Je vhodné nabíjať smartfón cez noc? Aké dopady to môže mať na batériu telefónu?

Nabíjanie telefón cez má viacero výhod, ale je to zdravé pre batériu? O tomto procese koluje mnoho mýtov. Pozrite sa, na dôvody, prečo sa tomuto nabíjaniu vyhýbať.

nabijanie smartfonu cez noc
Zdroj: Unsplash (Andreas Haslinger a Gino) FlyClipart, Úprava: Vosveteit.sk

Pre mnohých z nás je denný cyklus používania smartfónu rovnaký. Ráno ho berieme do rúk aby sme ho mohli používať celý deň a večer keď si líhame do postele ho hodíme na nabíjačku aby sme rovnaký program mohli zopakovať zajtra. V noci predsa smartfón nepoužívame, čiže to je najefektívnejšie riešenie. Nemusí tomu tak ale úplne byť. Na informáciu upozornil web androidphoria.com.

Niekoľkohodinové nabíjanie

Aj bez ultra rýchleho nabíjania, ktoré má dnes takmer každý nový smartfón, netrvá úplné nabitie niekoľko hodín. Najdlhšie môže nabíjanie zabrať 2 hodiny a aj to musí byť smartfón takmer úplne vybitý. To znie pre mnohých ako výhoda, pretože sa nemôže stať, že smartfón ráno nebude nabitý na sto percent. Nabíjanie do plnej kapacity batérie pre ňu ale vhodné nie je. Lítium-iónové batérie si totiž svoju kondíciu najlepšie udržiavajú vtedy, keď sú nabité v rozmedzí od 20 do 80 percent. Úplné vybíjanie alebo nabíjanie tak opotrebováva batériu oveľa rýchlejšie, než krátke vybitia a nabitia vo vyššie spomenutom rozmedzí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
technologia rychleho nabijania_rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

Dlhšie nabíjanie zároveň znamená dlhšiu dobu, počas ktorej je zariadenie vystavené zvýšenej teplote, ktorá je spôsobené dôsledkom nabíjania. To negatívne vplýva na batériu. Keď je batéria vystavená nadmerným teplotám, urýchľuje to proces starnutia, čo v konečnom dôsledku spôsobuje rýchlejšie vybitie telefónu. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Vyššie teploty rovnako negatívne vplývajú aj ostatné komponenty telefónu, čo môže viesť k ich skoršiemu poškodeniu. Vo všeobecnosti by teplota zariadenia a to aj počas nabíjania, nemala prekračovať približne 35 Celzia stupňov. Ak dosahujete vyššie teploty, tak určite zbystrite, aby ste sa vyhli neskorším nepríjemnostiam.

Je nabíjanie cez noc nebezpečné?

Okolo nabíjania cez noc kolujú rôzne mýty. Jedným z nich je aj to, že nabíjanie cez noc vie byť nebezpečné. To je z časti pravda, no nabíjanie je rovnako nebezpečné aj cez deň, nielen v noci. Skrat v poškodenom kábli môže nastať kedykoľvek, preto či už nabíjate cez deň alebo cez noc tak sa uistite, že používate nepoškodený a ideálne originálny kábel na nabíjanie. V súvislosti s nabíjaním cez noc je potrebné uviesť, že telefón sa nabije na 100% a v priebehu noci sa vybije o napríklad o 1% a potom sa zas dobije. Tento proces sa opakuje niekoľkokrát za noc, kým neodpojíte zariadenie od zdroja energie. To vo všeobecnosti nie je dobré pre batériu a zariadenie. Obzvlášť bezdrôtovému nabíjaniu cez noc by ste sa mali vyhýbať, ktoré nie je tak efektívne a generuje veľa tepla.

Nabíjajte svoj smartfón správne

Ak vám skutočne ide o to, aby batéria vo vašom smartfóne vydržala čo najdlhšie, tak sa je potrebné s nabíjaním cez noc rozlúčiť. Nie je to ale nič zložité. Smartfón nabíjajte kedy len môžete. Pri rýchlych nabíjačkách viete do batérie dostať mnoho percent iba za pár minút. Ak ale máte čas, tak rozhodne vyskúšajte nabiť svoj smartfón pomaly. V tomto článku sme sa venovali výhodám pomalého nabíjania. Na škodu nie je ani občasný reštart batérie, ktorý dosiahnete jej vybitím na nulu. Mimochodom, mnohé zariadenia ponúkajú technológiu inteligentného nabíjania, ktoré ho prispôsobuje správaniu používateľa. Viete tak napríklad pri nabíjaní do zariadenia dodávať menej energie na úkor dĺžky nabíjania, čo vedie k nižším teplotám. Dobrým typom sú aj inteligentné nabíjačky, ktoré možno nastaviť tak, aby sa v určitom čase „vypli“ a odpojili od elektrickej energie.

Pri nabíjaní je taktiež ideálne, ak ho nezaťažujete inými činnosťami. Nehrajte preto počas nabíjania hry ani nič nesťahujte. No a určite smartfón (nielen) počas nabíjania nevystavujte priamemu slnečnému svetlu alebo inému zdroju tepla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre