Prečo je koróna Slnka horúcejšia ako povrch? Nový pohľad na hviezdu môže pomôcť túto záhadu vyriešiť

Americká NASA publikovala zábery z misie NuSTAR, ktorá pátra po vysokoenergetickom žiarení Slnka.

Solárna búrka môže zasiahnuť Zem už dnes
Zdroj: YouTube (NASA Goddard), NASA/SDO/STEREO/ESA/SOHO/Wiessinger

Našim okom nedokážeme vidieť všetko svetlo, ktoré naše Slnko vylučuje, preto sa astronómovia spoliehajú na rôzne teleskopy. Tie dokážu vesmír vidieť napríklad v infračervenom alebo röntgenovom spektre.

Jedným z podobných prístrojov je aj vesmírny teleskop NuSTAR, ktorý sa väčšinou zameriava na vzdialené objekty mimo našej Slnečnej sústavy, napríklad na masívne čierne diery alebo jadrá mŕtvych hviezd. Tentokrát však svoje „oko“ otočil k Slnku a prináša nám pohľad na tie najhorúcejšie regióny, aké možno na našej hviezde nájsť. Tie jasne svietia vo vysokoenergetickom röntgenovom spektre, informuje NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na fotografii nižšie sa môžete pozrieť na Slnko tak, ako ho vidia tri rôzne misie. Modrou farbou sú reprezentované dáta teleskopu NuSTAR, zelenou dáta z rontgenového teleskopu japonskej misie Hinode a červenou tak, ako našu najbližšiu hviezdu vníma vesmírne observatórium Solar Dynamics Obserbatory. Zaujímavosťou je, že teleskop NuSTAR nedokáže z obežnej dráhy Zeme vidieť celú hviezdu, preto sa fotografia tohto teleskopu v skutočnosti skladá z 25 rôznych záberov, ktoré misia vyhotovila v júni 2022.

Vysokoenergetické žiarenie Slnka môže pomôcť vyriešiť kozmickú záhadu
Zdroj: NASA

Vysokoenergetické röntgenové žiarenie misia NuSTAR zachytila len na niekoľkých miestach. Misia Hinode zachytávala nízkoenergetické žiarenie a Solar Dynamics Observatory sa pozrela na ultrafialové spektrum. Dáta z misie NuSTAR by mohli vedcom pomôcť vyriešiť už dlho pretrvávajúcu záhadu toho, prečo má solárna koróna vyššiu teplotu ako povrch. Teplota Slnka vzniká v jeho jadre a šíri sa smerom von. Podľa tejto logiky by mali byť spodnejšie vrstvy horúcejšie, no ako sa ukázalo, realita je o niečo iná.

Pátranie po nanoerupciách

Astronómovia sa domnievajú, že zdrojom vysokých teplôt v solárnej koróne môžu byť drobné erupcie v atmosfére Slnka. Väčšina erupcií sú výraznými udalosťami, ktoré dokážu zachytiť viaceré observatóriá. Takzvané nanoerupcie môžu byť oveľa menšími, no rovnako môžu vyprodukovať materiál horúcejší ako solárna koróna. Nanoerupcie sa môžu vyskytovať oveľa častejšie ako normálne erupcie a tým môžu zohrievať vrstvu solárnej koróny.

Jednotlivé nanoerupcie sú oproti žiare Slnka príliš slabé na to, aby sme ich mohli pozorovať. Astronómovia ale majú vďaka teleskopu NuSTAR spôsob ako si všimnúť vysokoenergetické röntgenové žiarenie viacerých nanoerupcií, ktoré sa udejú blízko pri sebe. Na základe toho môžu študovať ako často sa nanoerupcie dejú a koľko energie sa pri nich uvoľní.

Vysokoenergetické žiarenie Slnka môže pomôcť vyriešiť kozmickú záhadu
Zdroj: NASA

Ako americká NASA píše, tieto pozorovania sa odohrali v momente dvanásteho najbližšieho preletu misie Parker Solar Probe. Tá sa k Slnku dostala bližšie, než ktorákoľvek misia v našej histórii. Táto misia zároveň dokáže získať dáta priamo zo solárnej atmosféry. V spojení s pozorovaniami na diaľku výskumníci dokážu lepšie pochopiť aktivitu našej najbližšej hviezdy. Získavajú tak úplne nové informácie o solárnej atmosfére a najbližšom okolí našej hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre