Ako zistiť, či som sa stal obeťou hackera? Tieto nástroje vám prezradia, či sa vaše prihlasovacie údaje dostali na verejnosť

Ako zistiť, či som sa stal obeťou hackera? Existuje niekoľko spôsobov a nástrojov ako zistiť, či sa niekto dostal do vášho súkromia.

slabe heslo hacker prihlasovacie udaje kyberneticky utok
Zdroj: Gerd Altmann z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Hackeri poznajú milión spôsobov, ako sa dostať do vášho zariadenia a ukradnúť vám buď peniaze alebo citlivé údaje. Na našom portáli pravidelne informujeme o nových formách útokov a ako sa proti nim brániť. Lenže ako zistíme, či sme sa stali obeťou útoku?  

Rozpoznať malvér v zariadení môže byť niekedy náročné, no niekedy až do očí bijúce. Poďme sa teda lepšie pozrieť na to, čo môže prezradiť činnosť hackera vo vašom zariadení.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto sú znaky, že sa vám hacker dostal do zariadenia 

Ako prvé vás môže prekvapiť náhle spomalenie smartfónu, počítača alebo iného zariadenia. Malvér je známy tým, že sa hackeri dvakrát netrápia jeho optimalizáciou. Býva náročný na výkon, čo sa odzrkadlí tým, že vám zariadenie ide citeľne pomalšie. V prípade smartfónu môžete pozorovať aj to, že sa vám batéria vybíja rýchlejšie. Prípadne, že sa váš mobil alebo počítač neprimerane prehrieva. Tieto znaky nemusia byť znakmi malvéru, no ak sa objavia zo dňa na deň, potom je v zariadení nejaký problém.  

Drvivá väčšina malvérov zároveň komunikuje s hackerom. To znamená, že posielajú dáta a prijímajú inštrukcie. Môžete sa teda pozrieť aj na spotrebu dát. Ak je výrazne väčšia ako býva zvykom, môže to znamenať malvér. Dávajte si aj dobrý pozor na neznáme aplikácie, ktoré ste do zariadenia neinštalovali.  

mobil spotreba dat
Zdroj: cleanpng.com, Vosveteit.sk

Sprievodným znakom malvéru býva aj takzvaný adware. Zbystrite pozornosť, ak je vaše zariadenie zaplavované reklamami, ktoré ste predtým nevídali 

Hackeri však nemusia ísť primárne po vašich zariadeniach, no častokrát útočia aj na vaše účty, či už ide o sociálne siete, e-mail alebo iné platformy. Hackeri na seba najviditeľnejšie upozornia tak, že vás z účtu jednoducho vymknú. Ak sa neviete prihlásiť aj napriek 100% istote, že píšete správne prihlasovacie údaje, mohli ste sa stať obeťou hackerov.  

Zároveň si všímajte zvláštnosti v účte. Môže ísť o odoslané správy, zmenenú profilovú fotografiu, neznáme príspevky alebo zmeny v dôležitých nastaveniach súkromia.  

Takto zistíte, či majú hackeri vaše prihlasovacie údaje do služieb

Použite nástroj Have I Been Pwnd

Ak chcete predísť vyššie spomínaným nepríjemnostiam, je dobré si z času na čas skontrolovať, či sú vaše prihlasovacie údaje stále súkromné. Častokrát sa totiž stáva, že hackeri napadnú servery veľkej spoločnosti a ukradnú prihlasovacie údaje tísícom užívateľov naraz.  

Dobrou stránkou je portál Have I Been Pwnd. Tu stačí zadať vašu e-mailovú adresu a portál vám prezradí, či vaše dáta unikli na internet a k čomu majú hackeri prístup.  

Čo znamená, ak vašu schránku zaplavil spam?
Stránka Have I Been Pwned. Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade, ak ste sa stali obeťou nejakého úniku dát, tak uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie na snímke.

Dostali hackeri do rúk vašu mailovú adresu a osobné údaje?
Zdroj: Vosveteit.sk

Portál porovnáva vašu e-mailovú adresu so známymi únikmi dát. Pri každom úniku dát môžete rovnako vidieť, aký typ údajov sa dostal na verejnosť.

Či sa vaše údaje dostali na verejnosť, môžete zistiť aj cez prehliadač Chrome

Okrem toho si môžete zabezpečenie skontrolovať aj cez Google Chrome. Otvorte si nastavenia, naľavo si zvoľte Ochrana súkromia a zabezpečenie a následne vyberte Kontrolu bezpečnosti.  

takto zistiť, či som sa stal obeťou hackera
Zdroj: Vosveteit.sk

Prehliadač vás prevedie základnými nastaveniami a zmenami pre čo najväčšiu bezpečnosť. 

Treba ale podotknúť, že kontrola cez prehliadač ale funguje len v prípade, ak máte nastavené ukladanie prihlasovacích údajov do prehliadača.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre