Rover Perseverance objavil na Marse „špagety“: Odkiaľ sa tam zobrali?

Vedci sa v tomto prípade zhodujú že nález nie je jednou z geologických senzácii planéty.

Zdroj: NASA

Rover Perseverance nedávno pozoroval na povrchu červenej planéty ďalší zvláštny objekt. Tentokrát ide o niečo, čo z diaľky pripomína špagety alebo kúsok motúzu, informuje portál CNET.

O objav sa postarala jedna z predných kamier pomáhajúca roveru navigovať zložitý terén Marsu. Hoci vedci zatiaľ nemajú najmenšiu predstavu čo to je, tentokrát sa zhodujú na tom, že nejde o geologický, či iný úkaz. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o kus materiálu, ktorý sa uvoľnil počas misie. Už dávnejšie si vedci všimli napríklad padák, ktorý pomohol roveru hladko dosadnúť na povrch alebo časť tepelnej deky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď misia Perseverace pristávala na povrchu Marsu, v žiadnom prípade to nebol kľudný priebeh. Vedci museli už tradične čeliť „7 minútam strachu“ úseku počas pristávania, kedy nemajú s misiou žiaden kontakt. Musia sa teda spoľahnúť na to, že si poradí sama. Keď pristávací modul dorazí k povrchu, zastane tesne nad ním a rover spustí dole. Následne spustí motory a odletí do diaľky, kde následne havaruje. Vedci preto počítajú s tým, že trosky môžu nájsť roztrúsené kade-tade naprieč širokým územím.

„Špagety“ vedci objavili v regióne, kde rover Perseverance zbiera dôležité vzorky. Vedeckou misiou roveru je vzorky nielen nájsť, ale ich aj uchovať pre ďalšiu misiu, ktorá ich zoberie na Zem. Vedci predpokladajú, že kedysi dávno na povrchu červenej planéty tiekla voda a mohol sa na nej nachádzať život, hoci len v mikroskopickej forme. Ak to tak bolo, potom by sa v niektorých vzorkách mohli nachádzať stopy, ktoré by túto teóriu potvrdili.

Vedci objavili na červenej planéte špagety
Zdroj: NASA

Pátranie po živote

Perseverance pristál v kráteri Jezero, ktorý bol, ako napovedá aj názov, pred miliardami rokov jazerom a riečnou deltou. Vedci túto oblasť vybrali preto, lebo ak sa niekedy na Marse život a voda nachádzali, stopy nájdu práve v tomto prostredí.

Čo sa týka ďalších objavov roveru, ten nemá až také šťastie na zvláštnosti ako misia Curiosity. Nedávno ale vedci zistili, že si so sebou Perseverance nesie „kamaráta“ – drobnú skalu, ktorá sa zachytila v jednom z kolies rovera. Skala v kolese roveru „býva“ už približne 100 solov alebo inak povedané, marťanských dní. Nie je však jasné akú dobu sa bude ešte viezť spolu s roverom, než nakoniec vypadne. Roveru to však podľa slov vedcov nevadí, skala totiž nespôsobuje misií žiadne problémy.

Vedci pracujúci na misií však vtipkujú, že pre rover musí byť sústavný zvuk škrabania skaly neúnosný. Ktovie, možno sa podarí zvuk zachytiť pomocou jedného z mikrofónov roveru, aby sme sa mohli doňho lepšie vcítiť. Skala v jednom z kolies však nie je nič nové, s rovnakým problémom sa stretli aj rovery Spirit a Curiosity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre