Asteroid Chixulub, ktorý vyhubil dinosaurov, spustil aj globálne cunami. Vlny siahali aj niekoľko kilometrov do výšky, tvrdia vedci!

Vedci z University of Michigan vytvorili prvý globálny model dopadu apokalyptického asteroidu.

Dopad Asteroidu Chixulub pocítil aj druhý koniec sveta
Zdroj: Unsplash (David Cleverley) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dnes už je známe, že dinosaury vymizli z povrchu planéty pred približne 66-miliónmi rokov. Za ich vyhynutie, ako aj vyhynutie veľkého percenta živočíšnych druhov na Zemi, môže dopad masívneho, 10 km veľkého asteroidu Chixulub.

Nie je isté, či asteroid sám hral úlohu v procese, ktorý sa označuje ako masové vymieranie života. Zem si prešla naprieč históriou piatimi veľkými vymieraniami a vedci naznačujú, že v tomto procese môže byť ďalším vinníkom vulkanizmus. Rovnako sa objavujú teórie o tom, že to dinosaury mali spočítané ešte predtým, ako asteroid vrazil do povrchu planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nech je to tak, či onak, asteroid s priemerom 10 km napácha po kontakte s planétou naozaj kolosálne škody. Požiare, tsunami, ale aj klimatické zmeny. Vedci sa aj dnes pokúšajú odkryť úplnú škálu devastujúceho impaktu a výskum z University of Michigan nám prináša lepší obraz o tragédii, ktorú so sebou Chixulub priniesol.

V rámci svojej vedeckej práce výskumníci vysvetľujú, že po dopade asteroidu na miesto dnešného Yucatánskeho polostrova, sa vytvorili niekoľko kilometrov vysoké vlny tsunami aj tisíce kilometrov od miesta dopadu. K tomuto tvrdeniu sa dopracovali prostredníctvom prvej globálnej simulácie svojho druhu, ktorá ukazuje dopad masívneho asteroidu. Vedci simuláciu vytvorili na základe geologických stôp objavených po celom svete.

„Tsunami vytvorené dopadom asteroidu, boli tak silné, že dokázali narušiť sedimenty aj na druhom konci sveta. To vytvorilo medzeru v sedimentárnych záznamoch, alebo poprehadzovalo staršie vrstvy sedimentov,“ vysvetľuje vedúca štúdie, Molly Range.

Vlny vytvorené nárazom boli približne 30-tisíckrát silnejšie, ako tsunami z roku 2004, ktoré sa objavilo v Indickom oceáne. To usmrtilo približne 230-tisíc ľudí a považuje sa za najväčšie tsunami, aké vedci v modernej dobe zaznamenali.

Masívna vlna

Simulácie prezradili vedcom aj to, že sa ničivá vlna šírila hlavne na východ a severovýchod do severného Atlantiku a na juhozápad do priestoru, ktorý oddeľoval severnú a južnú Ameriku. Rýchlosť šíriacej sa vlny bola dostatočne vysoká na to, aby narušila jemné sedimenty na dne oceánov.

„Dve a pol minúty po dopade asteroidu clona vymršteného materiálu vytlačila z miesta dopadu smerom von vodnú stenu, čím nakrátko vytvorila 4,5 kilometra vysokú vlnu…“, píšu vedci v publikovanej správe.

Prekvapením pre autorov bol objav narušenia sedimentov neďaleko východného pobrežia Nového Zélandu, ktorý sa nachádza 12-tisíc km od miesta dopadu asteroidu. Spočiatku sa predpokladalo, že za toto narušenie mohla vulkanická činnosť, avšak vzhľadom na vek depozitov a ich polohu sa predpokladá, že stáli v dráhe masívnej vlne tsunami.

„Veríme že narušené depozity sú výsledkom ničivej vlny tsunami. To by samo o sebe malo hovoriť o tom, ako asteroid Chixulub zmenil tvár planéty,“ tvrdí Range.

Simulácie ukázali, že približne hodinu po dopade asteroidu ničivé tsunami opustili Mexický záliv a postupovali do severného Atlantiku. Štyri hodiny po náraze sa vlny dostali do Tichého oceánu. A po 24 hodinách vlna prešla takmer celým Tichým oceánom a Atlantikom a z oboch strán sa dostala do Indického oceánu. Po dvoch dňoch vlna zasiahla takmer každé pobrežie planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre