Je celodenné nabíjanie telefónu škodlivé pre batériu? Váš smartfón ste nabíjali celý čas nesprávne!

Môže celodenné nabíjanie smartfónu uškodiť batérii? Pozrite sa, čo spôsobuje jej degradáciu a aj to, ako by ste mali správne nabíjať váš telefón.

nabijanie telefonu
Zdroj: Dejan Dundjerski / shutterstock.com

Keď príde reč na nabíjanie smartfónu, tak širokou verejnosťou koluje viacero mýtov. Jedným z nich napríklad je, že telefón by sme mali nabíjať na 100% a vybíjať na 0% kvôli pamäťovému efektu batérie. V skutočnosti moderné lítiovo-iónové batérie v smartfónoch nemajú žiaden pamäťový efekt. Ide o najbežnejší typ batérie s akým sa môžete stretnúť v dnešnej elektronike. No pravdou je, že v minulosti sme v telefónoch našli batérie typu CiCd, pri ktorých platilo, že ich treba úplne nabiť a vybiť.

Je celodenne nabíjanie batérie nevhodné pre smartfón?

Mnohí hneď potom, ako prídu do práce, tak dajú telefón do nabíjačky a používajú ho tak celý deň, aby sa vyhli tomu, že pri odchode domov, nebudú mať šťavu. Je to pre batériu a smartfón škodlivé? Nebudeme vás dlho napínať, celodenné nabíjania nie je samo o sebe pre smartfón škodlivé, no odpoveď na túto otázku nie je tak jednoduchá, ako sa môže zdať. Je tam totiž hneď niekoľko „ALE“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Životný cyklus batérie je približne 300 až 500 nabití z 0% na 100%. To zodpovedá približne 2 až 3 rokom používania zariadenia. Predtým, ako sa ale vrhneme hlbšie do problematiky, tak je potrebné vysvetliť, čo spôsobuje degradáciu batérie.

Čo spôsobuje degradáciu batériu?

Keď sa hovorí o znehodnotení batérie, tak sa tým myslí strata kapacity. Je prirodzené, že batéria časom stráca na kapacite, no vysoká, resp. príliš nízka teplota, urýchľuje chemické procesy vo vnútri batérie, ktoré prispievajú k jej rýchlejšej degradácii. Ideálna prevádzková teplota smartfónu je okolo 25 °C. No tú je častokrát možné dosiahnuť len na papieri. Väčšina výrobcov odporúča telefón držať v rozmedzí 20 °C až 35 °C. Vyššie, resp. nižšie teploty, prispievajú k rýchlejšiemu vybíjaniu zariadenia a rovnako treba povedať, že môžu spôsobiť aj trvalé poškodenie batérie. Zároveň treba ale povedať, že pri krátkodobom vystavení batérie neprimeraným teplotám nehrozí jej trvalé poškodenie.

Teplota baterie smartfonu Xiaomi
Zdroj: Vosveteit

Vo všeobecnosti platí, že vysoké teploty prispievajú k rýchlejším chemickým reakciám a odporovaniu tekutín z batérie, čo spôsobuje poškodenie jej vnútornej štruktúry. Na druhej strane, ak vystavíme telefón mínusovým teplotám, tak môže dôjsť k zamrznutiu elektrolytu, čo rovnako vedie k poškodeniu vnútornej štruktúry batérie.

„Nabíjanie alebo skladovanie v prostredí s vysokou teplotou môže trvalo poškodiť kapacitu batérie a ešte viac urýchliť degradáciu batérie,..“, vysvetľuje Huawei na svojich stránkach. „Pri používaní zariadenia pri nízkych teplotách sa môže skrátiť výdrž batérie. Toto je charakteristika všetkých lítium-iónových batérií,..“, dopĺňa.

Aby batéria vydržala čo najdlhšie, tak musí byť v nej aj ideálne napätie

Možno ste už počuli o tom, že telefón by sme nemali vybíjať pod 20%, resp. nabíjať nad úroveň 80% úrovne batérie. Každý výrobca odporúča mierne inú hodnotu, no pravidlo 20-80 je akýmsi zaužívaným kompromisom. Dôvodom je napätie v batérii. Príliš vysoké, no aj príliš nízke napätie v batérii, ju môže poškodiť. Preto väčšina výrobcov telefónov, ako napríklad Apple, Samsung a ďalší, ponúkajú funkcie, ako môžete softvérovo obmedziť nabíjanie. Samsung napríklad odporúča nenabíjať batériu nad 85% a nevybíjať pod 20%.

Skutočným nepriateľom batérie je teplo

Aby sme sa vrátili k otázke, či je celodenné nabíjanie batérie pre smartfón nezdravé, tak vo svojej podstate nie je. Väčšina moderných telefónov má schopnosť softvérovo obmedziť nabíjanie, keď je batéria nabitá. Viacero smartfónov dokonca dokáže následne „obchádzať“ batériu a dodávať energiu zo siete priamo do zariadenia, no táto funkcia nie je štandardom pri všetkých modeloch, a preto môže byť smartfón mierne teplejší ako za normálnych okolností, keď je pripojený do elektrickej siete (lebo neustále balansuje medzi 99%-100%). No je dôležité vyhnúť sa neprimeranému prehrievaniu zariadenia, ktoré môžu spôsobiť napríklad nekompatibilná nabíjačka alebo funkcia rýchleho nabíjania. Rovnako by sme nemali so smartfónom počas nabíjania hrať hry či vykonávať iné náročné úlohy, ktoré následne prispievajú k neprimeranému prehrievaniu zariadenia, čo vedie k degradácii batérie. Vysoké teploty môžu potenciálne poškodiť aj ďalšie komponenty v smartfóne.

Preto ak pracujete so smartfónov počas dňa aktívnejšie a máte ho neustále na nabíjačke, tak by ste mali zvážiť jeho odpojenie od elektrickej siete. Batériám v smartfónoch neškodí, ak ich nabíjate aj viackrát za deň. Na druhej strane, ak si nanajvýš pozriete upozornenia alebo prečítate nejaký ten článok, tak riziko poškodenia batérie je zanedbateľné.

Taktiež by sme dali do pozornosti funkciu obmedzenia nabitia batérie, aby ste ju nenabíjali na 100%, resp. nevybíjali pod odporúčanú hodnotu, vyhnete sa tak skoršiemu opotrebovaniu batérie.

Samsung_ako nastavit funkciu setrenia baterie_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako nabíjate váš telefón vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre