SpravodajstvoVeda a výskum

Rusko a Čína podpísali memorandum o výstavbe základne na Mesiaci

Ich projekt vzniká nezávisle od programu Artemis, ktorý vedie americá NASA.

Minulý týždeň sme písali o plánoch Ruska, ktoré sa vtedy chystalo podpísať s Čínou memorandum o porozumení. Predmetom mali byť ich spoločné plány na výstavbu svojej vlastnej základne na Mesiaci, ktorá by fungovala popri programe Artemis. Dnes došlo k podpísaniu tohto memoranda, píše portál Arstechnica.

Program Artemis vedie americká vesmírna agentúra NASA a jeho cieľom je vrátiť ľudí na povrch Mesiaca a v budúcnosti sa pokúsiť o založenie permanentnej posádky na jeho povrchu. V roku 2024 má odštartovať misia, ktorá bude prvou ľudskou misiou od programu Apollo. Popri tom sa pracuje aj na vesmírnej stanici Lunar Gateway, ktorá by sa mala nachádzať na obežnej dráhe Mesiaca.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Program Artemis so sebou priniesol aj dávku kontroverzie. Americká NASA totiž zasiahla aj do témy ťažby mesačných zdrojov, proti čomu sa postavilo Rusko. Je otázne, či je ťažba zdrojov na povrchu Mesiaca niečo, čomu sa nevyhneme, alebo je to porušenie kozmickej zmluvy z roku 1967. V nej sa píše o tom, že vesmírne zdroje sú majetkom celého ľudstva a  nie jednej krajiny, ktorej sa ich podarí získať. Kozmická zmluva však bola už viackrát napadnutá, hlavne preto, že v čase jej podpísania bola situácia vo vesmíre úplne iná. Okrem nej ale neexistujú žiadne iné „kozmické zákony“. NASA vydala aj Dohodu Artemis, v ktorej bližšie objasnila to, ako by mohla nová „éra mesačného prieskumu“ fungovať a vyzvala aj ostatné krajiny sveta, aby sa k tejto mierovej misií pripojili.

Nový vesmírny program?

Rusko a ani Čína dohodu nepodpísali a minulý týždeň sa objavili správy o ich plánoch vybudovať na južnom póle Mesiaca vlastnú vedeckú základňu. Ruská agentúra Roscosmos nehovorí o detailoch, avšak spomínala, že viac informácií poskytne na konferencii Global Space Exploration Conference, ktorá by sa mala konať niekedy v júni.

Je známe len to, že došlo k podpísaniu memoranda, o ktorom sa hovorilo aj minulý týždeň. V samotnom memorande sa píše len to, že Rusko a Čína budú spolupracovať na vytvorení Medzinárodnej vesmírnej stanice. Memorandum podpísal riaditeľ Čínskeho národného vesmírneho úradu, Zhang Kejian a Dmitrij Rogozin, riaditeľ ruskej agentúry Roscosmos.

„Rusko a Čína sa tradične usilujú rozvíjať spoluprácu v oblasti vesmírnych technológií, vedy o vesmíre a využívania vesmíru. K dnešnému dňu bola v rámci interakcie v oblasti prieskumu Mesiaca a hlbokého vesmíru podpísaná dohoda, ktorá sa úspešne implementuje medzi ruským Roscosmosom a Čínskym národným vesmírnym úradom,“ píše na svojom webe ruská vesmírna agentúra Roscosmos.

Čína už v minulosti vyjadrila ambíciu postaviť medzinárodnú vesmírnu stanicu na obežnej dráhe Mesiaca. Projekt by sa mal začať najprv robotickými misiami. Neskôr sa začne s misiami s ľudskou posádkou. Projekt vesmírnej stanice by mal podľa dostupných informácií vznikať v rozmedzí rokov 2036-2045. Záujem spolupracovať s Čínou, v misiách na Mesiac, vyjadrila aj Európska vesmírna agentúra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close