SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ľudstvo zatiaľ nie je pripravené na to, aby sa dokázalo vysporiadať s vesmírnymi mikroorganizmami

Niekoľko misií momentálne pátra po živote mimo Zeme, no čo sa stane, ak ho nájdeme?

Americká vesmírna agentúra, NASA, intenzívne pátra po stopách mikroskopického života v našej sústave. Mars je momentálne priamo v hľadáčiku vesmírnej agentúry, no vedci nepopierajú ani možnosť existencie života na mnohých mesiacoch vo vonkajšej časti sústavy. Enceladus, Europa, Titan, či Ganymédes, všetky tieto telesá môžu pod ľadovým povrchom ukrývať oceán s ideálnymi podmienkami pre mikrobiálny život.

Okolo roku 2030 sa NASA pokúsi priniesť z Marsu vzorky, ktoré momentálne zbiera rover Perseverance v kráteri Jezero. Tieto vzorky by mali vedcov naviesť k tomu, či sa na červenej planéte niekedy v minulosti nachádzal život alebo nie. V príprave sú ale aj misie k mesiacom Saturnu, Titanu a Europe, píše portál Gizmodo. Hoci sa to všetko môže zdať ako obrovský krok pre vedu, v skutočnosti ide o misie s obrovským rizikom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je takmer nemožné odhadnúť mieru nebezpečenstva, pretože nevieme, aký veľký problém môže kontaminácia mimozemskými organizmami byť. Zatiaľ nemáme k dispozícii žiadne dáta a je možné, že sa nám dokonca nepodarí rozoznať mimozemské organizmy od tých pozemských,“ vyjadril sa Anthony Ricciardi, profesor invazívnej ekológie na univerzite McGill.

Americká vesmírna agentúra v súčasnosti kladie mimoriadny dôraz na to, aby sa naše pozemské mikroorganizmy nedostali na povrch cudzieho sveta a rovnako aby sa tento proces nezopakoval pri ceste späť domov. Riziko vesmírnej kontaminácie bolo známe už v 60. rokoch minulého storočia, kedy vznikali prvé pravidlá planetárnej ochrany.

Medzi najzakladanejšie pravidlá patrí, že všetko musí byť skladané dokopy v sterilizovaných miestnostiach a každá misia by mala mať zoznam organických látok, ktoré si so sebou nesie. Zaujímavosťou je, že podľa starých predpisov nebolo možné, aby človek vyrazil na Mars, práve kvôli riziku kontaminácie. V roku 2020 ale NASA predpisy upravila, samozrejme v duchu najvyššej opatrnosti.

Vyžaduje sa maximálna opatrnosť

Pandémia koronavírusu podľa odborníkov zdvojnásobila opatrnosť vo veci planetárnej ochrany.

„Ak existuje čo i len malá šanca, že by sa mohlo niečo kontaminovať, nemôžeme si to dovoliť. Pandémia nám ukázala aké zložité je dostať pod kontrolu neznámy mikrób,“ vysvetľuje Athena Coustenis, vedúca výboru pre vesmírny výskum.

Hoci ešte sami nevieme, či sa nachádza život aj mimo Zeme, opatrnosť je aj tak mimoriadne dôležitá. Nemusíme cestovať ďaleko aby sme si všimli, aké jednoduché môže byť kontaminovanie určitej oblasti istým druhom mikroorganizmov. Viaceré zdroje poukazujú na to, že ľudstvo vďaka svojej činnosti prinieslo do antarktického ekosystému baktérie odolné proti antibiotikám.

V prípade nepozornosti sa môže ľahko stať, že astronauti prenesú pozemské baktérie na inú planétu, napríklad Mars. Existujú rôzne typy organizmov, ktoré prežívajú aj v neuveriteľne nehostinných podmienkach a ak by sa na planéte uchytili, bol by to problém. Horším prípadom by ale bolo, ak by sme z vesmíru priniesli niečo späť na Zem. Na túto situáciu ešte Zem nie je podľa odborníkov pripravená.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close