Ako vyčistiť Android telefón od vírusov? Pozrite sa krok po kroku, ako na to

Máte podozrenie, že sa zhoršením chodu vášho telefónu stojí vírus? Pozrite sa, ako krok po kroku, môžete odstrániť škodlivý softvér vrátane vírusov z mobilu.

ako odstranit virus z telefonu
Zdroj: McLittle Stock / Shutterstock.com a fongbeerredhot / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

V súčasnosti nikdy nebolo tak ľahké dostať do smartfónu vírus. Na dennej báze môžeme čítať o rôznych kybernetických hrozbách, no môže sa nám zdať, že my sme v bezpečí a že nás sa to netýka. Môže to byť ale len ilúzia. Sofistikovaný softvér sa totiž snaží správať tak, aby ste o ňom nevedeli. Medzi základné znaky toho, že máte v telefóne škodlivý softvér patrí, že váš telefón sa prehrieva, z času na čas sa reštartuje, zapína sa vám bez dôvodu obrazovka, máte vyššiu spotrebu dát a ďalšie. Viete ale, čo by ste mali spraviť potom, ako identifikujete v telefóne vírus? Poďme sa pozrieť na túto tému teraz spoločne.

Ako odstrániť vírus zo smartfónu

Skontrolujte si ho cez nástroj Play Protect

V prvom kroku, keď máte podozrenie, že máte v smartfóne vírus, tak by ste ho mali skontrolovať pomocou antivírusového programu. Použiť môžete aj funkciu Google Play Protect, ktorú nájdete v Obchode Play. Mimochodom, útočníci majú tendenciu túto funkciu vypínať potom, ako sa vám dostanú do zariadenia. Teda ak ju máte deaktivovanú, tak to môže byť znak toho, že váš telefón má v sebe vírus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K tomuto nástroju sa dostanete potom, ako si otvoríte Obchod Play. V ďalšom kroku kliknite na možnosť menu a vyberte  z ponuky kartu Play Protect. Následne preskenujte váš smartfón.

Skontrolujte si aplikácie nahraté v smartfóne

Viacero škodlivých aplikácií sa dokáže maskovať za iné užitočné nástroje, no na pozadí vykonávajú záškodnícku činnosť. Rovnako treba povedať, že antivírusové programy, nemusia vždy identifikovať malware. Preto je dobré pozrieť sa, aké aplikácie máte nainštalované v telefóne. Môžete tak spraviť cez vstavaného správcu aplikáciu v nastaveniach smartfónu. Nezabudnite na to, že pomocou nastavení, by ste mali odkryť aj schované aplikácie. Dobrým tipom je aj to, že ak nájdete v správcovi aplikácií aplikácie, ktoré majú rovnaké logo (napríklad 2x prehliadač Chrome a podobne), tak je dobré skontrolovať, od akého vývojára je softvér. Útočníci totiž svoje výtvory často schovávajú za názvy a logá iných známych vývojárov.

Našli ste medzi aplikáciami také, ktoré nepoznáte? Odstráňte ich. Nezabudnite sa pozrieť aj na aplikácie, ktoré vám nedávno pribudli do zariadenia.

Mimochodom, tieto nastavenia ponúkajú aj rôzne filtre a to napríklad, nech vám správca aplikácií zoradí aplikácie podľa toho, kedy boli naposledy použité. Ak nájdete medzi takými aplikáciami aj také, ktoré ste nepoužili, no boli aktívne, tak to môže byť znak toho, že ide o škodlivý softvér.

Skontrolujte si stiahnuté súbory do zariadenia

Vírusy do smartfónov sa najčastejšie dostanú do zariadenia potom, ako si stiahneme škodlivý súbor z internetu, prípadne inštalačný balíček. Preto nezaškodí, ak si otvoríte vstavaného správcu súborov a otvoríte kartu Stiahnuté súbory. Tam by ste mali vidieť súbory, aké ste stiahli do zariadenia vrátane tých, ktoré ste možno stiahli bez toho, aby ste si to uvedomili. Ak medzi takýmito súbormi nájdete napríklad inštalačný súbor, tak pomocou jeho názvu, by ste sa mohli dopátrať ku škodlivej aplikácii.

stiahnute subory v smartfone
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozor si dajte ale aj na iné súbory, ako sú len inštalačné balíčky. Útočníci môžu napadnúť vaše zariadenie aj inými typmi súborov.

Skontrolujte si poslednú bezpečnostnú aktualizáciu

Ďalším spôsobom, ako môžete odhaliť škodlivý softvér v telefónu, je pomocou aktuálnej verzie bezpečnostnej aktualizácie zariadenia. Hackeri na to, aby zostali v telefóne nepozorovaní, môžu odložiť inštaláciu bezpečnostných aktualizácií v telefóne. Zväčša by ste mali mať jeden, a ak máte starší telefón, tri mesiace staré bezpečnostné záplaty v telefóne. Otvorte si nastavenia smartfónu a choďte do sekcie O telefóne, kde sa pozrite na poslednú verziu bezpečnostnej aktualizácie. Ak ju máte staršiu, nainštalujte si ju do zariadenia.

Verzia Androidu v smartfone_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Premažte cache pamäť aplikácií

Ďalším trikom, ako sa snažia hackeri zostať nepozorovaní, je v dočasnej pamäti aplikácií. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o dočasnú pamäť. Premazať ju vám odporúčame hlavne pri aplikáciách, ktoré sa pripájajú k internetu. Ide tak napríklad o internetové prehliadače. Premazať dočasnú pamäť môžete pomocou Správcu aplikácií.

Nič nepomohlo? Spravte továrenské reštartovanie smartfónu

Ak sa vám nepodarilo identifikovať škodlivú aplikáciu, resp. vírus v telefóne, tak poslednou možnosťou, ako dostať škodlivý softvér zo zariadenia, je pomocou továrenského reštartovania telefónu. Toto reštartovanie odstráni všetko vo vašom telefóne vrátane vírusov, no aj dát, ktoré máte v ňom uložené. Telefón sa vám následne automaticky nastaví ako nový, keď ste ho kúpili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre