Planétu Mars obehol viac ako tisíckrát: Satelit Tianwen-1 odfotil celý povrch červenej planéty

Čínska vláda sa vyjadrila, že jej misia Tianwen-1 získala dostatok dát na vytvorenie globálnej mapy Marsu.

Čínskemu satelitu Tianwen-1 sa podarilo vytvoriť mapu Marsu
Zdroj: ESA, Úprava: Vosveteit.sk

Čínskej sonde Tianwen-1 sa podarilo získať dostatočné množstvo dát na vytvorenie mapy pokrývajúcej celý povrch Marsu. Planétu počas toho musela obehnúť viac ako 1 300-krát, informuje spravodajská agentúra Reuters.

Misia Tianwen-1 dorazila k červenej planéty vo Februári 2021 a je to prvá misia čínskej vesmírnej agentúry na planéte. Po príchode misie k Marsu sa od satelitu oddelil pristávací modul s roverom, ktorý úspešne pristál na povrchu. Satelit ostal na obežnej dráhe a po celý rok získaval zábery, ku ktorým sa radia aj fotografie južného pólu planéty. Tam sa má údajne nachádzať všetka voda. Pod ľadovou čiapočkou planéty objavila vodu aj misia Európskej vesmírnej agentúry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Čínskemu satelitu Tianwen-1 sa podarilo vytvoriť mapu Marsu
Zdroj: CNSA

Pre vedcov je mimoriadne dôležité hľadať stopy ukrytej vody. Tá zohrá kľúčovú úlohu pri návšteve Marsu prvými astronautmi. Nález vody zároveň naznačuje, že sa na povrchu Marsu nachádzala oveľa dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo. Pôvodné teórie tvrdia, že voda zmizla z povrchu planéty pred približne 3-miliónmi rokov. Roveru Zhurong sa jej stopy podarilo nájsť vo vzorkách starých len 700-miliónov rokov. Čínski vedci vysvetľujú, že vzorky pravdepodobne vytvorila podzemná voda alebo rozpúšťajúci sa ľad.

V posledných rokoch sa potvrdila existencia vody v polárnych čiapočkách planéty. Predpokladá sa, že všetka voda sa koncentruje do týchto regiónov a len malú stopu vody dokázali vedci zachytiť v atmosfére planéty.

Úspechy misie Tianwen-1

Čínsky rover Zhurong skúma región Utopia Plantia, kam pristál v máji minulého roka. Od pristátia na Marse rover prešiel vzdialenosť 2 km. Úlohou roveru Zhurong je hlavne štúdium marťanskej pôdy a atmosféry, no misia bude pátrať aj po stopách života na planéte. K tejto úlohe patrí aj hľadanie vody pomocou špeciálneho radaru.

Rover prejde za tri dni len približne 10 metrov. Vedci riadiaci misiu vysvetľujú, že kvôli obmedzenému chápaniu povrchu Marsu museli zvoliť „konzervatívny prístup k práci“. V neskorších fázach misie sa môže rover začať pohybovať rýchlejšie, hoci to zatiaľ nie je isté. Rover je plne autonómny, pretože kvôli vzdialenosti Marsu od Zeme by bolo takmer nemožné ovládať ho priamo. Trvá približne 40 minút, kým sa signál dostane k Marsu a potom zas naspäť.

Čínskemu satelitu Tianwen-1 sa podarilo vytvoriť mapu Marsu
Zdroj: CNSA

Rover je výnimočný tým, že sa dokáže zdvihnúť o približne 60 centimetrov a podľa čínskych vedcov je jediným roverom, ktorý to dokáže. Možnosť zdvihnúť svoje telo mu pomáha vysporiadať sa s náročným povrchom planéty.

Medzi ďalšie zábery čínskeho satelitu Tianwen-1 patrí záber na 4-tisíc kilometrový kaňom Valles Marineris a zábery kráterov v severnej časti Marsu, s názvom Arabia Terra. Tianwen-1 poslal zábery 18-kilometrovej sopky, ktorú pred viac ako 50 rokmi po prvýkrát objavila sonda Mariner 9.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre