Dodržiavaním týchto 5 tipov pomôžete batérii vášho smartfónu. Vydrží vám fungovať o poznanie dlhšie

Batérie telefónov sú najviac skúšaným komponentom. Ako by sme sa mali k batérii správať, aby vydržala čo najdlhšie? Pozrite sa na tieto tipy.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Batéria na mobile je jedna z najčastejšie kaziacich sa súčiastok. Smrť batérie však málokedy príde naraz, väčšinou batérie telefónov strácajú svoju kapacitu pomaly, ale isto. Mnohí užívatelia pociťujú stratu pôvodnej rýchlosti mobilu či kapacity batérie, až s odstupom rokov. No niektorý, pociťujú degradáciu batérie rýchlejšie, až sa môže zdať, že ide o chybu v súčiastke. Častokrát ale, za rýchlejším opotrebovaním zariadenia, stojíme my a to tak, že sa o neho nestaráme, ako by sme mali. Ako čo najviac spomaliť proces starnutia batérie? Vďaka týmto piatim tipom možno ušetríte na novom modeli aj niekoľko rokov.

O batériu v smartfóne sa treba starať, aby vydržala fungovať čo najdlhšie

Nenechajte batériu úplne vybiť

Kedysi platila zásada, že mobily treba pre správne fungovanie batérie najprv úplne nabiť a úplne vybiť. V tej dobe sa však používala iná technológia pre výrobu batérií, konkrétne išlo o nikel-kadmiové batérie, ktoré mali neslávne známy pamäťový efekt. Dnes úplným nabíjaním a vybíjaním batérii paradoxne škodíte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V dnešnej dobe je pre životnosť batérie vo vašom mobile najlepšie, keď ju nikdy nenecháte vybiť sa pod 20 percent a naopak, keď ju nenecháte nabiť sa nad 80 percent. Samozrejme, nestane sa nič hrozné, ak niekedy toto pravidlo nedodržíte, avšak z dlhodobého hľadiska je takéto nabíjanie šetrnejšie k batérii vášho mobilu. Zároveň experti podotýkajú, že je lepšie nabíjať smartfón niekoľkokrát denne, ako keby sme ho nabíjali napríklad cez noc na 100% a podobne.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Neprehrievajte svoj mobil

Nie len pri nabíjaní, ale aj celkovo, vysoké teploty škodia vášmu mobilu. Dávajte si teda pozor, aby ste mobil nenechávali na slnku alebo pri inom zdroji tepla, zvlášť, ak sa nabíja. Ak pri používaní mobilu cítite, že mobil je horúci, treba mu dopriať trochu odpočinku. Vysoké teploty totiž ovplyvňujú chemické reakcie vo vnútri batérie, ktoré ju poškodzujú.

Nepoužívajte mobil, keď sa nabíja

Prehrievanie mobilu nemusí byť spôsobené iba vonkajšími vplyvmi, ale taktiež vnútornými. Elektrický odpor, ktorý vzniká v mobilných zariadeniach, spôsobuje ako vedľajší účinok spomínané teplo. Obzvlášť vysoký je odpor pri nabíjaní telefónu, lebo vtedy telefón prijíma veľký elektrický výkon. Ak to skombinujete s výkonom, ktorý musí telefón podať pri spotrebovaní elektrickej energie na používanie, môže to byť pre komponenty vášho mobilu privysoká nádielka a mobil sa začne prehrievať. Okrem poškodenia batérie rovnako hrozí, že si poškodíte aj ďalšie komponenty.

Používajte správnu nabíjačku

Možno ste to nevedeli, ale nie každá 20W nabíjačka (alebo s iným výkonom), dokáže nabíjať váš telefón výkonom 20W. Dôvodom sú rôzne protokoly. Rovnako sa treba pozerať aj na kvalitu nabíjačky a v ideálnom prípade by ste mali používať certifikovanú nabíjačku pre vaše zariadenie. Ak budete používať inú, tak nielenže hrozí, že si poškodíte nabíjací port, ale môže dôjsť nielen prehrievaniu zariadenia, ale aj inému poškodeniu.

Redmi Note 11_rychlonabijacka
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite aplikácie na pozadí

Či už telefón nabíjate alebo nie, výkon vášho zariadenia nespotrebúvajú iba aplikácie, ktoré máte otvorené na obrazovke, ale aj aplikácie na pozadí. Niektoré to potrebujú pre svoje správne fungovanie, iné vám však berú energiu z baterky zbytočne. Vypnite si teda aplikácie na pozadí, zvýši to nie len životnosť vašej batérie, ale aj rýchlosť vášho mobilu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre