Astronómovia objavili Super Zem, ktorá je takmer tak stará, ako vesmír

Planéta, obiehajúca okolo jednej z najstarších hviezd môže priniesť vedcom užitočné informácie

Exoplaneta
Zdroj: flickr.com (Hubble ESA) (CC BY 2.0)

Astronómom sa podaril fascinujúci objav. Okolo jednej z najstarších hviezd našej galaxie, TOI-561, objavili vedci tri nové exoplanéty. Jedna z nich je veľkosťou len o trochu väčšia ako Zem a radí sa k najstarším planétam tohto druhu, aké sme doteraz objavili, píše portál Science Alert.

TOI-561 je oranžovým trpaslíkom, ktorý sa od nás nachádza 280-svetelných rokov. Super-Zem, ktorá okolo neho obieha nebude s najväčšou pravdepodobnosťou obývateľná, pretože sa nachádza príliš blízko pri hviezde. Ak by aj bola táto planéta skalnatá, ako Zem, Venuša, či Mars, teplota na jej povrchu by sa pohybovala okolo 2-tisíc °C. Navyše má planéta viazanú rotáciu, čo znamená, že jedna strana je stále otočená k hviezde.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedna z najstarších hviezd

Fascinujúce je však, že hviezda TOI-561, spolu s planétami sa radia k najstarším pozorovaným sústavám. Ich vek odhadujú vedci na 10-miliárd rokov. To je približne dvakrát toľko, ako vek Slnečnej sústavy a sústava je takmer tak stará, ako vesmír, ktorý má 13.8-miliárd rokov. Objav tejto sústavy ukázal vedcom, že exoplanéty dokážu byť stabilné dosť dlhú dobu.

Planéty v sústave odhalil vesmírny teleskop americkej NASA, TESS, pomocou tranzitnej metódy. Tranzitná metóda dokáže odhaliť exoplanéty, keď prejdú popred svoju domovskú hviezdu. Na hviezde sa zaznamená pokles jasnosti. Najvzdialenejšia exoplanéta, TOI-561d je 2.3-krát väčšia ako Zem a hviezdu obehne za 16 dní. TOI-561c je 2.9-krát väčšia ako Zem a hviezdu obehne za 11 dní. Poslednou, najbližšou planétou je TOI-561b, ktorá je 1.45-krát väčšia ako Zem. Hviezdu obehne za 10.5-hodín.

Astronómom sa podarilo zistiť, že TOI-561b je trikrát ťažšia ako Zem. Zároveň sa im podarilo zistiť, že hustota Zeme a TOI-561b je približne rovnaká, 5-gramov na kubický centimeter. Exoplanéta však môže astronómom poskytnúť cenné informácie. Hoci exoplanéta samotná nebude pravdepodobne obývateľná, mohla by pomôcť v pátraní po živote. Komplexný život totiž potrebuje veľa času, kým sa vyvinie. Ak sa astronómom podarí nájsť ďalšie staré a stabilné planéty, existuje šanca, že objavíme nejaké stopy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre