AppleSpravodajstvo

Apple sa vyjadril, ako vyrieši problém s iPhone telefónom, ktorý vyžaruje viac radiácie ako je povolené

Apple ubezpečuje, že čoskoro spraví nápravu, aby iPhone 12 spĺňal požiadavky úradov.

Minulý týždeň bol pre fanúšikov spoločnosti Apple pomerne rušným. Na jednej strane boli predstavené nové zariadenia ako sú iPhone 15, iPhone 15 Pro a ďalšie, a na druhej prepukol škandál so smartfónom iPhone 12, ktorý vyžaruje podľa francúzskych úradov viac SAR žiarenia ako je povolené.

Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o žiarenie vydávane smartfónmi, ktoré sa označuje aj ako rádiofrekvenčná energia. Ide o mieru rýchlosti, akou sa rádiofrekvenčná energia z meraného zdroja absorbuje ľudským telom.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Povolená miera vyžarovania SAR je vo Francúzsku a aj v ďalších regiónoch, hlavne v Európe, do 4 W/kg (pozn. redakcie: ide o limitné hodnoty pre končatiny). No testovaný iPhone 12 vyžaroval 5,74 W/kg. Úrady spoločnosti následne rozkázali, aby obratom stiahla zariadenie z trhu a zároveň, aby existujúce zariadenia dali do poriadku. Apple na tieto tvrdenia zareagoval tým, že ukázal svetu vlastné výsledky meraní, ktoré boli v poriadku. No to úradu nestačilo na to, aby zmenil stanovisko.

Dobrou správou je, že hoci smartfón vyžaruje viac žiarenia ako je povolené, tak nejde o nebezpečné hodnoty, uisťovali nás experti na radiáciu. Medzinárodné smernice, na ktorých sú založené francúzske predpisy (ICNIRP, 2020), uvádzajú, že nepriaznivé zdravotné účinky tohto typu vystavenia sa nepreukázali pod 40 W/kg. Nemusíte mať preto obavy, že mohlo dôjsť k poškodeniu vášho zdravia, ak telefón používate. Strach nie je v tomto prípade opodstatnený.

Najnovšie portál techcrunch.com upozorňuje, že Apple, aby vyriešil vzniknutý problém, uvoľní pre telefón softvérovú aktualizáciu, pomocou ktorej upraví parametre tak, aby smartfón spĺňal limity. Inými slovami, aby úroveň žiarenia klesla pod 4 W/kg.

„Vydáme aktualizáciu softvéru pre používateľov vo Francúzsku, aby vyhovovali protokolu používanému francúzskymi regulačnými orgánmi. Tešíme sa, že iPhone 12 bude aj naďalej dostupný vo Francúzsku,“, uviedol gigant v stanovisku pre agentúru AFP. „Súvisí to so špecifickým testovacím protokolom používaným francúzskymi regulačnými orgánmi a nie s bezpečnostným problémom.“, doplnil.

Medzičasom začali telefóny spoločnosti testovať aj ďalšie krajiny vrátane Nemecka či Holandska. Je teda možné, že Apple vydá aktualizáciu s opravou pravdepodobne aj pre používateľov telefónu v ďalších krajinách, aby predchádzal prípadným problémom. No kedy sa tak stane, nevieme presne povedať.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close