Google radí, ako schladiť rozhorúčený telefón: Ak sa váš mobil prehreje, toto spravte!

Počas letných horúčav sa stáva oveľa častejšie, že sa náš mobil prehreje. Google však radí, ako môžeme schladiť horúci smartfón.

prehrievanie smartfonu
Zdroj: nasidastudio / Shutterstock.com

Teplo je najväčším nepriateľom batérie v smartfóne a nech robíme čo robíme, počas letných horúčav sa mu nedokážeme úplne vyhnúť.

Teplo vzniká pri všetkom, čo na smartfóne robíme a vo svojej podstate nie je zlé, väčšina problémov nastáva, keď sa smartfón prehrieva a horúci ostáva dlhšiu dobu. Čím náročnejšie veci robíme, tým viac tepla smartfón produkuje. Náročné aplikácie ako napríklad nové graficky náročné hry, si vyžadujú od procesora, pamäte RAM a grafického čipu oveľa viac, ako napríklad aplikácia na poznámky. Preto by sme sa nemali čudovať, že je smartfón pri hraní hier o niečo horúcejší.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi najnáročnejšie aktivity na smartfóne patrí už spomínané hranie hier, ale aj pozeranie videí alebo iných médií. Zahrievať sa zariadenie začne aj pri sťahovaní alebo nahrávaní súborov. Zároveň platí, že aj inak nenáročná aktivita môže prispieť k prehrievaniu zariadenia, ak ju vykonávate počas nabíjania. Keď máte smartfón na nabíjačke, odporúčame nechať ho na pokoji.

Prehrievanie môže predstavovať problém, no smartfón má niekoľko poistiek, ako sa proti vysokým teplotám chráni. Ak hrozí, že by sa mohol poškodiť, smartfón zníži svoj výkon alebo spomalí nabíjanie. V krajnom prípade sa vypne. Pri prehrievaní môžete rovnako čiastočne alebo úplne vypnúť vaše dáta alebo Wi-Fi.

Ako počas leta zamedziť prehrievaniu?

Keď sa teploty vyšplhajú na tridsiatku, prehrievanie sa stane výraznejším problémom ako počas iných ročných období. Ak postrehnete, že je váš smartfón na dotyk horúci, môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste ho ochladili. Poďme sa pozrieť teraz na odporúčania, ktoré radí spraviť Google.

Ako prvé by ste mali prestať používať aplikácie, ktoré sú na vaše zariadenie náročné. Nemali by ste spúšťať graficky náročné hry, zahajovať videohovor, alebo nahrávať videá prostredníctvom fotoaparátu. Medzi ďalšie náročné aplikácie patrí aj navigácia alebo streamovanie videí cez mobilnú sieť alebo Wi-Fi.

Počas leta by ste nemali smartfón nechávať na priamom slnku alebo na palubovke auta. Zároveň sa vyhnite uzatvoreným a nevetraným priestorom. Ak je váš smartfón horúci, skúsiť môžete aj iné triky. Skúste ho napríklad položiť na chladnú dlažbu alebo pred zapnutý ventilátor. Nikdy ho však nedávajte do chladničky, lebo hrozí, že ho poškodíte. Zabrániť prehriatiu viete aj tým, že budete držať jas obrazovky na čo najmenšej možnej úrovni.

rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Pozor aj na nabíjane

Aj počas nabíjania sa vytvára teplo, hoci to nutne nemusí znamenať, že sa smartfón prehrieva. Počas nabíjania by ste nemali robiť nič náročné, no dávajte si pozor aj na samotné nabíjanie. Ak používame neoficiálnu nabíjačku, tá môže zariadenie nabíjať „zle“. Neznamená to, že sa nenabije, no ak mu dodáva viac energie než je optimálne, zariadenie produkuje viac tepla. Ak máte tú možnosť, vždy používajte oficiálnu nabíjačku aj napájací kábel.

Počas nabíjania položte zariadenie na stôl alebo iný pevný povrch. Nenechávajte ho na posteli, kde sa teplo odvádza horšie. Už vôbec nezakrývajte smartfón počas nabíjania vankúšom. Vzniknuté teplo sa nemá kde odvádzať a smartfón sa môže prehriať oveľa rýchlejšie. V najhorších prípadoch môže vzniknúť aj požiar. Rovnako sa odporúča, aby ste smartfón vybrali z obalu, ktorý bráni odvodu tepla.

Prehrievanie nie je až taký strašiak ako sa zdá, no ak si všimnete vyššie teploty, nemali by ste to ignorovať. Presuňte smartfón na chladnejšie miesto a nepoužívajte ho kým opäť nevychladne. Potom s ním môžete normálne pracovať.

Ideálna prevádzková teplota by mala byť niekde medzi 30 až 35 Celzia stupňami, no v niektorých prípadoch ako napríklad pri nabíjaní, sa môže vyšplhať k 40 Celza stupňom. Všetko nad možno už považovať za prehrievanie, čo môže viesť k degradácii batérie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre