Akú hodnotu má váš starý smartfón v zásuvke stola, ktorý nepoužívate? Toľkoto peňazí za neho dostanete, ak sa ho rozhodnete predať!

Veľmi efektívnou metódou je predaj vašich starých zariadení, my vám teraz ukážeme ktoré si svoju hodnotu uchovávajú dobre a ktoré naopak nie.

drahy a premiovy smartfon
Zdroj: MVelishchuk / Shutterstock.com a mokjc / Shutterstock.com, Vosveteit.sk

Smartfóny si väčšinou kupujeme, keď cítime, že potrebujeme nejaký lepší mobil alebo už náš mobil je starší a nepostačuje nám jeho výkon či funkcie. Potom nás však čaká otázka, čo urobiť so starým smartfónom? Zväčša starý smartfón dáme do zásuvky stola alebo ho predáme. Akú má ale starý telefón reálnu hodnotu? Práve na to sa zameriame v dnešnom článku spolu s portálom xatakandroid.com.

Možno sa aj u vás doma nachádza veľa mobilov, ktoré už nikto nepoužíva a neviete čo s nimi urobiť. Hneď vás môže napadnúť zariadenie predať. Otázkou ale je, akú má hodnotu? Veľa to závisí od toho, o aký model smartfónu a ide a v akom je stave. Tu treba poznamenať, že pri smartfónoch iPhone si zariadenie drží svoju hodnotu výrazne lepšie ako Android zariadenia. To však neznamená, že by ste Android smartfóny mali predať výrazne pod cenu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
nabíjanie smartfónu cena
Zdroj: unsplash.com (Erik Mclean a Chiara Daneluzzi)

Ako zistiť skutočnú cenu vášho zariadenia?

Ak je váš Android v perfektnom stave, no používate ho už viac ako rok, pravdepodobne stratil už aspoň polovicu so svojej hodnoty. Môžete sa skúsiť pozrieť, za akú cenu sa pohybujú podobne použité smartfóny ako máte vy na portáloch ako napríklad Bazoš.sk či Facebook Market Place. Neplatí to ale stále, že mobily strácajú hodnotu, existujú aj výnimky.

Musím ale podotknúť, že ak si chcete zaobstarať nejaký smartfón práve z takýchto portálov, je dôležité byť opatrný, radšej by som zvolila osobné prebratie zariadenia, aby sa nestalo, že vám domov príde zariadenie, ktoré je v úplne odlišnom stave, než ako bolo opísané v inzeráte. Rovnako môžete natrafiť aj na podvodníkov, a k telefónu sa nemusíte dostať niekedy vôbec. Obozretný by ste mali byť ale aj v prípade jeho predaja. Podvodníci to skúšajú na predávajúcich príbehom, že zaplatia dopredu, no namiesto vám vybielia bankový účet. Vráťme sa ale späť k téme. Ako rýchlo smartfóny strácajú na hodnote.

 • Šesť mesiacov po zakúpení: Väčšinou Android zariadenie stratia okolo 30-40% svojej hodnoty. Je to dosť veľa, keď zvážime, že ide o krátky časový úsek a telefón je prakticky stále nový.
 • Jeden rok po kúpe: Ak ide o zariadenie v perfektnom stave, teda nemá známky používania, môžete počítať, že za povedzme 40-50% z pôvodnej ceny, by ste ho mohli eventuálne predať. Pri viac prémiových zariadeniach, ako sú zariadenia Galaxy S alebo aj niektoré Xiaomi telefóny, si môžete vypýtať kľudne aj 60% z pôvodnej ceny.
 • Dva roky po zaobstaraní: Viac ako 20-30% je ťažké za dané zariadenie dostať. Znovu spomeniem, hovoríme o zariadeniach s operačným systémom Android, nie o iPhonoch.
 • Viac ako päť rokov: Je vysoko pravdepodobné, že telefón už nemá prakticky žiadnu hodnotu. Nedostáva už pravdepodobne žiadne aktualizácie a výkonnostne nepostačuje na väčšinu nových úloh. Takýto telefón môžete využiť ako napríklad bezpečnostnú kameru či autokameru do auta.

Ako rýchlo klesá hodnota iPhone telefónov?

O telefónoch spoločnosti iPhone je známe, že si hodnotu držia o niečo dlhšie. Ak sa rozhodnete predať starší iPhone, tak takto sa mu zníži hodnota.

 • V prípade telefónov iPhone, po 3 mesiacoch hodnota používaného smartfónu môže klesnúť približne o 10% až 20% oproti jeho predajnej cene.
 • Po 6 mesiacoch používania môže byť hodnota iPhone nižšia o 20 % až 30 % z pôvodnej ceny.
 • Hodnota iPhone po roku používania môže klesnúť o 30% až 40% z jeho pôvodnej ceny.
 • Po dvoch rokoch môže byť hodnota iPhone nižšia približne o 40% až 55% z jeho pôvodnej ceny.
 • Po piatich rokoch bude hodnota iPhone nižšia o 70% až 80% z pôvodnej ceny.

Najviac hodnotné staršie zariadenia

Ako sme ale v úvode písali, niektoré staršie zariadenia, hoci už nie sú softvérovo podporované, môžu mať stále hodnotu. Poďme sa na niektoré z takýchto modelov pozrieť, možno zistíte, že sedíte na zlatom vajci.

 • Samsung Galaxy Note 7: Práve toto zariadenie bolo stiahnuté z predaja, lebo pri nabíjaní, sa mohlo stať, že by batéria vzbĺkla. Na platforme eBay sa toto zariadenie predáva za cenu 750$, v prepočte na eurá ide o sumu cca. 690€.
 • LG G5: V skvelom stave a s originálnym boxom, si predaním tohto zariadenia, viete prísť na 180€.
 • Motorola Moto Z: Toto zariadenie nemalo technickú vadu, že by pri nabíjaní vzbĺklo a aj tak sa mu podarilo, udržať si svoju hodnotu. V dobrom stave a v originálnej krabičke ho viete predať za viac ako 180€.
 • LG Wing: Toto zariadenie oddeľuje od zvyšku, jeho jedinečný dizajn a práve vďaka tomu ho viete predať za viac ako 275€.
 • Samsung Galaxy Round: Ak náhodou vlastníte práve toto zariadenie, dovoľte mi prezradiť, že vlastníte skutočný poklad. Máloktorí zberatelia sa môžu pochváliť takouto cennosťou.

Mimochodom, ak sa rozhodnete predať váš smartfón, tak nezabudnite na to, že predtým, ako ho predáte, tak je ho potrebné vyčistiť od dát pričom nestačí telefón len reštartovať. Postup, čo by ste mali spraviť pred jeho predajom, nájdete v tomto návode, kde sme sa tejto téme venovali podrobnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre