Ako môžete zabezpečiť WhatsApp čety, aby sa k ním nedostal nikto cudzí? Tieto nastavenia neopomínajte!

Využívate aplikáciu WhatsApp? Potom svoj účet rozhodne zabezpečte pomocou pokročilých nástrojov v tomto návode.

spehovanie whatsapp
Zdroj: WhatsApp, Vosveteit, pngping

Na internete treba byť neustále v strehu. Útočníci totiž číhajú na akúkoľvek medzeru v zabezpečení používateľov. Príkladom je určite aj chatová aplikácia WhatsApp, ktorá neustále naberá na popularite. Jej zabezpečenie rozhodne netreba podceniť, aj keď si prostredníctvom nej píšete iba s vašou najbližšou rodinou. Dnes sa preto pozrieme na pokročilé formy zabezpečenia, ktoré útočníkovi prakticky znemožnia získať prístup k vášmu účtu.

Dvojfázové overenie

Každá väčšia aplikácia ponúka nejakú formu dvojfaktorového overenia. Toto overenie funguje v prípade, ak sa nepovolaná osoba dostane k heslu od vášho účtu. To je mu zbytočné, pretože potrebuje overenie, ktoré často funguje pomocou vygenerovaného kódu, ktorý sa zasiela cez SMS, prípadne cez aplikáciu tretej strany. V prípade WhatsAppu to je ale trochu iné. Prihlasujeme sa pomocou nášho čísla, respektíve SIM karty. Žiadne heslo nezadávame. No a práve dvojfázové overovanie v aplikácii WhatsApp funguje ako také heslo k vášmu účtu. Ako heslo funguje 6-miestny PIN, ktorým musíte kvázi potvrdiť svoju identitu. Bez zadania tohto hesla nebude umožnený prístup k vášmu účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
whatsapp dvojfázové overenie
Zdroj: vosveteit.sk

Toto nastavenie nájdete v sekcii Účet pod názvom Dvojfázové overenie. Zadaný PIN si dobre zapamätajte. Pre prípad zabudnutia ale môžete požiadať o jeho zmenu prostredníctvom e-mailu, ktorý zadáte po vyplnení vášho číselného hesla.

Čo ak sa niekto dostane fyzicky k vášmu telefónu?

Pravdou ale je, že k vášmu zariadeniu sa môže niekto dostať aj fyzicky a následne môže voľne pristupovať k četom. V tomto prípade sa odporúča zaheslovať aplikáciu alebo používať biometrické overenie, že ju otvárate práve vy. K týmto nastaveniam sa dostanete prostredníctvom sekcie Účet a následne otvorte možnosť Súkromie. V spodnej časti nájdete možnosť Odomknutie odtlačkom prsta.

WhatsApp odomykanie odtlackom prsta
Zdroj: Vosveteit.sk

Ale aj napriek tomu, že zablokujete prístup cudzích ľudí ku komunikácii, tak aj naďalej môžu pristupovať k fotografiám a obrázkom, ktoré ste si cez WhatsApp posielali. Je to možné prostredníctvom galérie telefónu. Preto vám odporúčame, aby ste v nastaveniach aplikácie vypli možnosť zobrazovania fotografií v galérii telefónu. Túto možnosť nájdete v sekcii Chaty pod položkou Viditeľnosť médií.

WhatsApp vypnutie viditelnosti medii v galerii_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Šifrovanie zálohy

Záloha chatov je rozhodne dôležitá. V prípade straty telefónu alebo inej chyby tak neprídete o roky spomienok a správ s vašimi blízkymi. Už z popisu zálohy je ale jasné, že ide o mimoriadne citlivé informácie, ktoré zrovna nechcete zdieľať s potencionálnym útočníkom. Preto si takúto zálohu treba dobre zabezpečiť pomocou šifrovania. To, či máte šifrovanie zapnuté zistíte aj prostredníctvom tohto návodu.

Ak nemáte zapnuté šifrovanie, tak ho viete zapnúť v nastaveniach v sekcii Chaty. V nej vyberte možnosť Zálohovanie chatov. Následne kliknite na možnosť Záloha chránená šifrovaním v koncových zariadeniach. Danú funkcionalitu zapnite. To vás vyzve buď k vytvoreniu hesla, ktoré musí mať šesť znakov a jedno písmeno alebo si nechajte vytvoriť 64-miestny šifrovací kľúč. Či už si vyberiete prvú alebo druhú variantu, tak si prístupové údaje dobre uchovajte. Bez nich sa totiž k vašej zálohy nedostanete.

whatsapp šifrovanie záloha
Zdroj: vosveteit.sk

Pevne veríme, že sa po vykonaní týchto krokov budete pri používaní aplikácie WhatsApp cítiť o čosi bezpečnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre