APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Obchod Play už nebude informovať o povoleniach, ktoré majú aplikácie vo vašom smartfóne: Ide však o správny krok?

Aplikácie už nebudú mať dostupnú sekciu s povoleniami, ktoré vyžadujú. Namiesto toho príde sekcia so zabezpečením údajov.

V priebehu posledných mesiacov na nás z každého rohu vyskakujú informácie o tom, ako sa vývojári systémov a aplikácií snažia zabezpečiť lepšiu bezpečnosť používateľov. Všetky informácie o zberaných údajoch majú byť transparentné, rovnako aj máme byť informovaní o tom, kedy náš smartfón využíva kameru, či mikrofón nášho zariadenia. Do samotného systému Android pribudlo niekoľko bezpečnostných prvkov, no momentálne vidíme v samotnej aplikácii od Googlu významnú zmenu. Z Obchodu Play totiž zmizla významná informácia o tom, aké povolenia vyžadujú aplikácie, ktoré si do smartfónu inštalujeme. Na túto informáciu nás upozornil portál androidpolice.com a my sme sa na ňu pozreli o niečo bližšie.

V Obchode Play neuvidíme, aké povolenia aplikácie vyžadujú

Ak ste v poslednej dobe využívali známy obchod s aplikáciami, určite ste si všimli, že v ňom nastali menšie zmeny. Tieto zmeny sa týkajú najmä webovej stránky Obchodu Play pre počítače, no menšie úpravy nastali aj v mobilnej aplikácii. Obchod Play sa totiž prepína do dizajnu Material You, ktorý je symbolom systému Android 12. Po poslednej zmene však z informácií o aplikáciách zmizla informácia o tom, aké povolenia aplikácie vyžadujú. To sa ale nemusí páčiť všetkým používateľom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak si pamätáte staršie verzie systému Android a služieb Google, určite si pamätáte, že povolenia aplikácie pôvodne prichádzali vo vyskakovacom okne ešte predtým, než sme si ju nainštalovali. Neskôr však toto vyskakovacie okno zmizlo a informácie o povoleniach sa presunuli do informácií o aplikácii. Táto zmena bola menej transparentná a čoraz menej používateľov si tieto povolenia čítali. No teraz sekcia s povoleniami zmizla z Obchodu Play úplne. Nahradiť ju má nová sekcia s názvom Zabezpečenie údajov.

Ako bude fungovať náhrada tejto sekcie?

Zabezpečenie údajov má byť novou sekciou pre informácie o povoleniach aplikácie. Majú sa v nej nachádzať všetky informácie spojené s bezpečnosťou aplikácie. Vývojár nás má informovať napríklad o tom, či aplikácia zdieľa nejaké údaje s tretími stranami, aké údaje daná aplikácia zhromažďuje a rovnako navrhuje aj nejaké bezpečnostné postupy, medzi ktoré zaradíme napríklad možnosť požiadať vývojára o odstránenie našich údajov. Vývojári majú postupne túto sekciu vyplniť všetkými potrebnými informáciami k tomu, aby aplikácie v smartfónoch boli ešte transparentnejšie pre koncového používateľa.

Čo je však zaujímavé, niektorí vývojári svoje aplikácie ešte nedoplnili o potrebné informácie. Tieto informácie majú doplniť do 20. júla, inak môžu mať s Obchodom Play problémy. Medzi oneskorencov však môžeme zarátať aj veľkých gigantov ako sú aplikácie od Facebooku, Amazonu, Twitter, Disney+, Discord či dokonca priekopník bezpečnosti DuckDuckGo. Veríme však, že tieto informácie vývojári doplnia do stanoveného dátumu.

Pozdáva sa vám nová sekcia k bezpečnosti? A myslíte si, že ide o zmenu k lepšiemu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close