EXPERTI prezrádzajú, či máme mať obavy z iPhonu, ktorý vyžaruje viac radiácie ako je povolené

Francúzske úrady tvrdia, že iPhone 12 vyžaruje viac radiácie ako je povolené. Je používanie smartfónu nebezpečné? Pozrite sa, čo na to hovoria experti na radiáciu.

iPhone 12 radiacia
Zdroj: Krakenimages.com / Shutterstock.com a pathdoc / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

V priebehu dnešného dňa sme mohli čítať na viacerých webových portáloch, že francúzsky regulačný úrad nariadil spoločnosti Apple, aby z miestneho trhu bezodkladne stiahla populárny model telefónu iPhone a to z dôvodu, že vyžaruje viac radiácie, ako je povolené.

Išlo konkrétne o model telefónu iPhone 12. Podľa zverejnenej správy zariadenie vyžaruje 5,74 W/kg, no limitná hodnota pre SAR sú 4 W/kg. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o žiarenie vydávane smartfónmi, ktoré sa označuje aj ako rádiofrekvenčná energia. Ide o mieru rýchlosti, akou sa rádiofrekvenčná energia z meraného zdroja absorbuje ľudským telom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úrad zároveň ubezpečil širokú verejnosť, že nie je dôvod na paniku. No čo na túto problematiku hovoria experti z fachu? Poďme sa spolu na to teraz pozrieť.

Čo na to hovoria experti? Je bezpečné používať iPhone 12?!

Najnovšie sa pre portál scimex.org vyjadrilo hneď niekoľko expertov. Jedným z nich je profesor Rodney Croft, ktorý je zároveň hlavný výskumník v Austrálskom centre pre výskum elektromagnetických bioefektov.

„Hoci francúzske úrady oznámili, že vystavenie sa iPhonu 12 nie je v súlade s ich nariadeniami, je dôležité poznamenať, že to nebude mať žiadny vplyv na zdravie.

Medzinárodné smernice, na ktorých sú založené francúzske predpisy (ICNIRP, 2020), uvádzajú, že nepriaznivé zdravotné účinky tohto typu vystavenia sa nepreukázali pod 40 W/kg, zatiaľ čo úroveň vystavenia z iPhone 12 bola hlásená len na 5,7 W /kg (t. j. o 1,7 W/kg viac ako limit 4 W/kg ICNIRP 2020).

Maximálna expozícia, ktorú môže iPhone 12 produkovať, je teda mnohonásobne nižšia, než by bolo potrebné na spôsobenie škody. Aby sme dali úroveň expozície do kontextu, 5,7 W/kg by spôsobilo len zvýšenie teploty v končatinách o menej ako 1 °C, a to len vo veľmi lokalizovanej oblasti, čo je oveľa menej ako bežné kolísanie teploty počas dňa.“

K tejto téme zaujal stanovisko aj Ken Karipidis, ktorý je zástupca riaditeľa pre hodnotenie vplyvu na zdravie v Austrálskej agentúre pre ochranu pred žiarením a jadrovú bezpečnosť. Poďme sa pozrieť na jeho vyjadrenie teraz bližšie.

„Mnohé z medzinárodne uznávaných bezpečnostných limitov, vrátane Austrálie a Francúzska, sú nastavené na konzervatívnych úrovniach, hlboko pod tým, kde sa očakáva poškodenie. Austrália a Francúzsko ukladajú rovnaké bezpečnostné limity pre energiu, ktorú telo absorbuje z mobilného telefónu.

Aj keď to nie je ideálne a neschvaľujeme porušenia bezpečnosti, nemalo by hroziť žiadne bezprostredné nebezpečenstvo z vystavenia mierne nad limit. Účinky na zdravie sa môžu vyskytnúť pri vystavení rádiovým vlnám, najmä zahrievaniu telesného tkaniva. To by sa však vyskytlo na úrovniach oveľa vyšších, ako je bezpečnostný limit.“, uviedol.

Pre objektívnosť treba ale poznamenať, že Apple medzičasom na tieto výsledky reagoval vlastnými výsledkami z laboratórnych testov, ktoré ukazujú, že iPhone 12 spĺňa regulačné normy.

V každom prípade z vyjadrení expertov vyplýva, že používanie telefónu by nemalo byť nebezpečné, hoci podľa úradu vyžaruje o niečo viac radiácie, ako by mal. Francúzsky regulátor zároveň dal povinnosť spoločnosti, aby nedostatok čo najskôr odstránili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre