BezpečnosťSpravodajstvo

Ako môžete zistiť, či súbor, ktorý sa chystáte stiahnuť, je bezpečný? Tento trik pozná len málokto!

Ako nájsť vírus v súbore pred jeho stiahnutím? Na to existujú weby, ktoré daný súbor overia za vás. Zvýšte svoju bezpečnosť pri sťahovaní.

Do svojho zariadenia si často potrebujeme stiahnuť nejaké tie programy. Ostražitosti na internete ale nie je nikdy dosť, obzvlášť pri sťahovaní súborov. Overenie súboru po jeho stiahnutí antivírusovým programom ale nemusí stačiť. Pokročilé malvéry vedia totiž naplno využiť prítomnosť v zariadení obete už od prvej sekundy. Na tému upozornil web howtogeek.com.

Overenie súborov pred ich stiahnutím

Ako ale overiť súbor, ktorý nemáme fyzicky v počítači? Na to existujú rôzne weby, ktoré daný súbor overia za vás. Jedným z nich je VirusTotal. Tento nástroj je plne dostupný v prehliadači a preto nie je potreba sťahovať žiadny dodatočný softvér. Dôkazom o jeho dôveryhodnosti je fakt, že už od roku 2012 patrí tento nástroj pod Google.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako používať VirusTotal

V prvom rade prejdeme na web VirusTotal, kde existujú rôzne možnosti overenia súboru. Prekliknutím sa na kartu s názvom URL viete overiť súbor pred jeho stiahnutím. Následne už iba potrebujeme link, na ktorom sa nachádza podozrivý súbor.

virustotal url
Zdroj: vosveteit.sk

Takýto link získate z tlačidla na stiahnutie súboru. Miesto kliknutia ľavým tlačidlom myši na tlačidlo Stiahnuť kliknite na dané tlačidlo pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť Kopírovať odkaz (pomenovanie sa môže líšiť v závislosti od prehliadača). Tento skopírovaný link prilepte do prázdneho poľa na stránke VirusTotal v karte URL.

kopírovať odkaz chrome
Zdroj: vosveteit.sk

VirusTotal následne vykoná sken, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní o tom, či si daný súbor stiahnete. V hornej časti stránky si viete preklikávať medzi rôznymi informáciami o danom súbore. V karte Summary viete napríklad nájsť hodnotenie komunity.

Nástroj VirusTotal vie byť ale užitočný aj pre súbory, ktoré už máte stiahnuté v počítači. V hornej časti stránky sa iba prekliknite do časti File, kde viete vybrať súbor priamo z vášho počítača. Nemusí ísť iba o program, skontrolovať viete napríklad aj dokumenty.

Rozšírenie VirusTotal

Ak takúto kontrolu vykonávate častejšie, tak si viete VirusTotal pridať medzi rozšírenia vášho prehliadača. Rozšírenie nájdete napríklad pre Google Chrome. Rozšírenie vám mimoriadne skráti overovanie súborov.

VT4Browsers
VT4Browsers
Developer: Unknown
Price: Free

Miesto kopírovania linku na daný súbor sa vám v ponuke zobrazí priamo overenie nástrojom VirusTotal.

virustotal rozšírenie
Zdroj: vosveteit.sk

Veríme, že nástroj VirusTotal vám pomôže pri zlepšení vašej bezpečnosti nielen na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close