Čínsky rover Zhurong našiel dôkazy o minulej prítomnosti vody v tekutom stave na Marse

Mars v minulosti vyzeral úplne inak, ako je tomu dnes. Oblasť Utopia Planitia odkrýva svoje tajomstvá.

Mars Zhurong
Zdroj: CNSA

Mars je v súčasnosti predmetom záujmu viacerých vesmírnych agentúr vrátane súkromných spoločností. Dôvodom je, že vedci sa domnievajú, že v minulosti tu mohol existovať život. Súbežne na povrchu planéty prebieha viacero výskumov prostredníctvom niekoľkých roverov a ďalších vedeckých nástrojov. Spomenúť môžeme napríklad americký rover Curiosity alebo Perseverance.

Mars skúmajú ale aj Číňania a to prostredníctvom roveru Zhurong a sondy Orbiter Tianwen-1. Portál news.cgtn.com najnovšie upozorňuje na to, že čínskej misii sa podarilo nazbierať 1 480 GB vedeckých údajov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Oblasť Utopia Planitia odkrýva svoje tajomstvá

A hoci nie všetky dáta sa podarilo doposiaľ spracovať, tak aj napriek tomu, vedecké nástroje priebežne prinášajú nové zistenia o minulosti planéty. Čínsky vedci, ktorí skúmajú oblasť Utopia Planitia, najnovšie našli hydratované minerály v doskovitých horninách vo vrstve „duricrust“, čo dokazuje minulú prítomnosť vody v tekutom stave. Podľa odhadov bola v tejto oblasti prítomná voda približne 1-miliardu rokov dozadu. Vedci okrem iného dopĺňajú, že miesto ktoré skúmajú, muselo v minulosti zažiť aj veternú eróziu.

„..Zhurong prekonal 1 921 m a získal 1 480 GB vedeckých údajov, ktoré zahŕňajú dôkazy o tekutej vode vo forme hydratovaných minerálov…“, píše Zhang Meifang v príspevku nižšie.

V súčasnosti na povrchu planéty voda nie je. Vedci ale v minulosti odhalili niekoľko ložísk vody pod jej povrchom.

Americká NASA aktuálne skúma lokalitu známu ako Jezero, o ktorej dnes už vieme, že bola marťanským jazerom. Vedci veria, že táto oblasť by mohla schovávať aj dôkazy o tom, že na Marse bol v minulosti prítomný život. Tí odvážnejší dokonca tvrdia, že môže tam byť prítomný stále, hoci len na mikrobiálnej úrovni.

Pre vedcov ale stále zostáva záhadou, ako sa na povrchu planéty mohla udržať voda v tekutom stave. Dôvodom je, že planéta dostáva len tretinu slnečného svetla v porovnaní so Zemou. Jedna zo štúdií ale naznačila, že odpoveďou by mohli byť špeciálne ľadové oblaky, ktoré sa nachádzali vo vyšších častiach atmosféry. Tie mali vytvoriť skleníkový efekt, čo umožnilo, aby sa voda udržala na povrchu planéty. Táto téma je ale medzi vedcami pomerne horúcou pričom stále neexistuje naprieč komunitou všeobecný konsenzus.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre