SpravodajstvoTechnológie

Ceny smartfónov sa môžu opäť hýbať: Mali by ste s kúpou telefónu počkať, či nie?

Polovodičová kríza by sa mala chýliť na lepšie časy a s nimi by sa mali pohnúť aj ceny smartfónov a elektroniky. Teraz však k lepšiemu.

Určite ste si všimli, že za posledné mesiace ceny smartfónov výrazne stúpli. Za čiastku, za ktorú sme si kedysi mohli kúpiť pokojne aj vlajkový model, si dnes kúpime lepšiu vyššiu strednú triedu. Aj najlacnejšie smartfóny sa dnes pohybujú v cenách nie už okolo 100€ ale okolo 200€. Navyše aj cena starších modelov dlhodobo neklesá a najlacnejšia kategória smartfónov, ktorá pred dvoma rokmi prišla s cenou okolo 100€, si dnes stále svoju cenu drží. Komunita Xiaomiui má však pre nás dobré správy. Suma, ktorú zaplatíme za nový smartfón, by v budúcnosti mohla byť o niečo nižšia. Dôvodom má byť zlepšenie situácie s polovodičovou krízou.

Ceny smartfónov môžu klesnúť, vraví posledná predikcia

Keď sme sa naposledy pozerali na predpoveď cien smartfónov pred niekoľkými týždňami, naše predpovede neboli svetlé. Povrávalo sa, že ceny smartfónov budú neustále stúpať a výrazné zdražovanie pocítime už začiatkom budúceho roka. Stúpať mala cena ako lacnejších, tak aj drahších smartfónov, pričom vlajkové lode mali bez problémov prekračovať hranicu 1000€. Teraz sa ale zdá, že nakoniec bude všetko inak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android smartfon
Zdroj: unsplash.com (Adrien)

Hlavným dôvodom pre zvyšovanie cien smartfónov bola polovodičová kríza, ktorá postihla celý technologický priemysel. Nielen smartfóny, ani automobily nemali dostatok čipov k tomu, aby bolo dostatok produktov na trhu. Vzhľadom k tomu, že dopyt neklesal a zariadení bolo stále nedostatok, ceny skokovo rástli. K polovodičovej kríze neprospela ani pandémia, počas ktorej začalo byť polovodičov nedostatok a cenám smartfónov škodí aj inflácia. Po dvoch rokoch, odkedy sa trápime s nedostatkom polovodičov však situácia prichádza k lepšiemu.

TSMC bude vedieť produkovať viac čipov

Spoločnosť TSMC je aktuálne najväčším výrobcom čipov na trhu. Na túto spoločnosť sa spolieha ako MediaTek, tak aj Qualcomm so svojimi Snapdragonmi. A práve TSMC informuje, že od roku 2023 bude vedieť navýšiť výrobu čipov až o 9 – 16%, čím by mohli ceny čipov citeľné klesnúť. Situácia sa má postupne už len zlepšovať, ak nenastane ďalší problém, ktorý by trhu s čipmi zasa uškodil a polovodičová kríza by sa prehĺbila. V každom prípade by tak vzhľadom k nižšej cene čipov mohli klesnúť aj ceny smartfónov, grafických kariet do počítačov, či ceny elektromobilov. Zlepšenie situácie by sa tak malo dotknúť každého jedného segmentu, kde polovodičová kríza napáchala za posledné mesiace škody.

A nielen ceny smartfónov by mali byť lepšie. Na trhu by sa malo objaviť aj viac zariadení, ktorých bolo nedostatok. Tak, ako táto kríza zastihla smartfóny s 5nm čipsetmi, ktorých bolo nedostatok, tak by sa situácia mala zlepšiť. Rovnako by sa mala zlepšiť aj situácia s grafickými kartami, na ktoré boli dlhé čakacie doby a ich ceny boli priam astronomické.

Plánujete kúpu niektorého predtým nedostatkového produktu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close