Experti na bezpečnosť odhalili viacero tipov, ako si môžete ochrániť peniaze v online priestore

Pozrite sa, čo radia experti na bezpečnosť z Kaspersky, ako by ste mali platiť na internete, aby ste sa nestali obeťou online podvodu.

online nebezpecenstvo online hrozba internet
Zdroj: MR SOCCER / Shutterstock.com

Väčšina z nás už platí prostredníctvom internetbankingu, taktiež si radi objednávame z internetu tie najrôznejšie veci, ktoré by sme v kamenných predajniach možno vôbec nemali šancu nájsť. Avšak, je potrebné sa chrániť a my vám spolu s portálom kaspersky.co.uk prinášame niekoľko tipov, ako sa môžete chrániť pri online nakupovaní.

Tipy, ako si ochrániť vaše peniaze v online priestore

Pozor na odkazy

Dávajte si pozor na odkazy v emailoch, pri ktorých neviete, kam vás zavedú. Lepšou možnosťou, ako na ne kliknúť je, aby ste ich neotvárali. Nikdy neviete, kde vás to presmeruje, alebo či to je podvodný odkaz alebo nie. Taktiež si dajte pozor na odkazy v správach na sociálnych sieťach. A určite nikdy neklikajte na odkazy, ktoré vám poslal niekto, koho vôbec nepoznáte, napríklad do správy. Keď už kliknete na odkaz, tak si dobre skontrolujte URL adresu, kam vás prelinkovanie zaviedlo, či je to skutočne web inštitúcie, za ktorú sa odkaz vydáva alebo nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
priklad podvodnej stranky
Zdroj: Slovenská pošta, príklad podvodnej stránky

Finančné inštitúcie sa nikdy nepýtajú na súkromné informácie

Zapamätajte si to, že finančné inštitúcie, ako sú banky, sa nikdy nepýtajú na svojich zákazníkov prostredníctvom emailu na súkromné alebo citlivé informácie. A rozhodne sa nepýtajú na údaje, ktorými už disponujú. Je to ako keby sa vaša matka pýtala na to, ako sa voláte. Preto, keď sa vás niekto napríklad pýta na údaje z bankovej karty a tvrdí, že ide o zamestnanca banky, tak vedzte, že tým zamestnancom nie je.

Overte si URL adresu

Ak je URL adresa podozrivá, napríklad, že sa skladá z úplne hocijakých písmen a nedáva to zmysel, v žiadnom prípade nezadávajte na danom webe žiadne informácie. Existuje viacero nástrojov, ako môžete skontrolovať URL adresu, či je alebo nie je bezpečná. Jedným z nich je napríklad Sage Browsing site status od spoločnosti Google.

Ako skontrolovať, či je odkaz bezpečný?
Zdroj: Vosveteit.sk

Na weboch bez SSL certifikátu nevyplňujte údaje

Pri URL adrese, ktorá začína s „HTTPS“, by sa mal zobraziť malý zámok prípadne obdobná ikona. Po kliknutí na zámok si budete vedieť prečítať všetky podstatné informácie o autentifikačnom certifikáte SSL. V prípade, ak tento zámok nie je dostupný, alebo po kliknutí na ikonu vedľa URL adresy, nenájdete informácie o bezpečnostnom certifikáte, tak na webe nič nevypĺňajte. Dôvodom je, že nieto môže monitorovať, čo zadávate na webe. Ak sa pripájate k webu či k službe, kde pracujete s citlivými informáciami, nikdy ich nevyplňujte, ak ste pripojený cez verejnú Wi-Fi sieť. Jej správca môže totiž vidieť, čo robíte. Ak predsa len musíte, tak použite VPN službu, ktorá dokáže maskovať vašu online aktivitu.

bezpecnostny certifikat
Zdroj: Vosveteit.sk

Využívajte len svoj vlastný počítač a nie cudzí

Pri nákupe na internete nikdy nepoužívajte iné zariadenie, než je to vaše, je to neskutočne podstatné. Verejné počítače vedia mať nainštalované programy na sledovanie a týmto by ste zbytočne riskovali, že vaše údaje budú odhalené. Rovnako neodporúča používať ani zariadenia vašich priateľov či kolegov. Pomocou rôznych nástrojov, môže dochádzať k ukladaniu vašej aktivity. Aj taký Chrome napríklad ukladá, aké stránky ste navštívili a ak si to nevšimnete, tak môže uložiť aj údaje o platobnej karte a ďalšie.

Nevyužívajte svoju hlavnú platobnú kartu

Ak je to možné, zvážte mať jednu kartu len na online nákupy, na tej karte nemusíte mať veľa peňazí a tým pádom, ak aj sa niečo stane, nebude vás to až tak mrzieť. Prípadne používajte jednorazové karty, ktoré si viete vygenerovať v aplikácii vašej banky. Ide o funkciu takzvaných virtuálnych platobných kariet, ktoré krátko potom, ako si vytvoríte, tak prestanú byť funkčné.

Čítajte recenzie

Toto by ste mali robiť vždy a bez ohľadu na to, na akej stránke sa nachádzate. Vždy si prečítajte, aké skúsenosti s predávajúcim mali ľudia pred vami. Jednou z hlavných zásad ale je, aby ste si čítali recenzie o e-shope mimo stránok obchodu. Tieto používateľské skúsenosti vedia byť diametrálne odlišné a to hlavne v situácii, ak ste natrafili na podvodný e-shop.

Dávajte si pozor na potencionálne nedôveryhodných predajcov

Je lepšie sa vyhnúť nákupu od predajcu, ktorý má stránku registrovanú v bezplatných hostingových službách. Rovnako dbajte na to, aby prevádzkovateľ e-shopu mal vyplnené všetky údaje, ktoré aj má mať. Ide napríklad o kontakt, reklamačný poriadok, obchodné podmienky a ďalšie. Samozrejme, nepodceňujte ani kvalitu spísania týchto informácií.

Ak to je možné, plaťte na dobierku

Ak navštívite nejaký nový web, o ktorom ste ešte nepočuli, a rozhodnete si zakúpiť produkt či službu, odporúčame vám platiť na dobierku a nie online a dopredu. Vyhnete sa tak potenciálnemu podvodu, kedy si útočník vytvoril falošnú stránku pomocou pár kliknutí a ponúka napríklad neexistujúci tovar.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Vždy majte najnovšiu verziu operačného systému

Určite už viete, že vždy potrebujete mať najaktuálnejšiu verziu operačného systému, no stojí to za pripomenutie. Rôzne bezpečnostné funkcie aplikácií ale aj operačných systémov vás vedia upozorniť napríklad na to, že ste navštívili phishingovú stránku alebo sa chystáte vyplniť citlivé údaje, ktoré by ste nemali zdieľať.

Ako sa chránite na internete vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre