Už sa nepopálite pri výbere USB káblov! Zmení sa ich označovanie. Ide o jednu z najväčších zmien za posledné roky

Koniec zmätkov pri výbere USB-C káblov klope na dvere. Už si nekúpite zlý kábel v domnienke, že podporuje nové technológie. Zmení sa ich označovanie.

usb-1281034_1280_opt
Zdroj: Pixabay

Technológia neustále napreduje a platí to aj pre USB káble. Tých na trhu existuje mnoho a niektorí používatelia pri ich výbere môžu mať chaos v tom, aký kábel si vybrať. Práve to si myslí Fórum implementátorov USB (USB-IF), ktoré je zodpovedné za dodržiavanie istých USB štandardov. Nová smernica z dielne tohto fóra ale pochová veľmi známu značku. Na informáciu upozornil web theverge.com.

Koniec značke SuperSpeed

Značka SuperSpeed tu je s nami už od príchodu verzie USB 3, čo bolo v roku 2008. Akýsi prívlastok s názvom SuperSpeed ale mnoho ľudí prehliadalo, pretože si novú generáciu USB káblov spájali skôr s číslom jej verzie 3.0 alebo s koncovkou ako takou. USB-IF chceli s týmito prívlastkami pokračovať v trende, ktorý bol nastolený už pri USB 2.0, ktorý mal prívlastok Hi-Speed. Technológia ale stále napreduje oveľa väčším tempom a aj USB 3.0 s rýchlosťou prenosu 5 Gbit za sekundu bolo jednoducho „pomalé“. Preto vychádzali ďalšie generácie ako USB 3.1 či 3.2 s ďalšími menšími generáciami. Pomenovanie SuperSpeed sa ale naďalej vynímalo vedľa generácie USB s malými úpravami ako SuperSpeed+ a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prevádzkový riaditeľ USB-IF Jeff Ravencraft ale vysvetľuje, že USB štandardy by mali oveľa viac popisovať to, čo dokážu, namiesto toho, na akej verzii USB sú založené. Dodáva, že pre väčšinu spotrebiteľov je doterajšie pomenovanie mätúce.

Keď sme začali aktualizovať našu značku, urobili sme veľa skupinových štúdií s mnohými rôznymi typmi spotrebiteľov a nikto z týchto ľudí nerozumel samotnej značke. Používatelia taktiež nerozumejú kontrolám revízií alebo názvom špecifikácií. To, čo chcú spotrebitelia vedieť je maximálna úroveň dátového výkonu a maximálna úroveň energetického výkonu.

Zjednodušenie názvu

Práve kvôli zložitosti názvu sa štandardizované USB káble budú volať inak. Ak sa USB kábel nazýval SuperSpeed USB 5Gbps, tak po novom sa bude nazývať iba USB 5Gbps. Zmeny sa týkajú aj USB4. pri nich z názvu vypadne číslo 4.

Novinky neobídu ani stále viac využívané USB typu C. Tie musia okrem uvádzania rýchlosti prenosu údajov uvádzať aj nabíjací výkon. Práve pomalý kábel vie spomaliť celý proces nabíjania napriek tomu, že má používateľ výkonný adaptér a aj smartfón, ktorý podporuje rýchle nabíjanie. Pri kúpe kábla tak uvidíte aj maximálnu možnosť nabíjacieho výkonu, ako napríklad 60 W či 240 W.

usb type c_uvodny_obrazok
Zdroj: YT

Všetky tieto zmeny sú už platné a USB káble s takýmto označením by sme si potencionálne mohli kúpiť približne koncom tohto roka. Ak sa ale tešíte na jednoduché označenia USB káblov v obchodoch, tak vás zrejme sklameme. Zmeny sa totiž týkajú iba certifikovaných káblov. USB je totiž otvorený štandard a využívať ho môže prakticky ktokoľvek. Iba málo výrobcov na trhu sa riadi podľa oficiálnej licencie od USB-IF.

Pozmenenie názvom sa taktiež týka iba najnovších USB káblov. Zasahovať sa nebude napríklad do USB 2.0, ktorý má maximálnu prenosovú rýchlosť 480 Mb za sekundu. Používatelia by si totiž vedeli ľahko pomýliť USB 480 Mbps za USB 5 Gbps preto, lebo číslo 480 je väčšie a tým pádom to pre nich znamená, že aj rýchlejšie.

Aj keby prešli všetky USB káble na oficiálnu licenciu, tak to stále nevyrieši všetky problémy. Pri USB kábloch sa stále neponúkajú informácie o rozlíšeniach alebo obnovovacích frekvenciách, ktoré sú káble schopné prenášať. Preto bude na trhu aspoň nateraz stále pomerne veľa verzií USB káblov, ktoré budú vytvárať mierny zmätok. Ale aj napriek tomu, nadchádzajúce zmeny sú krokom správnym smerom. Nám už iba ostáva dúfať, že USB-IF čo najskôr zapracuje aj na vyriešení nielen týchto problémov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre