ODHLASOVANÉ: USB-C výstup musia mať všetky smartfóny a neskôr aj notebooky. Toto je dátum od kedy!

Všetky smartfóny a neskôr aj notebooky budú musieť prejsť na USB-C konektor. Vieme, kedy sa táto významná zmena má udiať.

EU harmonizacia USB C nabijacieho vystupu
Zdroj: Pixabay.com (QuinceCreative), Wikimedia

Už minulý rok sme boli svedkami dôležitého rozhodovania Európskej komisie o zavedení jednotného nabíjacieho štandardu pre elektroniku ako sú smartfóny či hodinky a iné zariadenia. Návrh bol nakoniec predbežne schválený, no nedozvedeli sme sa, kedy príde nakoniec do platnosti. Teraz však prebehlo finálne hlasovanie, ktoré prebehlo veľmi jednoznačne. Konektorom ako microUSB a lightning tak očividne odzvonilo. Výrobcovia však majú ešte čas, aby sa novým zmenám adaptovali a vymenili svoje preferované nabíjacie konektory. USB-C konektor bude totiž jediným vyžadovaným konektorom na pôde Európskej únie. Bližšie informácie k hlasovaniu nám priniesol portál androidpolice.com a my vám ich samozrejme teraz prinášame.

USB-C v každom smartfóne od roku 2024

Hlasovanie o jednotnom konektore pre elektroniku v celej Európskej únii nebolo také dramatické, ako by sme si predstavovali. Predstavitelia Únie totiž podľa všetkého zastávajú názor, že množstvo nabíjacích konektorov vytvára veľa elektronického odpadu a navyše rozličné konektory nie sú pohodlné pre používateľov. Dnes totiž priemerný používateľ vlastní doma tri rôzne konektory, z čoho dva aj aktívne využíva. Nie vždy však má po ruke ten správny kábel a môže sa stať, že potrebuje USB-C vo chvíli, kedy má pri sebe len microUSB kábel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
usb-1281034_1280_opt
Zdroj: Pixabay

Táto situácia sa však má zmeniť, ako vyplýva zo schváleného návrhu zjednotenia nabíjacích konektorov. Od roku 2024 totiž majú všetky smartfóny a iné produkty menšej elektroniky priniesť USB-C konektor ako jedinú možnú možnosť pre nabíjanie. Rovnako však musíme rátať s tým, že z rozmerových dôvodov niektoré zariadenia nebudú môcť tento konektor využiť. Pre tieto menšie zariadenia má byť nastavená výnimka. Zo 623 hlasujúcich v Europarlamente za návrh hlasovalo 602 ľudí, pričom proti bolo len 13 hlasujúcich. 8 ľudí sa hlasovania zdržalo.

Rovnaký návrh aj pre počítače

Ani notebooky sa nevyhnú zjednoteniu nabíjacích konektorov. Dnes totiž využívajú rôzne štandardy, pričom univerzálnym riešením by mohlo byť opäť USB-C. Tento návrh sa schválil, výrobcovia notebookov však budú mať trochu času navyše. Pre notebooky totiž toto pravidlo začne platiť až od roku 2026, čím získavajú o dva roky naviac oproti smartfónom a nositeľnej elektronike. Aj napriek tomu sa výrobcovia notebookov a teda aj väčšej elektroniky budú musieť pripraviť na zmeny.

usb type c_uvodny_obrazok
Zdroj: YT

Nové usmernenie o jednotnom konektore zasiahne najmä lacnejšie zariadenia, ktoré sa aktuálne snažia na starších typoch konektorov ušetriť. USB-C konektory môžu byť pre lacnejšie smartfóny či notebooky dôvodom, prečo sa ich cena bude musieť navýšiť, čo sa nebude musieť páčiť spotrebiteľom. Na druhú stranu ide o krok k ekologickejšiemu využívaniu elektroniky a zároveň zvýšeniu komfortu používateľov. Významným rokom pre smartfóny bude teda rok 2024, pričom notebooky budú musieť na jednotný konektor prejsť až v roku 2026.

Čo poviete na tento krok zo strany Európskej únie? A používate ešte iné nabíjačky ako tie s USB-C konektorom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre