Prečo sme ešte nenašli mimozemskú civilizáciu? Teória temného lesa, založená na Fermiho paradoxe, ponúka vysvetlenie

Teória temného lesa a hovorí o tom, že mimozemské civilizácie sa aktívne vyhýbajú akémukoľvek kontaktu

Teória temného lesa
Zdroj: pixabay.com(KELLEPICS)

Projekt SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) sa zaoberá prehľadávaním vesmíru a pátraním po stopách mimozemskej inteligencie. Nedávno sa objavil zvláštny signál, ktorý prichádzal od nášho najbližšieho suseda, hviezdy Proxima Centauri. Ide o sľubného kandidáta, no vedci si myslia, že signál bol len rušením, ktoré prichádzalo zo Zeme.

Napriek tomu sa nevzdávajú nádeje a neoblomne pátrajú ďalej, aj napriek tomu, že doteraz sa nám nepodarilo objaviť najmenší dôkaz o existencii iného života, ako toho nášho. Lenže prečo je to tak? Slávna Drakeova rovnica nám hovorí, že vesmír by mal byť plný mimozemských civilizácií. Čo sa teda s nimi stalo? Kde sú všetci?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnakú otázku si kládol aj vedec Enrico Fermi, podľa ktorého je pomenovaný slávny Fermiho paradox. Už sme vám priniesli množstvo teórií, ktoré sa ho pokúsili vyriešiť a poskytnúť nám odpovede na to, prečo je vesmír tak prázdnym miestom. Niektoré boli trochu divokejšie, iné nám mohli poskytnúť celkom reálny pohľad na vec a niektoré vzbudili viac otázok, ako odpovedí. Máme tu však ďalšiu, ktorú prináša portál Universe Today.

Nepriateľský vesmír

Nazýva sa teória temného lesa a hovorí o tom, že mimozemské civilizácie sa aktívne vyhýbajú akémukoľvek kontaktu. Lenže prečo by to robili? Keď sa pozrieme na nočnú oblohu a predstavíme si, že okolo jednej z obrovského množstva hviezd môže obiehať planéta, na ktorej sa nachádza život, cítime vzrušenie, inšpiráciu a možno aj nádej. Čo ak sa mimozemšťania pozerajú na oblohu a myslia si to isté čo my?

Možno sme len naivní a o vesmíre okolo nás máme prehnane romantické predstavy. Čo ak je vesmír temným a nebezpečným miestom? Nad touto otázkou rozmýšľa aj teória temného lesa. Ide o pomerne novú teóriu, ktorá vznikla perom čínskeho spisovateľa menom Liu Cixin. V jeho knihe – The Dark Forest – sa píše o invázii mimozemskej civilizácie, ktorú si na seba privolali nevedomí ľudia.

V ďalších Liuových knihách sa spomínajú dva kľúčové predpoklady pre vývoj civilizácií. Prvým je, že prežitie je základnou potrebou civilizácie. Tým druhým je, že civilizácie neustále expandujú, zatiaľ čo zdroje vo vesmíre sú konštantné. Z toho vyplýva, že v určitom bode budú civilizácie postavené proti sebe.

„Vesmír je ako temný les. Každá civilizácia pripomína ozbrojeného lovca, ktorý stopuje svoju korisť ako duch. Musí byť opatrný, pretože všade sa nachádzajú tichí lovci, ako je on sám. Ak nájde iný život, či už lovca, démona, batoľa, starca, alebo vílu, nemá inú možnosť než ich zastreliť. Hrozbou sú iný ľudia a každý, kto odhalí svoju existenciu bude rýchlo eliminovaný,“ píše Liu vo svojich knihách.

Niektoré civilizácie môžu byť agresívnejšie a zaberať si ďalšie kúsky vesmíru, zatiaľ čo tie miernejšie by mohli útočiť len vtedy, ak sa cítia byť ohrozené. Problém však nastáva, ak do rovnice vstúpi nová, neznáma civilizácia. Jazyková bariéra by mohla byť neprekonateľná a aj tie miernejšie civilizácie by mohli dospieť k názoru, že je lepšie hrozbu rýchlo odstrániť a až potom sa pýtať, čo sa vlastne stalo. Možno preto sa inteligentné civilizácie môžu ukrývať a vyhýbať sa akémukoľvek kontaktu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre