Najbližšia čierna diera nie je od nás tisíc svetelných rokov: Niekoľko ich môže ležať len kúsok od nás, hovoria vedci!

Autori novej štúdie sa pozreli na Hyády, najbližšiu otvorenú hviezdokopu od Slnka. Objavili v nej niečo, čo ich prekvapilo.

vesmir satelit cierna diera
Zdroj: Vadim Sadovski / shutterstock.com

Predstavte si objekt, ktorého gravitačná sila je tak obrovská, že jej neuniknú ani fotóny, najrýchlejšie sa pohybujúce častice vo vesmíre. To sú čierne diery, najexotickejšie objekty vo vesmíre, ktoré síce predpovedal Einstein vo svojej teórii relativity, no považoval ich skôr za chybu svojej práce, než za niečo, čo by mohlo vo vesmíre skutočne existovať.  

Dnes ale vieme, že čierne diery sú reálne, k čomu nám pomohli úplne prvé zábery, za ktorými stáli špičkoví vedci z ambiciózneho projektu Event Horizon Telescope. Tým sa podarilo získať aj prvú fotografiu supermasívnej čiernej diery v jadre našej galaxie, Sagittarius A*. Astronómovia predpokladajú, že rovnako ako v jadre Mliečnej dráhy, tak v jadrách väčšiny galaxií ležia kozmické monštrá, supermasívne čierne diery s hmotnosťou miliónov až miliárd našich Sĺnk. Tieto čierne diery sú však od nás vzdialené desaťtisíce až milióny svetelných rokov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším známym typom sú čierne diery s hviezdnou hmotnosťou. Sú o niečo bežnejšie a len v našej galaxii ich môžeme rátať na desaťtisíce. Sú to čierne diery, ktoré majú hmotnosť okolo desiatok násobkov hmotnosti Slnka. Predpokladá sa, že najbližšia “menšia” čierna diera by mala od Zeme ležať približne tisíc svetelných rokov. Znie to ako málo, no v takejto vzdialenosti je pre nás neškodná. 

Ani čierne diery nie sú vo svojej podstate tak desivé, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Správajú sa ako obyčajné kozmické objekty s určitou hmotnosťou. Ak by Slnko nahradila čierna diera s rovnakou hmotnosťou, jej horizont udalostí, teda bod spoza ktorého už neunikne ani svetlo, by bol zhruba 5,7 kilometrov. Pohyb planét v Slnečnej sústave by nebol nijak zvlášť ovplyvnený.  

Nová najbližšia čierna diera 

Vo vedeckej publikácii Monthly Notices of the Royal Astronomical Society sa objavila štúdia, ktorá objavila možného kandidáta na novú najbližšiu čiernu dieru alebo najbližšie čierne diery. Zamerali sa na otvorenú hviezdokopu Hyády, ktorá sa od nás nachádza približne 150 svetelných rokov. Astronómovia v rámci svojej štúdie sledovali prítomnosť čiernych dier v najbližšej hviezdokope k Slnku tak, že pozorovali profily hustoty modelov N-telies a následne ich porovnávali s dátami najväčšieho kozmického prieskumu Gaia. Model N-telies popisuje správanie sústavy s viacerými kozmickými telesami.  

Model najlepšie sedí s pozorovaniami, ak astronómovia predpokladajú existenciu dvoch až troch čiernych dier v hviezdokope. Simulácie taktiež prezrádzajú, že tieto čierne diery môžu mať hviezdneho spoločníka.  

Výskumníci zatiaľ nemôžu nič povedať s istotou. Výsledky ich práce nie sú jednoznačné. Existuje ale šanca, že najbližšie čierne diery môžu ležať od Slnka približne 150 svetelných rokov. Ak by sa objav potvrdil, naskytuje sa astronómom šanca pozorovania a výskumu týchto najzvláštnejších objektov vo vesmíre.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre