SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Bezdrôtové nabíjanie na diaľku? Už čoskoro to môže byť realitou!

Bezkontaktné a bezdrôtové nabíjanie môže byť už v najbližších rokoch skutočnosťou. Vedcom sa podarilo zvýšiť jeho efektivitu.

Nabíjanie smartfónov a inej elektroniky si už tradične spájame s káblami a nabíjacími adaptérmi. Čoraz častejšie ale dnes vidíme na trhu aj podporu pre bezdrôtové nabíjanie, ku ktorému nepotrebujeme žiadne káble. Postačí nám pri tom náš smartfón či iné zariadenie položiť na nabíjaciu podložku, pričom stále potrebujeme s nabíjačkou priamy kontakt. Ako ale vyplýva z novej štúdie, ktorú s nami zdieľal portál andro4all.com, tento spôsob nabíjania sa bude môcť už v blízkej dobe zmeniť. Nabíjanie nášho telefónu tak bude možné aj na diaľku bez potreby kontaktu s nabíjacou podložkou. Aké však budú podmienky a kedy by takéto nabíjanie mohlo prejsť do praxe? Na to sa pozrieme teraz v našom článku.

Bezdrôtové nabíjanie budeme môcť vykonať aj bezdotykovo

Bezdrôtové nabíjanie vzduchom môže zniesť trochu ako hudba budúcnosti, no keď sa na to pozrieme detailnejšie, až také nereálne to nie je. To si pravdepodobne povedali aj vedci z fínskej univerzity Aalto a začali pracovať na tom, aby takéto nabíjanie bolo možné. Ich cieľom pritom bolo zachovať čo najväčšiu účinnosť nabíjania na väčšiu vzdialenosť, čo sa im aj podarilo. Vo všeobecnosti však platí, že účinnosť nabíjania sa so zvyšujúcou vzdialenosťou zničuje, keďže žiarenie z vysielacej a prijímacej cievky ruší prenos.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mate 30 Pro bezdrotove nabijanie
Zdroj: Huawei

Vedci z fínskej univerzity Aalto ale dokázali tento problém aspoň zmierniť a rozšíriť tak vzdialenosť, na akú bezdrôtové nabíjanie môže prebiehať. Využili k tomu dve slučkové antény, ktoré sú široké 7,2 cm. Vďaka tomu sa vedcom podarilo potlačiť radiačný odpor a zvýšiť účinnosť bezdrôtového nabíjania aj na väčšiu vzdialenosť. A aký bol výsledok tohto pokusu? Zariadenie by sa od nabíjacej podložky mohlo oddialiť až na 18 centimetrov, pričom by efektivita nabíjania bola zachovaná na viac ako 80%.

V reálnom smartfóne ale túto technológiu zatiaľ neuvidíme

Na podobnej technológii nepracujú len fínski vedci, no aj viaceré popredné technologické spoločnosti. Už v minulosti sa s takouto technológiou pochválilo Xiaomi, ktoré svoje bezdrôtové nabíjanie na väčšiu vzdialenosť nazvalo Mi Air Charge. Aktuálne ale nemôžeme povedať, že by sme v blízkej budúcnosti mohli takéto nabíjanie na diaľku vidieť v reálnych smartfónoch, ktoré by sme si vedeli aj bežne kúpiť na trhu.

bezdrotova Xiaomi nabijacka do auta s novym 27W standardom
Zdroj: produktová fotografia

Pravdepodobne teda ešte chvíľu potrvá, kým sa takéto bezdrôtové nabíjanie podarí pripraviť pre komerčné použitie. V každom prípade by sme si ale na diaľku mali vedieť nabiť telefón už v najbližších rokoch. Túto významnú technológiu ale aktuálne potrebujeme ešte viac skúmať, no s najväčšou pravdepodobnosťou nepôjde o najlacnejšiu technológiu pre telefóny.

Využívate bezdrôtové nabíjanie vo svojom smartfóne? A čo by ste povedali, keby ste ho mohli nabíjať na diaľku? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close