Ďalšie aplikácie s miliónmi stiahnutiami distribuovali vírus. Dostupné boli cez Google Play. Tu je ich zoznam!

Oficiálny obchod s aplikáciami Obchod Play hlási problém. Ďalšie aplikácie s miliónovými stiahnutiami distribuovali škodlivý adware.

android-malware
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Oficiálny obchod s aplikáciami pre používateľov operačného systému Android má ďalší problém. Po množstve prípadov z nedávnej minulosti s pochybnými aplikáciami, tu máme ďalšie a nie je ich málo. Na problémový softvér upozornili odborníci z McAfee. Ide o aplikácie, ktoré sú infikované novým druhom malwaru, ktorý agresívne zobrazuje reklamy.

Adware, ktorý je ťažké detegovať

Nový druh adware (malware, ktorý zobrazuje reklamy) nazvali v McAfee menom HiddenAds. Tento názov je veľmi výstižný, pretože po nainštalovaní takéhoto programu sa aplikácia vie dokonalo skryť v systéme používateľa. Aplikácie sú o to zákernejšie, že zobrazujú reklamu aj mimo rozhrania aplikácie naprieč rozhraním systému.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
adware obchode play
Zdroj: McAfee

Škodlivá aplikácia po inštalácii zmení svoje meno a taktiež ikonu. Často sa zmení na aplikáciu so systémovým názvom, pretože tie len málokedy človek kontroluje a zväčša sa ich nechytá kvôli správnemu chodu systému. A práve tento fakt využili podvodníci veľmi dobre. Škodlivý softvér sa totiž schovával za aplikácie ako napríklad Google Play, nastavenia systému a podobne.

adware v systéme
Zdroj: McAfee

O aké aplikácie išlo?

V minulosti boli medzi infikovanými aplikáciami  rôzne užitočné nástroje na spracovanie fotiek alebo na zmenu pozadia. Aj v tomto prípade ide o podobný softvér, ktorý bol zväčša určený na vykonanie poriadku v zariadení či na zlepšenie výdrže batérie. Robili ale presný opak. Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, tak tieto aplikácie si stiahli milióny používateľov, čiže ich záber je poriadne veľký. Na obrázku sú iba niektoré z nich, kompletný zoznam aplikácií nájdete pod obrázkom. Všetky nižšie spomenuté aplikácie boli z Obchodu Play medzičasom už stiahnuté. Neznamená to ale, že boli odstránené aj z telefónov používateľov.

google play adware aplikácie
Zdroj: McAfee
Názov aplikácie Inštalačný balíček (názov) Počet stiahnutí
Junk Cleaner cn.junk.clean.plp 1M+
EasyCleaner com.easy.clean.ipz 100K+
Power Doctor com.power.doctor.mnb 500K+
Super Clean com.super.clean.zaz 500K+
Full Clean -Clean Cache org.stemp.fll.clean 1M+
Fingertip Cleaner com.fingertip.clean.cvb 500K+
Quick Cleaner org.qck.cle.oyo 1M+
Keep Clean org.clean.sys.lunch 1M+
Windy Clean in.phone.clean.www 500K+
Carpet Clean og.crp.cln.zda 100K+
Cool Clean syn.clean.cool.zbc 500K+
Strong Clean in.memory.sys.clean 500K+
Meteor Clean org.ssl.wind.clean 100K+

Za účelom propagácie týchto aplikácií novým používateľom podvodníci vytvorili reklamné stránky na Facebooku, prostredníctvom ktorých ich reklamovali. Stránky vábili používateľov rôznymi spôsobmi. Napríklad sľubovali, že zrýchlia chod smartfónu, alebo vyriešia rôzne bežné problémy, s ktorými sa stretávajú používatelia.

Odborníci z McAfee taktiež varujú, že ide o plne automatizovaný vírus, ktorý sa spustí hneď po inštalácii aplikácie a nie až po jej spustení. Ak takúto aplikáciu v zariadení máte, tak ju urýchlene vymažte, prípadne si skontrolujte zoznam aplikácií vo vašom smartfóne prostredníctvom nastavení telefónu. Tomu, ako v zariadení rozpoznať vírus sme sa venovali v tomto článku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre