SpravodajstvoVeda a výskum

Na území Spojených štátov sa objavila nová potenciálne smrteľná baktéria: Zatiaľ nakazila dvoch ľudí

Baktériu objavili v štáte Mississipi. Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení stihlo vydať už varovanie.

Na území Spojených štátov sa objavila potenciálne smrteľná baktéria Burkholderia pseudomallei. Objavili ju vo vzorkách pôdy a vody v južnej časti amerického štátu Mississippi. Baktéria sa spája už s dvoma prípadmi nákazy, a preto vydáva Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení (pozn. redakcie: CDC) varovanie.

Podľa správy CDC zatiaľ nie je jasné, ako dlho s baktéria v prostredí vyskytovala alebo či sa rozšírila aj do iných štátov Severnej Ameriky. Podľa počítačových modelov prostredie štátov v okolí Mexického zálivu pomáha rastu baktérie B. pseudomallei. Na potvrdenie tohto podozrenia sa vyžaduje odber vzoriek z prostredia. Baktéria vedie k vzácnemu a nebezpečnému ochoreniu s názvom Meliodosis. Toto ochorenie sa v regióne štátu Mississippi v okolí Mexického zálivu považuje za lokálnu endémiu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako už bolo spomenuté, ochorenie sa momentálne spája s dvoma nakazenými pacientmi. Tí neboli príbuzní, no žili v rovnakom regióne. V oboch prípadoch sa nezistilo, že by pacienti opustili územie USA. Prvý pacient sa objavil v júli 2020 a druhý v máji tohto roku. Obaja pacienti boli hospitalizovaní s otravou krvi spôsobenou pneumóniou. Zároveň vykazovali aj ďalšie príznaky ochorenia. Vzorky krvi potvrdili prítomnosť baktérie B. pseudomallei. Obaja pacienti následne podstúpili liečbu prostredníctvom antibiotík.

Rozšírenie baktérie

Vedci z CDC a Zdravotného oddelenia štátu Mississippi odobrali vzorky pôdy a vody z domovov pacientov ako aj z oblastí, ktoré pravidelne navštevovali. Tri vzorky z domova pacientov sa ukázali byť pozitívne na prítomnosť baktérie. Ďalšie výskumy potvrdili, že ide o rovnakú baktériu, ktorá oboch pacientov nakazila a v skúmaných oblastiach sa nachádzala najmenej od roku 2020.

Burkholderia pseudomalle je druh baktérie, ktorá sa vyskytuje prevažne v tropických a subtropických podnebiach, napríklad v južnej a juhovýchodnej Ázii, severnej Austrálii, či centrálnej a južnej Amerike. Nakaziť sa ňou môžu ako ľudia tak aj zvieratá prostredníctvom kontaktu s poškodenou kožou alebo vdýchnutím, či požitím. V laboratórnych podmienkach sa môže šíriť aj kvapôčkovou metódou. Riziko šírenia z človeka na človeka je v bežných podmienkach extrémne malé.

Symptómy sa obvykle objavujú od jedného až do 21 dní po infekcii, v prípade silnej nákazy sa môžu objaviť aj do niekoľkých hodín. Baktéria môže napadnúť akýkoľvek orgán vrátane mozgu, preto sa jej symptómy môžu líšiť podľa prípadu. Medzi ne však patrí lokálna bolesť či opuch, tvorba vredov, abscesov, kašeľ, bolesť v hrudi, problémy s dýchaním, strata hmotnosti, bolesť svalov, či kĺbov, dezorientácia a ďalšie. Pacienti trpia väčšinou akútnym ochorením, len v 9% prípadov sa stáva, že by symptómy pretrvávali dlhšie, niekedy až cez dva mesiace.

Pri chorobe je dôležitá včasná diagnóza a liečba, ktorá si vyžaduje dlhodobé užívanie antibiotík. CDC vysvetľuje, že keď už sa baktéria dostane do pôdy, či iných zdrojov, nie je možné ju dostať preč. Preto sa zameriavajú na informovanie lekárov, aby dokázali v prípade potreby podať adekvátnu liečbu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close