Je bezpečné nabíjať smartfón rýchlou nabíjačkou? Pozrite sa, ako správne nabiť vaše zariadenie!
Pozrite sa, či je skutočne nabíjanie rýchlou nabíjačkou škodlivé pre vašu batériu a naučte sa správne nabiť svoj smartfón.
Trendom posledných mesiacov je rýchle nabíjanie, ktoré umožní váš smartfón nabiť z 0% na 100% už za pár minút. Spolu s adaptérmi s vyšším výkonom nabíjania v balení sa však medzi používateľov smartfónov dostala informácia, že takéto nabíjanie škodí smartfónom viac, ako by sme si želali. Je tomu však skutočne tak? Je lepšie nabíjať smartfón pomalšou nabíjačkou aspoň cez noc? Pozrite sa na odpoveď spolu s nami a naučte sa smartfón nabíjať správne, nech už ide o akýkoľvek adaptér.
Adaptér s vyšším výkonom nabíjania neznamená nutne zlo
Výrobcovia smartfónov sa v priebehu posledných mesiacov radi ženú za novšími technológiami v oblasti nabíjania. V dôsledku toho sa nám do obehu dostávajú silnejšie a rýchlejšie adaptéry priamo v balení častokrát s výkonom viac ako 30W, čo je však skôr taký štandard. Lepšie a drahšie smartfóny sa občas dostanú i k adaptérom s výkonom nad 60W a to ani nespomíname 200W nabíjanie od čínskeho giganta menom Xiaomi.
Nabíjanie smartfónu rýchlejšou nabíjačkou však smartfónu nijak veľmi neškodí. Ak ste teda doteraz vymieňali adaptéry a nabíjali svoj smartfón v noci slabším adaptérom s výkonom 5-10W, nie je to nutné. V skutočnosti je opotrebenie batérie porovnateľné či už využívate slabší alebo silnejší adaptér. Pozrite sa prečo.
Dvojfázové nabíjanie batériu šetrí dostatočne
Ak ste striedali adaptéry či radšej používali nejaký slabší i počas dňa, zbytočne ste sa oberali o čas, za ktorý mohla byť batéria nabitá. Nové technológie nabíjania totiž využívajú dvojfázové nabíjanie, ktoré síce zo začiatku prinesie skutočne veľký záber na batériu a zahreje sa viac. Akonáhle je však batéria zahriata na určitú teplotu, nabíjanie sa spomalí. K tomuto spomaleniu prichádza pri nabití približne 70% kapacity batérie.
Pre lepšiu predstavu tohto nabíjania prirovnajme rýchle nabíjanie k špongii. Tú keď namočíme do tekutiny, spočiatku ju začne absorbovať rýchlo. No neskôr nastáva druhá fáza, kedy je už takmer plná a nenaberá tekutinu v takej rýchlosti, ako tomu bolo v prvej chvíli. Rovnaký princíp využíva i smartfón pri nabíjaní rýchlou nabíjačkou. Otázkou však naďalej ostáva, nevezme si smartfón viac energie, než je potrebné?
Neprehliadni
„Prebitie“ batérie nehrozí
Ak necháte svoj smartfón na nabíjačke dlhšie než je potrebné, mnohí z vás si myslia, že sa vaše zariadenie môže „prebiť“. Tento mýtus spôsobuje u mnohých používateľov smartfónov úzkosť, no pre starosti tu vôbec nie je dôvod. Používanie rýchleho nabíjania či už cez deň alebo v noci je tak úplne v poriadku a vášmu smartfónu nehrozí, aby sa skrz takéto nabíjanie poškodil či dokonca vznietil.
Opäť si vezmeme pre príklad špongiu. Tá si tiež nenasaje viac, ako by mohla zvládnuť. Naše smartfóny sú vybavené technológiou, ktorá nabíjanie pozastaví v takej fáze, kedy je smartfón nabitý úplne a extrémne prehrievanie batérie taktiež nehrozí. Používanie rýchlej nabíjačky v noci je teda taktiež úplne v poriadku.
Mimochodom, výrobcovia vo všeobecnosti odporúčajú, nabíjať zariadenie od úrovne 20% batérie do 80%. Pri dodržaní tohto pravidla, je možné predĺžiť životnosť batérie.
Môžem však použiť nabíjačku zloženú z iného adaptéra a kábla?
Miešanie káblov a adaptérov pri nabíjaní tiež nie je škodlivé. Mnohí používatelia smartfónov vôbec nepoužívajú adaptéry pribalené k smartfónom a batérii smartfónu to neškodí. „Pomiešané“ káble s adaptérmi môžete teda bez problémov využívať a nemusíte si strážiť, či používate originálne príslušenstvo.
V konečnom dôsledku sa často stáva, že výrobca pribalí k smartfónu slabší adaptér a pre využitie jeho plného potenciálu musíte siahnuť po adaptéri tretej strany.
Aké nabíjanie využívate vo svojom smartfóne vy? A striedate adaptéry pre úsporu vašej batérie? Podeľte sa s nami v komentároch!
via cnet.com
Komentáre