APLIKÁCIE A HRYNávody

Prečo by ste v smartfóne mali pravidelne vymazávať cache pamäť aplikácií? Takýto je dôvod!

Odstráňte zo svojho smartfónu dočasné súbory cache z vyrovnávacej pamäte. Prináša to so sebou viacero výhod, pozrite sa na ne.

Aplikácie v našich smartfónoch počas ich používania ukladajú dva typy súborov. Ide o trvalé dáta alebo dočasné súbory aplikácie (Cache). Trvalé súbory v našich smartfónoch ukladajú informácie ako napríklad naše prihlasovacie údaje, nastavenia v aplikácii a rovnako ukladajú nové funkcie. Ten druhý typ súborov zasa pozostáva z dočasných súborov, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné k používaniu aplikácie. Aj napriek tomu sa v smartfónoch nachádzajú a dokážu nám zaberať nepatrný úložný priestor. Občas teda potrebujeme tieto súbory vymazať. A prečo tomu tak je si vďaka portálu howtogeek.com povieme spoločne.

Prečo by sme vo svojom smartfóne cache súbory občas vymazať?

Je samozrejmosťou, že súbory v našom smartfóne navyše môžu spôsobovať spomaľovanie plynulosti úkonov. Rovnako je tomu aj s cache súbormi, ktoré v aplikácii môžu spôsobiť, že bude pôsobiť zasekano. Keď teda chceme docieliť lepšiu plynulosť aplikácie, mali by sme zrejme zvážiť vymazanie týchto súborov z pamäte našej aplikácie. Rovnako však tieto súbory vedia spôsobiť aj problémy s našou aplikáciou, kedy sa napríklad nechce zapnúť alebo hlási časté pády. Aj v takomto prípade môže vymazanie cache súborov z pamäte aplikácie pomôcť.

Na čo však netreba zabúdať je, že aplikácia si vie niektoré cache súbory automaticky stiahnuť naspäť hneď po ich vymazaní. Ich hodnota teda nemusí byť vždy nulová a nemusíme sa zaoberať neustálym premazávaním pamäte až kým tam žiadne dočasné súbory neostanú. Občas však potrebujeme tieto súbory zo smartfónu odstrániť a zabezpečiť si tak svieži chod aplikácie. Pri odstraňovaní dočasných súborov však nezabudnite na to, že by ste nemali odstrániť aj dáta aplikácie. Ak by ste to totiž spravili, aplikácia by sa správala ako čerstvo nainštalovaná bez akýchkoľvek vašich nastavení.

Ako z aplikácií dočasné súbory odstrániť?

Pre odstránenie cache súborov konkrétnej aplikácie musíme zájsť do nastavení nášho smartfónu. Nanešťastie sa nedá vybrať si pre tento úkon viacero aplikácií naraz. Preto musíme vedieť, ktorú aplikáciu chceme od dočasných súborov oslobodiť a v prípade potreby tento úkon zopakovať pri viacerých aplikáciách. Ak teda neviete ako na to, nižšie vám prinášame podrobný návod.

  • V nastaveniach vášho smartfónu klepnite na možnosť Aplikácie
  • Zvoľte možnosť Spravovať aplikácie
  • Vyberte si aplikáciu, ktorej cache súbory chcete odstrániť
  • V pravom dolnom rohu klepnite na Vymazať dáta
  • Zvoľte možnosť Vymazať vyrovnávaciu pamäť

Opäť zdôrazňujeme, aby ste si nevybrali možnosť Vymazať všetky dáta. Vaša aplikácia by sa potom správala ako tesne po inštalácii a všetky vaše nastavenia by zmizli. Poznali ste tento postup aj predtým? A skúšali ste niekedy už premazať cache súbory z aplikácií? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close