SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Cesta na Mesiac nebola jednoduchá: 4 fakty, ktoré ste o programe Apollo nevedeli

Ako sa vedci z NASA pripravili na prvú cestu človeka na Mesiac?

Vesmírny program Apollo, ktorý vznikal pod americkou NASA, je jeden z najznámejších vesmírnych programov, ktorému sa podarilo dostať prvého človeka na povrch Mesiaca. Čo ste ale o tomto programe nevedeli?

Keď padlo rozhodnutie, že ľudia poletia na Mesiac, išlo o voľbu, ktorá navždy zmenila priebeh dejín. YouTube kanál Joe Scott tvrdí, že v dobe, kedy toto rozhodnutie padlo, nebolo ľudstvo ani zďaleka pripravené na misiu takéhoto rozmeru. Napriek tomu sa to podarilo rovno sedemkrát, no úspech misií bol zásluhou obrovskej kreativity inžinierov z NASA a poriadnej dávky šťastia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Technológia, ktorú máme dnes je niekoľko miliónkrát lepšia ako počítače, ktoré boli na palube najznámejšieho letu do vesmíru – rakety Apollo 11. Aby sa let podaril, vedci museli prísť s niekoľkými bláznivými riešeniami a tu je niekoľko z nich.

Obleky astronautov vyrobila spoločnosť špecializujúca sa na podprsenky

Pred misiami Apollo boli astronauti odetý do oblekov, ktoré sa používali v letectve. K dispozícii nemali žiadne špeciálne skafandre, no NASA sa rozhodla, že ak poletia na Mesiac, potrebujú lepšie obleky. Mesiac bol v tej dobe drasticky odlišné prostredie, než na aké boli astronauti zvyknutí.

V beztiažovom stave je jedno, či je skafander nemotorný, no ak mali astronauti na Mesiaci normálne fungovať, potrebovali skafander, v ktorom by sa mohli hýbať. NASA preto vyhlásila súťaž, ktorú vyhrala International Latex Corporation, ktorá vlastní ďalšiu spoločnosť, Playtex. Tá sa venuje výrobe podprseniek.

Niel Armstrong nebol citovaný správne

Prvý človek na Mesiaci, ktorý predniesol dnes už nezabudnuteľnú hlášku: „Malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo“.  Prvé slová človeka na Mesiaci možno počuť počas toho, ako zoskakuje z rebríka na povrch Mesiaca, no to nie je moment, kedy jeho hláška odznela. Niel svoju vetu povedal až o chvíľu neskôr.

Keď zoskočil z rebríka, okamžite vyskočil naspäť, aby sa uistil, že sa posádka môže vrátiť do modulu. To ešte niekoľkokrát zopakoval a až potom odstúpil kúsok ďalej, kde urobil svoj „malý krok“. Zábery však boli editované tak, aby dávali väčší zmysel, pretože keď Niel urobil svoj prvý krok, dostal sa mimo záber a nebolo ho možné vidieť. 

Pristávací modul nemal veľa miesta

Tento fakt možno nie je až tak prekvapivý, pretože všetky rakety musia do istej miery pracovať s obmedzeným priestorom. Lunárny modul bol však trochu extrém, pretože mal približne rovnaký objem, ako SUV auto. Ak pomyslíme na to, že v ňom muselo byť niekoľko astronautov v obrovských skafandroch, veľa miesta tam nemali.

Apollo
Zdroj: NASA

Lunárny modul z Apollo 11 môže byť stále na obežnej dráhe Mesiaca

Po odlete z Mesiaca sa modul Eagle spojil s veliteľským modulom Columbia a následne bol odhodený do vesmíru. Predpokladalo sa, že modul nebol na stabilnej obežnej dráhe, čo znamenalo, že postupom času by klesol a havaroval o povrch našej družice. Nedávne simulácie ale ukázali, že modul Eagle sa dostal na stabilnú orbitu, čo znamená, že by sme ho mohli nájsť, ako krúži okolo Mesiaca aj dnes.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close