ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Špehuje vás niekto cez váš smartfón? Takto to môžete zistiť!

Máte pocit, že vás niekto špehuje cez váš smartfón? Svoje podozrenie viete potvrdiť alebo vyvrátiť jednoduchým pozorovaním.

Dnešné smartfóny sú rozhodne oveľa viac užitočnejšie, než tomu bolo kedysi pri tlačidlových mobiloch. Denne ale cez nich prejde oveľa väčšie množstvo citlivých údajov, ktoré vedia byť dvojsečná zbraň. Z jednej strany nám pomáhajú k vylepšovaniu služieb, ktoré využívame, no na druhej strane pomerne silno narúšajú naše súkromie. Aj preto majú o tieto údaje, ktorých za deň pomocou smartfónu vyprodukujeme veľké množstvo, záujem rôzni ľudia.

O aké údaje je záujem?

Zbieranie údajov prebieha na rôznych frontoch. Útočníkov vo väčšine prípadov zaujímajú hlavne bankové údaje, prípadne prihlasovacie údaje do rôznych služieb. Niekedy sú ale cieľom napríklad súbory vo vašom smartfóne, alebo vaša aktivita. Smartfón totiž za deň vyprodukuje množstvo údajov, ktoré zasahujú do nášho súkromia. No škodlivý kód, ktorý tieto údaje zbiera, o sebe samozrejme nedá vedieť a v tichosti pracuje na pozadí. Škodlivé aplikácie sa totiž vedia v systéme dokonale zamaskovať a zmariť tak detegovanie používateľom. Len pár dní dozadu sme napríklad upozorňovali na aplikácie, ktoré po stiahnutí zmenia ikonu ale aj názov na inú regulárnu aplikáciu v zariadení, aby si ju používateľ nevšimol.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
adware v systéme
Zdroj: McAfee

Ako zistiť, či ma niekto špehuje?

V prípade špehovania musí na pozadí okrem klasických úkonov prebiehať aj niečo navyše v podobe škodlivého kódu. Tomu, ako sa mohol škodlivý kód do smartfónu dostať, sme sa venovali v tomto článku. To má za následok to, že smartfón podáva vyšší výkon, čo vyústi v rýchlejšie vybitie batérie. Preto si v nastaveniach batérie určite pozrite spotrebu energie jednotlivých aplikácií.

spotreba batérie xiaomi
Zdroj: vosveteit.sk

Ďalším častým javom, že niečo nie je v poriadku je, že dochádza k vyššej spotrebe dát, ako je bežné. Začal vám telefón zrazu hlásiť, že sa blížite k povolenému limitu prečerpania dát, ale vy ste nič nesťahovali? Potom musí nejaká aplikácia odosielať tieto dáta na pozadí. Rovnako aj v tomto prípade môžete využiť nastavenia telefónu, aby ste identifikovali, ktoré aplikácie používajú neprimerane veľa dát.

Spotreba dat_smartfon
Zdroj: Vosveteit

Jedným z ďalších nástrojov, ako môžete odhaliť, že vás nejaká aplikácia špehuje, je pozrieť sa na aktívne aplikácie v zariadení, ktoré bežia na pozadí. Túto funkciu ale nemajú všetky telefóny v nastaveniach vstavanú. Dobrým tipom, kde túto funkciu môžete ale nájsť, je vo vstavaných aplikáciách od výrobcu, ktoré sú určené na optimalizáciu zariadenia. V nich častokrát nájdete aj informáciu o aktuálne spustených aplikáciách.

aplikacie beziace na pozadi_2
Zdroj: Vosveteit.sk

V niektorých telefónoch, aby ste sa dostali k tejto funkcii, tak je potrebné, aby ste odomkli vývojárske nastavenia, v ktorých nájdete hľadané informácie. Postup ako na to, sme vám priniesli v tomto článku. Ide o niekoľko málo jednoduchých krokov, tak sa toho nezľaknite.

Ďalším dobrým tipom, ako môžete zistiť, že nejaká aplikácie zbiera o vás neprimerane veľa dát, je prostredníctvom prehrievania telefónu. Ak sa váš telefón neprimerane zahrieva a to aj pri jednoduchých úkonoch a je viditeľné aj spomalenie chodu systému, tak určite zbystrite pozornosť. Vyššia teplota je logická napríklad pri hraní hry, no pri prezeraní internetu to už tak normálne nie je. Bežná teplota zariadenia by sa mala pohybovať niekde okolo 30 až 35 Celzia stupňov, prípadne menej. Samozrejme hovoríme o kludovom režime. Teplotu zariadenia môžete zistiť prostredníctvom vstavaných nastavení telefónu alebo cez aplikácie tretích strán.

Spomalenie a prehrievanie zariadenia ale nemusí ihneď znamenať prítomnosť škodlivého kódu. Sekanie môže byť vyvolané aj napríklad preplneným úložiskom.

Vyhnite sa špehovaniu

Okrem pravidelného sledovania správania vášho zariadenia je dôležitá aj prevencia pred tým, aby vás niekto špehoval. To docielite tým, že škodlivý kód nedostanete do zariadenia. Preto si dávajte pozor, na aké odkazy klikáte a aké súbory sťahujete. Operačný systém Android je totiž oproti konkurencii oveľa viac otvorenejší a ponúka viacej možností na ľudskú chybu. Preto aj pri sťahovaní aplikácií dávajte pozor na to, aké povolenia jej udeľujete. Často totiž útočníkom prístup k údajom nášho zariadenia podáme doslova na striebornej tácke.

Netreba zabúdať na to, že vyššie popísané znaky, hoci sú často prítomné pri špehovaní telefónu, tak nemusia byť samozrejmosťou. Rovnako vám dávame do pozornosti i vstavaného správcu aplikácií v telefóne, kde viete odkryť všetky aplikácie v telefóne. Ako na to, sme sa venovali v tomto článku. Vo všeobecnosti je ale potrebné navštíviť správcu aplikácií v telefóne a pomocou nastavení (najčastejšie cez tri bodky v pravom hornom rohu), je potrebné povoliť zobrazenie všetkých aplikácií.

Ak sa už škodlivý kód do vášho zariadenia dostal, tak je dôležité ho čo najskôr lokalizovať a odstrániť. Škodlivú aplikáciu viete vymazať manuálne alebo použite antivírusový program.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close