Mali by sme batériu v smartfóne vybíjať na nulu? Toto tvrdia odborníci

Okolo batérií a ich nabíjania a vybíjania sa šíri mnoho mýtov. Mali by sme skutočne vybíjať smartfón až do jeho vypnutia?

slaba bateria smartfonu
Zdroj: stickpng, pngegg, Vosveteit.sk (koláž), cleanpng.com

Batéria a jej výdrž je jedným z hlavných kritérií pri výbere smartfónu. Nabíjanie totiž nemá v obľube nikto z nás. Okolo tohto procesu sa ale vyskytuje množstvo mýtov a preto je logické, že v tou používatelia smartfónov majú zmätok. Skutočne treba batériu pre využívanie jej plnej kapacity vybíjať na nulu? Web scienceabc.com prichádza s odpoveďou na túto otázku a my sa na ňu spoločne pozrieme.

Technológia pokročila

Pri príchode prvých mobilov ešte samozrejme nebola technológia na takej úrovni, na akej je dnes. Vtedy sa využívali nikel-kadmiové batérie, ktoré mali neslávne známy pamäťový efekt. Ak ste takúto batériu pravidelne vybíjali na hranicu napríklad 50 percent, tak si tento akumulátor na túto hranicu zvykol. Pri následnom vybití zariadenia na nulu ste v skutočnosti nevyužili skutočnú kapacitu danej batérie. Aj preto bolo zaužívané využívať mobil až do úplného vybitia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odvtedy ale technológia výrazne pokročila a takmer vo všetkých zariadeniach máme lítium-iónové batérie. Tie takýto pamäťový efekt nemajú a nikdy nezabudnú na svoju plnú kapacitu. Tá sa samozrejme používaním zmenšuje, no určite sa neskráti na polovicu iba vďaka tomu, že vybíjame smartfón na 50 percent.

technologia rychleho nabijania_rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

Aj preto nie je potrebné smartfón vybíjať na nulu hneď pri jeho prvotnom zapnutí pre takzvanú kalibráciu. Batéria takúto kalibráciu nepotrebuje, pretože jej kapacita je jasná a časom sa nezmení tak razantne, ako tomu mohlo byť pri nikel-kadmiových batériách. Lítium-iónové batérie nie sú v skutočnosti určené na to, aby sa pred opätovným nabitím úplne vybili. V skutočnosti tento postup nepriaznivo ovplyvňuje ich životnosť, a preto je kontraproduktívny. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie, ktoré urýchľujú opotrebovanie jej komponentov. Druhá vec je ale akýsi reštart, ktorý každému systému či komponentu občas prospeje. V tomto článku sme sa venovali tomu, ako nechať svoju batériu raz za čas oddýchnuť.

Ako správne nabíjať a vybíjať?

Dnešné batérie sú nastavené na približne 300 až 500 nabíjacích cyklov, pri ktorých nestratia viac než 20 percent svojej kapacity. Jeden nabíjací cyklus je nabitie z nuly na sto. Ak ale nabíjate smartfón napríklad z 50 percent, tak využijete iba polovicu takéhoto cyklu. Pre dnešné batérie je taktiež vhodné udržiavať ich úroveň nabitia v rozmedzí od 20 do 80 percent. Aj preto sa odporúčajú radšej viacnásobné krátkodobé nabíjania, než jedno dlhodobé. Pri dlhšom nabíjaní totiž prichádzajú do hry ďalšie faktory ako dlhodobo zvýšená teplota a podobne. Z dlhodobého hľadiska nie je vhodné ani ultra rýchle nabíjanie, ktorým dnes disponujú mnohé smartfóny. Z času na čas preto nie je na škodu trochu spomaliť a nabiť svoj smartfón o čosi pokojnejšie.

Tema pre Xiaomi_animacia nabijania
Zdroj: Vosveteit

Pevne veríme, že sme vám pomohli vyvrátiť azda najznámejší mýtus ohľadom vybíjania batérie. Určite vám odporúčame aj tento článok, kde sme sa venovali viacerým trikom, ktoré pomôžu batérii k čo najdlhšej výdrži.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre