Veda a výskumVesmír

Myslíte, že vesmír je len prázdnym miestom? Zábery z Webbovho teleskopu vás presvedčia o opaku

Autori novej štúdie využili Webbove schopnosti na zmapovanie medzihviezdneho média, plynu, ktorý sa prepletá medzi hviezdami galaxie.

Veľké percento populácie verí, že okrem hviezd, planét, mesiacov alebo asteroidov je vesmír pomerne prázdne miesto, no táto predstava nie je úplne správna. Medzi sústavami existuje niečo, čo vedci nazývajú medzihviezdne médium a v podstate ide o plyn a prach existujúci medzi hviezdami. Za správnych podmienok môžu z tohto materiálu vznikať nové hviezdy.

V rámci novej štúdie sa vedci z University of California, San Diego rozhodli využiť schopnosti Webbovho vesmírneho teleskopu na to, aby medzihviezdne médium zachytili. Pomocou tohto teleskopu, momentálne najvýkonnejšieho zariadenia aké vo vesmíre máme, mohli vedci vytvoriť detailné mapy blízkych galaxií a medzihviezdne médium zachytiť na fotografiách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Špecialitou Webbovho vesmírneho teleskopu je jeho schopnosť pozrieť sa na mimoriadne vzdialené galaxie, ktoré sa od nás nachádzajú miliardy svetelných rokov. Tentokrát ho ale vedci využili iným spôsobom a pozreli sa na blízke galaxie, ktoré od nás ležia „len“ 30-miliónov svetelných rokov. Jednou z nich bola aj takzvaná Fantómová galaxia alebo ako ju poznajú vedci pod oficiálnym označením, M74. Túto galaxiu ľudia poznali už od 18. storočia.

V rámci štúdie sa vedci zamerali na jeden konkrétny komponent medzihviezdneho média, ktorým sú polycyklické aromatické uhľovodíky. Ide o drobné čiastočky prachu, nie väčšie ako molekula. Práve kvôli ich rozmerom sú pre astronómov významné. Keď polycyklické aromatické uhľovodíky absorbujú fotóny svetla, začínajú vibrovať a tým pádom ich možno zachytiť v infračervenom spektre. To sa nedeje s inými komponentami medzihviezdneho média. Štúdium týchto uhľovodíkov umožňuje vedcom zistiť ich veľkosť, ionizáciu a štruktúru.

„Spitzerov teleskop sa na vesmír pozeral v strednom infračerveno pásme, no po jeho odchode do dôchodku sme nemali k dispozícii veľa nástrojov, ktoré by to dokázali. To sa zmenilo s príchodom Webbovho teleskopu a musím povedať, že je skutočne neuveriteľný,“ tvrdí Karin Sandstrom, ktorá sa podieľala na pozorovaniach.

Polycyklické aromatické uhľovodíky nie sú veľkou časťou medzihviezdneho média, no mimoriadne jednoducho dochádza k ich ionizácii. Ak vedci dokážu tomuto komponentu lepšie porozumieť, lepšie pochopia medzihviezdne médium ako celok. Autori práce dúfajú, že im Webbov teleskop umožní nahliadnuť vznik tohto komponentu, jeho zmenu postupom času a nakoniec aj ako zaniká.

Detailnejšie mapy medzihviezdneho média

Tento komponent je rovnomerne rozložený naprieč medzihviezdnym médiom. Výskumníkom tak umožňuje študovať všetko, čo sa okolo neho nachádza. Predchádzajúce výskumy, ktoré pracovali s dátami zo Spitzerovho teleskopu, nemali dostatočné rozlíšenie na to, aby videli jemné štruktúry polycyklických aromatických uhľovodíkov.

Webbov vesmírny ďalekohľad mapuje medzihviezdne médium blízkej galaxie
Zdroj: NASA

Dnes vedci pozorujú rôzne filamenty a dokonca aj bubliny, ktoré nafúkli mladé hviezdy. Spolu s polycyklickými aromatizovanými uhľovodíkmi vedci lepšie pochopili aj medzihviezdne médium. Dúfajú, že do budúcna sa im podarí lepšie popísať difúzny plyn. Ten sa musí zhustiť, aby sa mohli z neho vytvoriť nové hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close