Raketa Starship môže byť využitá pri misiách na Mars až 12-krát. Náklady tak výrazne poklesnú, tvrdí Elon Musk

Opätovné využívanie rakiet od spoločnosti SpaceX môže americkej NASA aj pri dlhých misiách ušetriť miliardy dolárov.

Starship
Prototyp rakety Starship Zdroj: spacex.com

Už prvotným konceptom súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX bola možnosť opätovného využívania rakiet, vďaka čomu by došlo k masívnemu šetreniu nákladov potrebných na vesmírne misie. Spočiatku pre drvivú väčšinu odborníkov plán ako zo sci-fi filmu, ktorý sa v posledných rokoch pretavil do reality. Misie rakiet od spoločnosti SpaceX na obežnú dráhu Zeme sú už dnes bežnou praxou, ktorú však americká súkromná spoločnosť posunie v najbližších rokoch na ešte vyššiu úroveň.

Jedna loď Starship na 12 „marťanských“ misií

Nie je žiadnou novinkou, že pripravovaná raketa Starship, ktorá ešte v spojení s raketou Super Heavy čaká na svoj prvý štart, bude v budúcnosti poslúži na ľudské misie na Mesiac a neskôr na povrchu Marsu. Možné opätovné využitie tejto netradične veľkej vesmírnej lode bolo doposiaľ otázne, keďže raketa Starship stále čaká na poriadny záťažový test. Už dopredu však samotná hlava spoločnosti SpaceX, Elon Musk, prezrádza podstatné detaily o možnom opätovnom využití, informuje zahraničný portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojej včerajšej odpovedi na sociálnej sieti Twitter Musk uviedol, že loď Starship bude vysoko nákladovo efektívna pre misie na obežnú dráhu Zeme a misie na Mesiac hneď potom, ako bude v plnej prevádzke a dôjde ku jej rýchlemu opätovnému použitiu. V tweete však ďalej uviedol, že situácia s misiami na Mars je omnoho zložitejšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Zem a Mars sú totižto v ideálnej „pozícii“ iba raz za 26 mesiacov, čo výrazne znižuje možnosti opätovného využitia v dohľadnej dobe. Podľa jeho slov by však mohla byť jedna raketa Starship využitá aj 12-krát počas 25 až 30 ročného obdobia.

Rapídny pokles nákladov na 1%

Výrazný pokles nákladov nutných na vypustenie celej misie v prípade rakiet od spoločnosti SpaceX podporujú aj skoršie vyjadrenia Elona Muska. Ten ešte v roku 2019 informoval, že náklady lode Starship v porovnaní s misiami v réžii NASA sú na úrovni 1,3%. Podľa jeho slov sú náklady na ešte nižšej úrovni ako v prípade malých rakiet. Samozrejme, treba vziať do úvahy aj to, že sa jedná o ranné informácie od samotného Muska a na porovnanie reálnych nákladov si treba ešte minimálne pár mesiacov počkať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre