Astronómovia natrafili na kozmickú záhadu. Objekt, ktorý našli, by nemal existovať!

Výskumníci z Inštitútu Maxa Plancka objavili záhadný objekt, no zatiaľ sa nevie, na čo sa astronómovia pozerajú.

cierna diera
Zdroj: Afuza / shutterstock.com

Astronómovia z Inštitútu Maxa Plancka objavili vo vesmíre naozaj zvláštny objekt. Tento objekt sa nachádza na hranici medzi neutrónovou hviezdou a čiernou dierou a aspoň na prvý pohľad by nemal existovať.  

Objekt našli vedci pomocou rádiového teleskopu MeerKAT a nachádza sa v sústave spolu s ďalším objektom. V oboch prípadoch ide o objekty, ktoré vznikli z pozostatkov masívnych hviezd. Oba objekty našli v guľovej hviezdokope NGC 1851.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Masívne hviezdy sú relatívne bežné v binárnych alebo väčších sústavách, teda v sústavách, ktoré obsahujú viac ako jednu hviezdu. Masívne hviezdy zároveň ukončujú svoj život supernovou, masívnou explóziou, ktorá má potenciál celú sústavu rozhádzať. Masívna hviezda však po supernove po sebe zanecháva buď neutrónovú hviezdu alebo čiernu dieru. Ak tieto objekty explóziu prežijú, pokračujú v obiehaní okolo seba.  

Astronómovia zatiaľ našli len páry neutrónových hviezd a čiernych dier, ktoré odhalili vďaka gravitačným vlnám. Nedávno však objavili spomínanú dvojicu objektov a zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, čo sú tieto objekty zač. Keď sa výskumníci lepšie pozreli na sústavu, všimli si, že jeden z objektov rotuje okolo svojej osi mimoriadne rýchlo a pritom vyžaruje okrem rádiových vĺn aj svetelné kužele, ktoré sa predierajú vesmírom ako kozmický maják.  

Všimli si, že jeden z objektov musí byť pulzar, typ neutrónovej hviezdy, ktorý sa vyznačuje mimoriadne presnou rotáciou. Okolo svojej osi sa otočí viac ako 170-krát za sekundu a rádiové emisie zasahujú Zem s mimoriadnou presnosťou.  

Čo sa však týka druhého objektu, tam záhada pokračuje. Keď sa pozreli na binárnu sústavu pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu, všimli si, že na mieste, kde by sa mal druhý objekt nachádzať, nenašli nič. Všetky dôkazy naznačujú, že záhadný objekt je buď čiernou dierou alebo neutrónovou hviezdou, ktorá nevyžaruje rádiové emisie.

Astronómovia zatiaľ nevedia, na čo sa pozerajú

Lenže aká je správna odpoveď? Výskumníci zistili hmotnosť objektu, ktorá sa pohybuje od 2.09 až do 2.71 násobku hmotnosti Slnka. Znamená to, že objekt môže byť buď najťažšou neutrónovou hviezdou, akú sme objavili alebo najľahšou čiernou dierou. Znamená to teda, že tento záhadný spoločník pulzaru spadá do hmotnostnej priepasti čiernych dier. Vo vesmíre totiž vedci ešte neobjavili čiernu dieru, ktorá by sa nachádzala v hmotnostnom rozmedzí od dvoch do piatich solárnych hmotností a nikto si nevie vysvetliť, prečo to tak je.  

“Nech je tento objekt čokoľvek, jeho objavenie je mimoriadne fascinujúce. Ak by išlo o čiernu dieru, binárna sústava by bola prvou sústavou, v ktorej okolo seba obiehajú pulzar a čierna diera. Ak ide o neutrónovú hviezdu, tento objekt nám pomôže lepšie pochopiť tieto neuveriteľne husté objekty,” vysvetľuje Paulo Freire z Inštitútu Maxa Plancka.  

Neutrónové hviezdy sú po čiernych dierach objekty s najvyššou hustotou, aké vo vesmíre poznáme. Astronómovia zároveň vedia, že neutrónové hviezdy môžu dosiahnuť len určitú hmotnosť. Ak ju presiahnu, stávajú sa nestabilnými a zrútia sa do seba pod vlastnou gravitáciou. Čo sa deje potom ostáva záhadou, no astronómovia predpokladajú, že sa z nich stávajú čierne diery. Teória nám ale hovorí, že najľahšie čierne diery majú hmotnosť minimálne päťnásobku hmotnosti Slnka. Túto teóriu astronómovia už niekoľkokrát potvrdili pozorovaniami.  

Astronómovia zatiaľ nevedia, či objavili najľahšiu čiernu dieru, najťažšiu neutrónovú hviezdu alebo nejaký doteraz neznámy typ hviezdy. Ďalšie pozorovania a experimenty ich priblížia bližšie k odpovedi a pomôžu rozšíriť naše chápanie neutrónových hviezd a čiernych dier.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre