Ako zistiť, že vás niekto sleduje cez fotoaparát vášho telefónu? Toto sú varovné signály, že sa tak deje!

Máte spyware vo vašom telefóne? Pomocou týchto znakov čo najrýchlejšie zistíte, ak váš fotoaparát používa niekto, kto by nemal.

Máte spyware vo vašom telefóne?
Zdroj: Unsplash (Julius Drost, Sander Sammy), Úprava: Vosveteit.sk

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Nosíme ich so sebou takmer všade a predstava, že nás cez ne môže niekto sledovať, je naozaj veľmi znepokojivá.  

Mobilné zariadenia sú ideálnymi špehovacími zariadeniami, hlavne kvôli ich fotoaparátu a mikrofónu. Neznamená to ale, že vás niekto neustále sleduje. Problém kyberbezpečnosti je veľmi citlivý, pretože ochrana súkromia v online priestore nie je niečo, čo nám je dané. Každý jeden človek musí podstúpiť kroky na to, aby svoje dáta a zariadenia čo najlepšie ochránil.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezpečnostné aktualizácie, kvalitný antivírový softvér a nenavštevovanie podozrivých stránok či odkazov je len základ toho, ako sa na internete chrániť. Ako informuje portál CyberGhost VPN, pre skúseného hackera je teoreticky možné nabúrať sa do akéhokoľvek smartfónu a používať jeho kameru a mikrofón na špehovanie.

Aj s dobrým zabezpečením je niekedy nemožné vyhnúť sa útoku, no nižšie vám prezradíme niekoľko znakov, ktoré vám môžu pomôcť zistiť, či vás niekto sleduje cez fotoaparát smartfónu.  

Ako odhaliť, že vás niekto špehuje cez kameru smartfónu?

Zvláštne správanie fotoaparátu 

Ak ste si niekedy všimli že sa vám aplikácia fotoaparátu zapla sama od seba, zbystrite pozornosť. Znamená to, že niekto používa túto aplikáciu vtedy, kedy by nemal. Ďalším varovným signálom je, ak chcete odfotiť nejakú momentku, no fotoaparát vám oznámi, že sa práve používa. Tieto varovné upozornenia by ste ignorovať nemali, pretože môžu znamenať, že vás niekto aktívne sleduje.  

Pozrite sa na povolenia

Pozrite sa rovnako aj na povolenia aplikácií, s ktorými môže softvér vo vašom telefóne pracovať. Ak niektorá z aplikácii pristupuje ku kamere telefónu a nemá na to riadny dôvod, napríklad ide o kalkulačku, tak to je dôvod, aby ste zvážili jej odstránenie.

povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Aplikácie pracujúce na pozadí 

Ďalším signálom špionážneho softvéru je neznáma aplikácia, ktorá sa objaví na pozadí. Upozorňujeme, že takýmto “jednoduchým” spôsobom sa väčšinou prezrádzajú len nekvalitné špionážne softvéry. Lepší spyware vie, ako zakryť svoju aktivitu. Pri podozrení na spyware odporúčame zájsť do nastavení spotreby batérie a všimnúť si, ktorá aplikácia bola v poslednej dobe najaktívnejšia, prípadne aktívna, no nepracovali ste s ňou.

Ako nájsť aplikácie, ktoré žerú veľa batérie
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak v zozname uvidíte aplikáciu, ktorú ste dlho nepoužívali, existuje šanca, že má v sebe spyware.  

Svetlo kamery 

Predné kamery ale aj tie zadné môžu zapínať svetlo vždy, keď sa používajú. Rovnako ako v prvom bode, aj tu platí, že ak si toto svetlo všimnete keď fotoaparát nepoužívate, môže ho používať niekto iný. Lepšie špionážne softvéry vedia toto svetlo obísť, preto si dávajte pozor aj na iné znaky.  

Všímajte si túto ikonu

Novšie Android zariadenia vás vedia upozorniť drobnou ikonou, keď je kamera smartfónu aktívna. Všímajte si preto ikonu nižšie, ktorá indikuje, že máte zapnutú kameru, prípadne je aktívny mikrofón smartfónu. Prípadne, ak nemáte novšiu verziu Androidu, tak môžete do telefónu za týmto účelom si stiahnuť aplikáciu Acces Dots, ktorá robí to, čo vstavaná funkcia Androidu.

kamera upozornenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Vysoká spotreba dát 

Ak vás niekto špehuje, zábery zachytené fotoaparátom musí poslať na svoj server alebo zariadenie. Ďalším znakom spywaru je, že vám prakticky zo dňa na deň stúpne spotreba dát. Skontrolujte si, koľko dát ste tento mesiac minuli a ak vám toto číslo nesedí, pozrite sa aj na iné indikátory spywaru.  

spotreba dát zoznam
Zdroj: vosveteit.sk

Neznáme aplikácie alebo súbory 

Niektoré spywary fungujú tak, že po zachytení fotografie alebo videa uložia tieto súbory priamo do vašej galérie. Ak si všimnete neznáme fotografie, zbystrite pozornosť. Rovnako to platí, ak spozorujete aplikáciu, ktorú ste vy sami nesťahovali. Dobrým zvykom je pravidelne skontrolovať priečinok stiahnutých súborov cez správcu súborov. Tu môžete odhaliť neznáme súbory, ktoré útočník postupne sťahoval do vášho zariadenia.  

Nájdete správy alebo e-maily, ktoré ste neposielali 

Niektoré typy špionážnych softvérov posielajú získané fotografie a videá cez vaše správy alebo e-mail. Ak spozorujete neznáme správy, odporúčame prehľadať zariadenie a nájsť akékoľvek neznáme súbory alebo aplikácie.

Problémom je samozrejme lepšie predchádzať, ako ich riešiť, čo dvojnásobne platí v prípade spywaru. Ako sme už spomenuli na začiatku, základom je antivírový softvér, ktorému dôverujete. Svoje zariadenie pravidelne kontrolujte a nesťahujte aplikácie z neznámych zdrojov. Zároveň neklikajte na žiaden odkaz, o ktorom neviete kam vás zavedie. Častokrát sa stáva, že hackeri ukradnú účet vášho známeho a cez tento účet vám pošlú podvodný odkaz. Naň rozhodne neklikajte.  

Zároveň odporúčame aj odinštalovať aplikácie, ktoré ste už dlhšie nepoužili. Tieto aplikácie vám zapĺňajú miesto a zároveň existuje šanca, že do nich vývojár nahrá malvér neskôr, niekedy až roky po vydaní pôvodnej aplikácie. V prípade potreby si môžete z Obchodu Play opäť aplikáciu stiahnuť, prípadne nájsť lepšiu alternatívu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre