Sú dáta, ktoré zálohujete z aplikácie WhatsApp šifrované? Pozrite sa, ako to zistíte!
Dáta a správy, ktoré si posielame cez WhatsApp a následne ich zálohujeme, môžeme zašifrovať. Určite by sme túto funkciu mali využiť, ak ich chceme mať chránené.
Aplikácia WhatsApp je celosvetovo známa a populárna komunikačná platforma. Vďačí za to bohatej ponuke funkcionalít v spojení s jednoduchosťou používania. WhatsApp, ktorý patrí pod Meta si to dobre uvedomuje a neustále preto pracuje aj na zlepšeniach, ktoré spríjemňujú používateľom zážitok z chatovania. Množstvo správ je ale potrebné niekde ukladať pre prípad poruchy či straty zariadenia. Na to slúži záloha, ktorú ale je vhodné patrične zabezpečiť.
Šifrovanie zálohy
Rôzne úniky dát či chyby v systémoch vedia vyústiť v rôzne problémy, ktoré nikto z nás nechce. Preto je vhodné si svoje dáta šifrovať. Ak by aj takéto dáta unikli a dostali by sa do nepovolaných rúk, tak by boli bez patričného kľúča úplne zbytočné. A práve záloha správ z aplikácie WhatsApp rozhodne patrí do kategórie údajov, ktoré je vhodné šifrovať.
Záloha chatov v aplikácii WhatsApp prebieha prostredníctvom Google Disku, odkiaľ vedia byť tieto údaje obnovené v prípade kúpy nového smartfónu a podobne. Ako ale zistiť, či máte takéto šifrovanie zálohy zapnuté? WhatsApp to má vyriešené veľmi jednoducho a prehľadne.
V nastaveniach prejdite do sekcie Chaty, kde následne vyberte možnosť Zálohovanie chatov. Ak ste v minulosti zapínali šifrovanie zálohy, tak sa vám pod údajmi o veľkosti zálohy zobrazí ikona malého zeleného zámku, pri ktorom je oznámenie o zapnutí šifrovania. Zároveň je táto správa potvrdená aj hneď pod tlačidlom Zálohovať. Daná funkcionalita by mala mať podnadpis Zapnuté.
Ako zapnúť šifrovanie zálohy?
Ak ste si takúto ikonu v sekcii Zálohovanie chatov nenašli, tak šifrovanie zálohy zapnuté nemáte. Nie je to ale nič zložité, aby ste zo zmenili. Kliknite na možnosť hneď pod tlačidlom Zálohovať (Záloha chránená šifrovaním v koncových zariadeniach). Následne si vytvorte heslo, ktoré si dobre zapamätajte. Ak totiž stratíte zariadenie a nebudete mať prístupové heslo, tak sa k svojej zálohe už nedostanete. Podrobne sme sa tomuto procesu venovali v tomto článku.
Neprehliadni
WhatsApp si na bezpečnosti údajov svojich používateľov zakladá. Pripomína nám to aj v statuse na Twitteri, kde podotýka, že k šifrovaným údajom sa nedostane nik, dokonca ani nikto z firmy WhatsApp. Zároveň poukazuje na funkciu miznúcich správ, ktorá taktiež napomáha zabezpečeniu pri posielaní správ.
The final feature to perfect this particular combo of protection: disappearing messages ⏱️
This feature sets your messages to disappear 24 hours, 7 days or 90 days after they're sent.
Remember: No one, not even WhatsApp, can read your personal messages 🚫
— WhatsApp (@WhatsApp) September 1, 2022
Chatovacia aplikácia WhatsApp ale skrýva aj množstvo trikov, ktoré vám pri jej používaní vedia pomôcť. Pomocou tohto návodu budete vedieť skryť to, že ste online alebo že odpisujete na správu.
Komentáre