Batériu smartfónu nabíjate celú dobu nesprávne. Pozrite sa, čomu sa vyhnúť, aby vám vydržala dlhšie

Zdá sa vám, že batéria smartfónu vám odišla prirýchlo? Možno aj vy nabíjate batériu smartfónu zle. Pozrite sa, čomu sa lepšie vyhnúť a ako by ste mali nabíjať váš telefón.

nespravne nabijanie telefonu_titulka
Zdroj: Dejan Dundjerski / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Nabíjanie smartfónu je pre nás úplne bežná vec, stačí pripojiť konektor k telefónu a druhý koniec do elektrickej zásuvky. Ide o veľmi jednoduchý proces, preto by len málokoho napadlo, že aj smartfóny môžeme nabíjať zle.  

Vo vnútri smartfónov sa nachádza lítium-iónová batéria, ktorá má však pár nedostatkov. Hlavným je jej nevyhnutná degradácia, no to ako rýchlo sa batéria pokazí a stratí svoju kapacitu závisí hlavne na tom, ako presne smartfón nabíjame. Niektoré veci nám pomôžu uchovať kapacitu batérie čo najdlhšie, iné zas vedú k oveľa rýchlejšej degradácii. Nižšie si povieme viac o tom, čo nám batériu smartfónu kazí najčastejšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neprebíjajte smartfón 

Mnohí z nás dávame mobily nabíjať cez noc. Počas spánku ich nepotrebujeme a vieme, že keď sa ráno zobudíme, bude nás čakať plne nabité zariadenie. Problém je však prebíjanie, teda držanie zariadenia na nabíjaní aj keď dosiahlo 100%. Novšie zariadenia už sú proti tomu vybavené, teda prestanú nabíjať akonáhle dosiahnu plnú kapacitu, no tu sa objavuje ďalší problém.  

Zariadenie by ste nemali prebíjať. Znamená to, že ak máte 90 alebo 80%, radšej nechajte batériu vybiť sa ku 20%, ako pripájať smartfón opäť na nabíjanie. Snaha udržať smartfón stále na 100% prináša väčšiu záťaž pre batériu a tým vedie k rýchlejšej degradácii. Mnohí pritom nesprávne veria, že držať smartfón stále plne nabitý je najlepšie riešenie. Dôvodom sú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Vysoké napätie (spolu s vyššou teplotou) môže spôsobiť chemické reakcie v batérii, ktoré vedú k rýchlejšiemu opotrebovaniu elektrolytu a elektrod.

nabijanie smartfonu titulka
Zdroj: MosayMay / shutterstock.com

Nabíjajte zariadenie optimálne 

Proti rýchlej strate kapacity sa odporúča mať zariadenie nabité niekde medzi 20 až 80%. Radšej preto pripojte zariadenie na nabíjanie viackrát cez deň. Ďalším užitočným trikom je použiť funkciu optimálneho nabíjania, ktorá je dostupná na viacerých modeloch smartfónov. Nie všetky ale majú optimalizované nabíjanie k dispozícií.  

Samsung_ako nastavit funkciu setrenia baterie_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Využívajte inteligentné nabíjanie

V súvislosti s optimálnym nabitím batérie nám nedovolí spomenúť aj funkciu inteligentného nabíjania. Ide o nástroj, ktorý ale ponúka len hŕstka smartfónov, bohužiaľ. Funguje spôsobom, že monitoruje vašu aktivitu a tomu prispôsobuje aj nabíjanie zariadenia. Napríklad, ak nabíjate smartfón cez noc pravidelne od 22:00 do 06:00, tak sa telefón naučí, aby zariadenie nabíjať tak, že k jeho nabitiu dôjde krátko predtým, ako vstanete z postele. Za týmto účelom napríklad zníži výkon nabíjania, aby ho rozložil na 8 hodín a podobne.

Nenechávajte batériu úplne vybiť 

Opäť dávame do pozornosti pravidlo 20-80. Niektorí užívatelia nechávajú svoje zariadenie vybiť úplne, čo nie je dobré pre batériu. Ak kapacita klesne pod 20%, môžu sa objaviť reakcie, ktoré degradujú batériu rýchlejšie. Niekedy sa síce úplnému vybitiu nevyhneme, no vždy keď máme možnosť, tak treba zariadenie nabíjať už pri 20%. Ak batériu vybijete úplne, tak môže nastať stav známky ako „Hlboké vybitie batérie (0%)„, ktoré môže mať negatívny vplyv na jej kapacitu. To znamená, že batéria môže stratiť svoju schopnosť udržať náboj na určitý čas, čím sa skracuje doba, počas ktorej môžete používať svoj smartfón bez potreby nabíjania.

Pozor na vysoké teploty, no i na nízke

Ďalším problémom, hlavne počas leta, sú vysoké teploty. Tie sú samé o sebe pre zariadenie škodlivé, no pri nabíjaní môžu prispieť k ešte rýchlejšej degradácii batérie. Nabíjanie je proces, ktorý sám o sebe vytvára teplo a zahrieva celé zariadenie. Ak nabíjate smartfón v teplom prostredí, riziko prehrievania sa ešte viac zvyšuje. Prehrievanie môže spôsobiť škody na batérií, ktoré úž môžu byť aj trvalé.  

Vysoké teploty počas leta môžu poškodiť smartfón
Zdroj: Unsplash (Rajiv Bajaj), PNGwing, Úprava: Vosveteti.sk

No pozor, aj presne opačné počasie, teda keď telefón vystavujeme príliš nízkym teplotám, má podobný efekt na batériu. V ideálnom prípade by ste telefón mali vystavovať len priemernej izbovej teplote, no pravdou je, že nie vždy sa to dá. Vo všeobecnosti by teplota, pri ktorej by sme mali nabíjať zariadenie, by nemala klesnúť pod 0 °C a vystúpiť nad 35 °C.

Nepoužívajte zariadenie, kým sa nabíja a vyberte ho z obalu

Veľa z nás si neodpustí kontrolovať sociálne siete alebo pozeranie videí, kým sa nám smartfón nabíja, ideálne pred spaním. Ako píšeme vyššie, pri nabíjaní vzniká teplo a ak robíme na smartfóne počas neho niečo náročné, opäť zvyšujeme riziko prehrievania. Odpísanie známym by malo byť v poriadku, no vyhnite sa náročným činnostiam, ako hraniu hier alebo pozeraniu videí. Rovnako sa odporúča, aby ste počas nabíjania zariadenia, ho vybrali z ochranného obalu. Ten totiž funguje ako izolant a zvyšuje celkovú teplotu zariadenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre