SpravodajstvoZariadenia

Ak plánujete kúpu nového smartfónu, mali by ste sa poponáhľať: Ich ceny budú opäť stúpať, zdražovaniu sa nevyhneme!

Ceny smartfónov budú opäť narastať, za celým problémom bude stáť spoločnosť TSMC. Kúpu nového smartfónu by ste tak nemali odkladať.

Zdražovanie elektroniky je tu s nami už nejakú tú dobu. Či už sa rozprávame o komponentoch do počítačov, smartfónov alebo iných zariadení, ich cena neustále stúpa. Celá situácia sa zhoršila vo chvíli, kedy nastala celosvetová kríza polovodičov, kedy bol nedostatok materiálu k tomu, aby vznikali nové komponenty. Situácii nenapomohla ani pandémia, ktorá zapríčinila, že komponenty a zariadenia nemal kto vyrábať. Na trh sa teda dostávalo oveľa menej elektroniky, no znížil sa pomaly aj dopyt. Vo chvíli, kedy sa situácia pomaly dostávala už do normálu sa začalo rozprávať o tom, že by ceny nových elektronických zariadení mohli konečne klesať, prípadne by sa mal zastaviť rast cien. Ak však plánujete kúpu nového smartfónu, nepotešíme vás. Portál gizchina.com informuje, že ceny budú stále narastať.

Kúpa nového smartfónu sa nám opäť predraží

Dôvodom pre zvyšovanie cien smartfónov má byť vyššia cena čipsetov od spoločnosti TSMC. Táto spoločnosť v súčasnosti vyrába kvalitné čipsety pre Qualcomm aj MediaTek a je známe, že vyrába kvalitnejšie čipsety ako konkurenčný Samsung. Ten vraj podľa Qualcommu už dlhodobo nedokáže nasledovať najnovšie výrobné procesy a nesplňuje požadovanú kvalitu čipsetov. Ako dobre vieme, tak Snapdragon 8 Gen 1 vyrába spoločnosť Samsung, no pre jeho problémy s prehrievaním sa Qualcomm rozhodol výrobu Snapdragonu 8+ Gen 1 prenechať pre TSMC.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

kamera smartfonu

Rovnako má aj budúcu generáciu čipsetov s označením Snapdragon 8 Gen 2 vyrábať už len TSMC. Kúpa smartfónu sa nám tak môže predražiť, pretože TSMC si za výrobu súčiastok bude pýtať viac. Práve čipsety sú základom smartfónu a ako dobre vieme, práve pre ich vyššiu cenu sú dnes nové smartfóny o niečo drahšie ako v minulosti. Táto cena má do budúcnosti len narastať a my vieme, že tento nárast príde už vo veľmi blízkej dobe.

Kedy ku zdražovaniu príde?

Ak plánujete kúpu nového smartfónu, no stále ju odkladáte, mali by ste sa poponáhľať. Toto zdražovanie by sme totiž mali pocítiť už v roku 2023, teda už budúci rok. Na spoločnosť TSMC sa spolieha ako Qualcomm, tak aj MediaTek a nie len v prémiovom segmente. TSMC totiž vyrába pre spoločnosť MediaTek ako drahšie čipsety z radov Dimenisty, tak aj lacnejšie 4G čipsety z radov Helio. Zatiaľ nie je známe, či sa toto zdražovanie dotkne aj týchto lacnejších smartfónov, ktoré sú obľúbené medzi širokým spektrom používateľov.

TSMC rovnako pracuje aj na zavedení 3nm výrobného procesu, pričom dnes vlajkové modely využívajú 4nm výrobný proces. 3nm výrobný proces by sme v našom novom smartfóne však nemali vidieť skôr ako v roku 2024. Môžeme ale očakávať, že sa cena takéhoto smartfónu bežne dostane nad úroveň 1000€ a aj keď to vravíme neradi, vlajkové smartfóny zrejme budú len pre vyššiu triedu populácie.

Plánujete kúpu nového smartfónu aj vy? A koľko ste za nový smartfón ochotný utratiť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close