Spravodajstvo

Vedci z NASA zostrojili nádherný 3D model hmloviny, v ktorej sa ukrýva pulzar. Pomocou rôznych pohľadov ukázali jej zložité prepojenia

Vedci z NASA vytvorili komplexný náhľad na hmlovinu, v ktorej jadre sa nachádza pulzar. Vďaka tomu vznikajú prepojenia, ktoré môžete vidieť teraz aj vy.

Astronómovia a špecialisti na vizualizáciu americkej NASA skombinovali viditeľné, infračervené a röntgenové spektrum, ktoré zaznamenali v hmlovine kraba, čo sú pozostatky vybuchnutej hviezdy. Za použitia najväčších observatórií vesmírnej spoločnosti vytvorili 3D-model, ktorý je na pohľad naozaj úchvatný .

Počítač, určený na zobrazenie viacerých vlnových dĺžok vytvoril simuláciu, ktorá čerpá údaje z observatória Chandra a taktiež Hubblovho a Spitzerovho vesmírneho teleskopu. V približne štvorminútovom videu rozloží hmlovinu na jednotlivé časti, z ktorých pozostáva a rozoberie tiež zložité fyzikálne procesy, ktoré stoja za jej vznikom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Hmlovina
Zdroj: NASA

Základom hmloviny je pulzar, rýchlo rotujúca neutrónová hviezda. Jedná sa o husto stlačené jadro vybuchnutej hviezdy. Toto malé „dynamo“ vystreľuje pulzy radiácie 30-krát za sekundu, s neuveriteľnou presnosťou.

„Pohľadom na dvojdimenzionálnu fotografiu hmloviny získate skreslený prehľad o jej polohe v priestore,“ vyjadril sa vedec Frank Summers.

Videom chcú ukázať prepojenie a geometriu hmloviny. Súhra všetkých vlnových dĺžok, aj tých, ktoré sú pre nás neviditeľné, dávajú objektu jeho jedinečnú charakteristiku. Znamená to, že aj to, čo nevidíme voľným okom, prispieva k celkovej zložitosti javu.

To sa začína ukázaním polohy hmloviny, ktorá leží v súhvezdí Býka. Následne sa zobrazia pohľady z Hubblovho a Spitzerovho teleskopu, následne snímka z observatória Chandra. Každý pohľad ukazuje jednu vrstvu hmloviny. Následne budete môcť vidieť 3-D pohľad, ako aj pulzar, skrývajúci sa uprostred.

Práve vďaka divokej hviezde uprostred sa hmlovina neradí ku klasickým objektom, ktoré vznikli po supernove. Tradičná supernova po sebe zanechá pravidelnú tlakovú vlnu, ktorá vystrelí materiál, zahriaty na milióny stupňov do okolia. V prípade hmloviny s pulzarom uprostred je teplota materiálu nižšia a zahrieva sa pomocou radiácie z novovzniknutej hviezdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close