Veľký úrad hlási: „Nepoužívajte Facebook“! Zistenia úradníkov vyvolávajú viacero otázok

Holandský úrad na ochranu údajov varuje vládne organizácie a používateľov, aby nepoužívali Facebook na komunikáciu. Nemajú záruku ochrany súkromia užívateľov.

facebook uklada informacie
Zdroj: riakovenko123 / depositphotos.com, úprava redakcie

Facebook sa stále drží ako jedna z najpoužívanejších sociálnych sietí, hoci väčšina z nás už vie, že čo sa týka nášho súkromia, tam má Facebook a Meta ešte čo doháňať.  

Platforma užívateľom ponúka množstvo nastavení súkromia, no ako varuje holandský Úrad na ochranu údajov, Vládne organizácie a ani používatelia by nemali používať Facebook, ak nie je jasné, čo sa stane s osobnými údajmi návštevníkov ich Facebook stránky. Vláda by mala zaručiť spracovanie údajov spôsobom, ktorý zaručuje súkromie užívateľov, ktorí stránku používajú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Svoje tvrdenie zakladajú odborníci na výskume, ktorý prebehol ešte v roku 2021. Tento výskum sa zameriaval na možné riziká pre súkromie, ktoré sa spájajú s používaním Facebooku v prípade vládnych organizácií. Závery štúdie znejú, že nedokážeme získať dobrú predstavu o tom, čo Facebook robí s dátami, ktoré z týchto stránok získa.  

“Ľudia, ktorí navštívia stránku, veria, že ich osobné a citlivé informácie ostávajú v bezpečných rukách. Dôležitejšie je, že tieto citlivé dáta môžu obsahovať informácie aj o mladých ľuďoch alebo deťoch. Práve deti sú najzraniteľnejšie v online priestore a potrebujú dodatočnú obranu,” tvrdí Aleid Wolfsen z Úradu na ochranu údajov.

Súkromie na Facebooku

Vládne organizácie by nemali používať Facebook ako komunikačný kanál. Odborníci tvrdia, že ak by sa vlády k takémuto kroku uchýlili, väčšina ľudí zvolí komunikáciu cez Facebook kvôli pohodlnosti. Vládne organizácie ale musia mať istotu v to, že dáta užívateľov držia v online komunikácií v bezpečí. Holandskí odborníci sa zároveň zastávajú názoru, že veľké sociálne platformy by nemali užívateľov nútiť buď platiť alebo sa nechať sledovať. Mala by existovať možnosť, pri ktorej užívateľov nebudú platformy sledovať a užívatelia za to nemusia platiť.  

“Ak sa platforma vyhráža, že vám zmrazí online účet hneď, ako nebudete súhlasiť so sledovaním online, nie je to slobodná voľba. Technické spoločnosti vás nemôžu prinútiť, aby ste súhlasili so sledovaním vášho správania na internete, napríklad na predaj vašich údajov reklamným spoločnostiam,” vyjadril sa Wolfsen.  

Na túto praktiku mety sa lepšie pozrela aj Európska komisia cez nový Zákon o digitálnych trhoch. Približne od októbra minulého roku sa užívatelia mohli rozhodnúť, či chcú používať Facebook a Instagram po starom a naďalej sa nechať bezplatne sledovať alebo či chcú zaplatiť poplatok a obmedziť svoje sledovanie. Tento model podľa komisie nedáva užívateľom vhodnú alternatívu v prípade, že nesúhlasia so zberom dát. Týmto teda Meta nedosiahla zabránenie zberu osobných dát.   

Vyšetrovanie stále prebieha a Európska komisia má ešte niekoľko mesiacov na to, aby preskúmala situáciu. Existuje ale šanca, že Meta bude musieť do budúcna zmeniť svoj model. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre