Astronómovia objavili „zakázanú“ planétu: Ako sa dostal masívny plynný obor k malému červenému trpaslíkovi?

Astronómovia ostali prekvapený sústavou TOI-5205, ktorá sa vymyká všetkým definíciam.

Astronómovia z Carnegie Science objavili pomerne zvláštnu hviezdnu sústavu. Ide o plynného obra, ktorý obieha okolo červeného trpaslíka menom TOI-5205.

Možno sa to nemusí zdať na prvý pohľad nejak neobvyklé, nová štúdia však mení predstavy vedcov o vzniku nových planét. Červené trpaslíky sa považujú za niečo menšie a chladnejšie hviezdy ako naše Slnko, no žijú mimoriadne dlhú dobu. Zároveň sú najbežnejším typom hviezd v Mliečnej dráhe. Okolo červených trpaslíkov sa v priemere nachádza viac planét ako okolo masívnejších hviezd, no až doteraz astronómovia predpokladali, že je nepravdepodobné, aby bol v takejto sústave plynný obor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Plynného obra TOI-5205b objavili vedci prostredníctvom satelitu TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey System). Na sústavu sa pozreli aj iné observatóriá, ktoré jej existenciu potvrdili. Samotná hviezda je približne štyrikrát väčšia ako Jupiter, no napriek tomu má okolo seba planétu, ktorá sa zhruba podobá na najväčšiu planétu Slnečnej sústavy. Ako uvádzajú autori výskumu, to je nepravdepodobné, no možno práve preto ich objav tak prekvapil.

Už v predchádzajúcich výskumoch sa astronómom podarilo nájsť niekoľko plynných obrov okolo starších červených trpaslíkov, nikdy však neobjavili tak masívnu planétu pri relatívne malej hviezde, akou je TOI-5205. Exoplanétu objavili pomocou tranzitnej metódy, teda čakali, keď planéta prejde popred svoju hviezdu a zakryje časť jej svetla.

Ukázalo sa, že TOI-5205b zakryje približne 7% svetla svojej domovskej hviezdy, čo je jeden z najväčších tranzitov, aký astronómovia doteraz zaznamenali.

Lepšie pochopenie planetárnej formácie

Planéty vznikajú z protoplanetárnych diskov, čo sú obrovské prstence hmoty, ktoré ostanú okolo mladých hviezd po dokončení ich formácie. Podobne ako v prípade vzniku novej hviezdy, aj planéty vzniknú tak, že sa materiál začne postupne hromadiť a nabaľovať na seba.

Plynný obor vzniká tak, že sa najprv vytvorí pevné a masívne jadro. Následne začína protoplanéta naberať za krátku dobu obrovské množstvo plynu, až kým nevznikne plynný obor. Exoplanéta TOI-5205b v tomto smere posúva hranice toho, čo astronómovia vedeli o protoplanetárnych diskoch.

„Ak sa na začiatku v disku nenachádza dosť materiálu na formáciu pevného jadra, plynný obor jednoducho nemôže vzniknúť. Rovnako plynný obor nevznikne ani v situácii, kedy sa disk vyparí ešte skôr, ako sa dokončí formácia jadra. Nech sa na to pozeráme z akéhokoľvek uhla, TOI-5205b je zakázanou planétou,“ Shubham Kanodia, vedúci výskumného tímu, ktorý planétu objavil.

Keďže hviezda blokuje približne 7% svetla svojej hviezdy, v budúcnosti by sa na ňu mohol pozrieť aj Webbov vesmírny teleskop. Ten by mohol študovať svetlo ktoré prejde atmosférou. Na základe toho získať viac informácií o tom, ako mohla táto zvláštna planéta vzniknúť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre