SamsungSpravodajstvo

Samsung po vzore Applu umožní používateľom opraviť si svoj smartfón aj doma. Začína s týmito telefónmi!

Smartfóny od spoločnosti Samsung si budeme vedieť opraviť aj doma. Ide o prvého výrobcu Androidov, ktorý pristupuje k službe ako Apple.

O udržateľnosť zariadení a menší počet elektronického odpadu sa snažia viacerí výrobcovia elektroniky. Prekvapením bolo, keď prvý veľký krok k lepšej dostupnosti opravy smartfónov umožnil americký Apple. Ten svojim používateľom ponúkol tzv. self repair service, teda možnosť opravy svojho smartfónu s originálnymi súčiastkami a náradím aj doma. Aktuálne k podobnému štýlu opráv pristupuje aj predstaviteľ výrobcov smartfónov Android. Nejde o nikoho iného ako o populárny Samsung, ktorý si drží vysoké miesta v rebríčkoch predajov smartfónov. Aktuálne tento program spúšťa pre vybrané zariadenia, na čo upozorňuje portál androidcentral.com. Či na zozname nájdete aj svoj model si teraz teda povieme spoločne.

Ako bude nový program od Samsungu fungovať?

Možno aj vy ste niekedy opravovali svoj smartfón doma svojpomocne. Vymeniť si batériu či displej dnes dokáže každý šikovnejší používateľ aj u seba doma, no na opravu nemáme záruku a častokrát ani originálne náhradné diely. Je teda celkom možné, že opravu budeme musieť v blízkej dobe vykonávať znovu a to ani nehovoríme o tom, že pri oprave jednej súčiastky vieme poškodiť aj iné. Vzhľadom k tomu, že udržateľnosť zariadení na dlhšiu dobu je dnes celkom diskutovanou témou, Samsung ide vyriešiť tieto problémy po svojom. Svojim používateľom umožní opravovať si smartfóny doma, avšak o niečo bezpečnejšie.

rozbity displej smarfon
Zdroj: flickr.com (Robert Nelson)

Domáce opravy sa výrobcom nepodarilo zastaviť počas dlhých rokov. Autorizované servisy sú pre používateľov menej dostupné a zároveň aj častokrát drahé. Samsung teraz po vzore Apple pre vybrané modely zatiaľ spúšťa program domácich opráv, ku ktorým umožní využiť originálne náhradné diely, správne náradie a pribalí aj postupný návod. Šikovnejší používatelia si tak budú môcť doma opraviť svoj smartfón oveľa bezpečnejšie ako tomu bolo doteraz. Vymeniť si tak budeme môcť displej, zadný kryt smartfónu či nabíjacie porty. Tu však juhokórejský výrobca smartfónov nekončí. Naše staré súčiastky budeme môcť odoslať späť spoločnosti na recykláciu.

Zatiaľ len pre vybrané modely spoločnosti Samsung

Vzhľadom k tomu, že Samsung produkuje veľké množstvo smartfónov a ide o testovaciu fázu programu, smartfóny si doma budú môcť opraviť len majitelia niektorých modelov. Konkrétne sa rozprávame o celej sérii smartfónov Galaxy S20, sérii Galaxy S21 a rovnako sa na zoznam dostal aj jeden tablet. Ide o Samsung Galaxy Tab S7+, ktorý sa teší veľkej popularite. Aktuálna vlajková séria sa v súčasnosti na zozname nenachádza, no zoznam sa môže rozšíriť. Všetko bude záležať od úspešnosti programu medzi používateľmi.

Rovnako sa v blízkej dobe má rozšíriť zoznam opráv, ktoré by si používatelia vedeli spraviť aj doma. Väčšina mladých ľudí totiž vie ako narábať so svojím smartfónom tak dobre, že by zvládali aj menšie opravy. Navyše si týmito opravami vieme ušetriť nejaké tie peniaze a nesiahať hneď po novom zariadení. Nejde však o jediný krok zo strany Samsungu k jednoduchším opravám. Nedávno sme vás totiž informovali o režime opravy, ktorý zasa umožňuje smartfón ponechať aj so súbormi, keď ho pošleme na opravu. Nemusíme ho teda predtým úplne vyresetovať.

Záverom ale je potrebné poznamenať, že program nateraz umožňuje doručenie náhradných súčiastok naprieč americkým trhom. Pevne ale veríme, že sa to čoskoro zmení a program bude dostupný globálne.

Viete si svoj smartfón alebo nejakú časť z neho opraviť? A skúsili by ste takéto domáce opravy aj vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close