Aké sú ideálne teploty pre používanie smartfónu? Hodnoty sa môžu líšiť od okolností

Pozrite sa, aké sú ideálne teploty pre používanie smartfónu ale aj to, v akom prostredí by sme ho nemali používať.

Prehrievanie Android smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing

Rovnako ako aj iné elektronické zariadenia, aj smartfóny majú odporúčané hodnoty teplôt, pri ktorých by sa mali používať. Rozlišujeme však okolitú teplotu, pri ktorej by sme smartfón mali používať a teplotu smartfónu, ktorá sa rovnako môže líšiť od okolností. Ak má smartfón v určitej chvíli vyššiu teplotu, môžeme sa rozprávať už o prehrievaní. Ak však naopak naše zariadenie eviduje nižšiu teplotu, môžeme sa zasa rozprávať o podchladení. Aké sú teda ideálne hodnoty pre náš smartfón či už čo sa týka okolia alebo zariadenia samotného? Na tieto informácie sa teraz pozrieme spoločne vďaka portálu techwithtech.com.

Smartfón by sme nemali používať v prostredí nad 35 stupňov Celzia

Aj keď sa rozmedzie v teplôt, v ktorých by sme mali využívať náš smartfón líši od výrobcu k výrobcu, najčastejšie sa maximálnym bodom udáva hodnota v rozmedzí od 28 do 35°C. Nad túto teplotu by sme mali svoj smartfón odložiť a v horúcom prostredí jednoducho používať. To môže byť náročné najmä v letnom období, kedy teploty na slnku môžu šplhať aj k hodnote 40°C. Rovnako by sme však mali myslieť aj na najnižší bod, kedy je vhodné používanie smartfónu. V zimných mesiacoch by sme ho nemali vystavovať teplote nižšej ako 0°C. Tieto podmienky by sme mali dodržiavať, ak si chceme zaistiť správny chod nášho zariadenia a predísť jeho poškodeniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Teplota baterie smartfonu Xiaomi
Zdroj: Vosveteit

Aké teploty smartfónu sú ešte v poriadku?

Prejdime však k samotnej teplote smartfónu. Tu by sme však mali rozlišovať situáciu, keď máme smartfón nečinne položený, nabíjame ho alebo z neho dostávame vyšší výkon. Ak máme smartfón v pokojnom režime a nevyužívame ho, prípadne občas skontrolujeme správy alebo si z neho zavoláme, mal by si udržiavať podobnú teplotu ako jeho okolie. Ak ho teda využívame v miestnosti s určitou teplotou, podobnú teplotu by si malo udržiavať aj naše zariadenie. Teplota sa však môže líšiť a kontrolovanie smartfónu v pokojnom režime nie je príliš spoľahlivé.

Naopak vieme, že keď svoj smartfón nabíjame, jeho teplota by sa mala navýšiť približne do 5°C od pôvodnej teploty. Ak sme teda v miestnosti, ktorá má 25°C, najvyššia teplota smartfónu pri nabíjaní by mala byť na úrovni 30°C. V opačnom prípade by sme sa mohli rozprávať už o prehrievaní. Najčastejšie sa však teplota zariadenia zvýši len o 3 až 5°C. Navýšenie o viac ako 6°C by nám teda už malo pôsobiť minimálne podozrivo a mali by sme sa naň zamerať. Samozrejme, vplýva na to i rýchlosť nabíjania zariadenia ako aj to, kde je umiestnený, či je v obale a podobne. V ideálnom prípade by sme mali mať zariadenie voľne položené napríklad na kovovej, či sklenej podložke, ktorej môže zariadenie odvádzať teplo.

technologia rychleho nabijania_rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

Najvyššie teploty smartfónu by sme mali evidovať vo chvíli, kedy ho používame pri náročných úkonoch. Náročnejšie hry, aplikácie či väčší multitasking môžu naše zariadenie poriadne zahriať. V takomto prípade by sme však mali najvyššie teploty evidovať v rozmedzí medzi 35 a 45°C. Pri vyšších teplotách by sme smartfón určite nemali používať a mali by sme ho nechať oddýchnuť. Najlepšie je ho na niekoľko minúť voľne položiť a vytiahnuť z púzdra, v ktorom ho nosíme.

Okrem iného treba prízvukovať, že v prípade dlhodobejšieho prehrievania batérie dochádza aj k rýchlejšej degradácii batérie, čo sa odzrkadlí na výdrži zariadenia na jedno nabitie.

Sledovali ste niekedy teploty, aké váš smartfón dosahuje? A všimli ste si niekedy prehrievania? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre