Civilizácia uväznená na svojom svete: Fermiho paradox má ďalšie vysvetlenie, prečo sme neobjavili mimozemšťanov

Civilizácia žijúca na väčšej planéte ako Zem môže mať problém s vesmírnym cestovaním, tvrdí štúdia. Možno preto sme žiadnu ešte nenašli.

Dokážu mimozemské civilizácie poznať, že je Zem obývaná?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Už niekoľko desaťročí pátrajú vedci zapojení do projektu SETI po stopách mimozemskej inteligencie. Podľa rovnice známeho astronóma Franka Drakea by mala naša Mliečna dráha prekypovať životom, no paradoxom je, že sa nám ešte žiaden nepodarilo nájsť. Na túto nezrovnalosť poukázal fyzik Enrico Fermi, ktorý jednoduchou otázkou: „Kde sú všetci?“ založil paradox, na ktorý odpoveď nepoznáme dodnes.

Ak je naša galaxia naozaj plná života, prečo sme ešte nepočuli o žiadnej mimozemskej civilizácií? Teórií je mnoho, no ak chcete čo najjednoduchšie vysvetlenie, skúste sa vcítiť do kože potenciálne vyspelej formy života. Ak ste už preskúmali množstvo rozličných svetov, možno už nemáte dostatok zdrojov na to, aby ste skúmali ďalšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedno z vysvetlení Fermiho paradoxu totiž hovorí, že vyspelé civilizácie sa hľadania života vzdali nie preto, lebo ich to nezaujíma, ale preto, lebo čakajú na náš signál. Každá civilizácia totiž v určitom bode, aspoň podľa nášho vedomia, začne do vesmíru vysielať signály. Aj s vynálezom rádia naša Zem začala „vysielať“, hoci tieto formy signálov by sa po niekoľkých svetelných rokoch stali nerozlúštiteľné. Do vesmíru sme však vyslali aj niekoľko úmyselných signálov práve pre potenciálne civilizácie.

Možno potenciálny kozmický život naše vysielanie zachytil, no rozhodol sa neodpovedať. Desivejšou alternatívou k Fermiho paradoxu je teória temného lesa. Tá sa zakladá na tom, že my ako ľudia máme o vesmíre až príliš romantické predstavy. Veríme, že život na druhom konci vesmíru sa pozerá na nebo rovnako ako my a pýta sa, či sú vo vesmíre sami.

Čo ak sa mimozemské civilizácie rozhodli nekomunikovať a držať si nízky profil, lebo vo vesmíre existuje hrozba, o ktorej nemáme ani tušenie? Teóriu temného lesa rozoberá vo svojej knihe aj spisovateľ Liu Cixin. Jeho kniha – The Dark Forest – rozpráva príbeh o invázii mimozemskej civilizácie, ktorú si na seba privolali nevedomí ľudia.

Čo ak sa mimozemšťania nedostali do vesmíru?

Nedávno bola publikovaná ďalšia teória, ktorá nám ponúka opäť trošku odlišný pohľad na to, prečo sme nepočuli od žiadnej mimozemskej civilizácie. Opäť ide o scenár, ktorý nie je až tak pritiahnutý za vlasy a kľudne by mohol byť skutočnosťou.

V rámci tejto štúdie autori uvažujú, že niektoré mimozemské civilizácie jednoducho nedokážu opustiť svoju planétu, obzvlášť ak je väčšia ako Zem. Ak by sme sa chceli dostať z gravitačného zovretia našej planéty, raketa by musela cestovať závratnou rýchlosťou až 40-tisíc km/h. Pri štarte kozmickej rakety sa zároveň spotrebuje obrovské množstvo paliva.

Ak by sme žili na väčšej planéte so silnejšou gravitáciou, dostať sa do vesmíru by bola ešte náročnejšia úloha. Možno sme mali v tomto šťastie, no vzhľadom na kolosálne množstvo objavených planét a existenciu takzvaných super-Zemí, nie je až také nereálne, že nejaká civilizácia obýva väčšiu planétu. Super-Zeme môžu dosahovať až desaťnásobok našej planéty.

„Masívne pevné svety by si vyžadovali inú formu pohonu, napríklad jadrový pohon,“ vysvetľuje Michael Hippke, jeden z autorov štúdie.

Ak by sa potenciálne civilizácie nedokázali dostať do vesmíru, nemali by napríklad satelitnú televíziu, GPS či vesmírne observatóriá. Objavovanie vzdialených svetov by sa stalo mimoriadne náročným, ak nie priam nemožným. Zároveň je nepravdepodobné, že by táto civilizácia dokázala kontaktovať iný život vo vesmíre. Prakticky by ostala uväznená na svojej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre