Ako sa vyhnúť tomu, aby ste si z internetu stiahli vírus? Toto sú základné pravidlá, ktoré mnohí podceňujú!

Stiahnuť si vírus do počítača alebo smartfónu nebolo nikdy tak jednoduché, ako je tomu dnes. Pozrite sa, ako by ste mali sťahovať súbory do zariadenia, aby ste minimalizovali riziko.

pocitacovy virus
Zdroj: singh srilom / shutterstock.com a Brian A Jackson / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Pri sťahovaní nejakej hry poprípade aplikácie, treba byť naozaj opatrný, aby ste si náhodou nestiahli do vášho zariadenia malvér. Dokonca aj ak si myslíte, že vám sa nič takéto nemôže nikdy stať, viete sa veľmi mýliť a my vám teraz spolu s portálom howtogeek.com ukážeme pár spôsobov, ako si sťahovať, či už aplikácie alebo hry tak, aby ste minimalizovali riziko, že si do zariadenia stiahnete infikovaný súbor.

Hackeri a vývojári malvérov používajú rôzne metódy na to, aby sa dostali do našich zariadení. Zneužívajú dokonca aj reklamy cez systém Google Ads, na propagáciu falošných stránok ako CCleaner, VLC Media Player či 7-Zip. Rovnako útočník môže využívať aj reklamy na Facebooku, Instagrame a ďalšie kanály. Takéto stránky, ktorým robia reklamu podvodníci, vyzerajú takmer identicky ako tie oficiálne, preto si ľudia môžu ľahko myslieť, že je to oficiálna webová stránka. Pri sťahovaní z takejto stránky sa váš počítač môže poškodiť, ak nerozpozná malvér. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nesťahujte zo zrkadlových stránok

Zrkadlová stránka (Mirror Site) je stránka, ktorá vyzerá skoro úplne rovnako ako oficiálny web. Je obrovské množstvo stránok, ktoré sú kópie populárnych softvérov, ktoré sú zadarmo. Niektoré takéto stránky už boli zmazané, ale stále nie je dobrý nápad z nich sťahovať, sťahovať softvéry sa odporúča len z oficiálnych zdrojov. Napríklad, ak si chcete stiahnuť VLC Media Player, určite si ho stiahnite prostredníctvom VideoLan.org, poprípade prostredníctvom Google Play Store alebo App Store.

Vyhnite sa reklamám vo vyhľadávačoch

Keď sa vyhnete klikaniu na čokoľvek, čo je „Sponzorované“ alebo „Reklama„, neurobíte nič zlé. Práve naopak. Toto sú výsledky vyhľadávania, za ktoré daná firma platí, aby boli vo vrchnej časti vyhľadávania.

Vyhľadávače nie sú veľmi dobré v preverovaní o aké stránky ide, a preto naozaj nesťahujte z daných stránok nič, ak nemáte pri nich 100%-dôveru, že ide o dôveryhodný web. Je múdrejšie na nich vôbec nekliknúť a radšej si zvoliť nesponzorovanú stránku. Ak si stiahnete softvér zo sponzorovanej stránky, môžete si do vášho zariadenia veľmi ľahko nainštalovať malvér.

problemy s pocitacom chyba bug virus
Zdroj: Billion Photos / Shutterstock.com

Pozrite si obchody s aplikáciami

Ak si chcete stiahnuť populárnu aplikáciu na váš Windows počítač alebo Mac, prvé miesto na ktoré by ste sa mali pozrieť, je Microsoft Obchod alebo Mac App Store. Oficiálne obchody s aplikáciami na Windows alebo MacOS sú tie najbezpečnejšie miesta, kde si viete stiahnuť softvér na váš počítač.

Apple má naozaj prísne požiadavky, čo sa môže a nemôže nachádzať v App Store. Microsoft taktiež a dokonca aj automatické kontroly ktoré sú navrhnuté tak, aby zablokovali malvér a iné malvérové softvéry a tak, aby sa neocitli v Microsoft Obchode. Samozrejme, toto sa dotýka aj oficiálnych obchodov pre smartfóny s Androidom či iOS.

Skenujte dokumenty pomocou VirusTotal

 VirusTotal skenuje dokumenty a taktiež aj linky, za pomoci rôznych antivírusových programov. Ak sa vám nejaký link alebo súbor nezdá, radšej využite VirusTotal pre lepšiu bezpečnosť. Nemusí byť vždy úplne 100% správny, no je perfektný pre ľudí ktorí chcú mať ešte väčší pocit bezpečia.

virustotal url
Zdroj: vosveteit.sk

Majte aktualizovaný softvér

V neposlednom rade by ste mali mať aktualizovaný softvér vo vašom telefóne či počítači. Napríklad, niektoré aplikácie, ako aj prehliadač Chrome, vás vedia upozorniť na niektoré súbory, ktoré sa chystáte stiahnuť. No na to, aby vedeli identifikovať potenciálne nebezpečný softvér, tak je potrebné, aby mal najnovšie aktualizácie.

Dovoľte nám, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete identifikovať, že vo vašom počítači máte vírus.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre