Hackeri tvrdia, že vydolovali zo serverov veľkého výrobcu rakiet 60GB dát. Spoločnosť sa už stihla vyjadriť k vzniknutej situácii!

Hackerský kolektív Adrastea hovorí, že získali desiatky GB dát, ktoré pochádzajú zo serverov konzorcia MBDA, ktoré vyvíja a vyrába rakety.

hackeri vyrobca rakiet
Zdroj: flickr.com (MelissaToh a U.S. Pacific Fleet)

Hackeri tvrdia, že sa im podarilo nabúrať do serverov významnej európskej spoločnosti MBDA, ktorá nielen vyvíja, ale aj vyrába rakety, píše portál cybernews.com. Štyri písmená v názve predstavujú tri francúzske, talianske a britské spoločnosti (Matra, BAe Dynamics a Alenia), ktoré sa zlúčili a vytvorili MBDA.

Hackerský kolektív Adrastea tvrdí, že objavil zraniteľnosť v sieťovej infraštruktúre spoločnosti, v dôsledku ktorej sa im podarilo odcudziť približne 60 GB dát. Vo vyhlásení hackeri uvádzajú, že materiály obsahujú rôzne dôverné informácie. Ide napríklad o citlivé údaje o zamestnancoch zapojených do vojenských projektov, či zmluvné dohody s partnermi spoločnosti. Ďalej dopĺňajú, že disponujú aj projektovou dokumentáciou protivzdušnej obrany, raketových systémov, či systémov ochrany pobrežia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Našli sme kritické zraniteľnosti vo vašej sieťovej infraštruktúre a získali sme prístup k súborom a dôverným údajom spoločnosti. V súčasnosti je objem stiahnutých dát približne 60 GB,“ uvádzajú hackeri v príspevku nižšie. Ďalej dopĺňajú: „Stiahnuté dáta obsahujú dôverné informácie o zamestnancoch vašej spoločnosti, ktorí sa podieľajú na vojenských projektov MBDA (PLANCTON, CRONOS, CA SIRIUS, EMADS, MCDS, B1NT atď.) a o komerčných aktivitách vašej spoločnosti…“

Ako dôkaz hacknutia hackeri z Adrastea zdieľali odkaz na heslom chránený archív obsahujúci interné dokumenty týkajúce sa projektov a korešpondencie firmy.

„Údaje, ktoré ste mali údajne hacknúť, nie sú ani citlivé a ani utajované,“ tvrdí spoločnosť

Medzičasom sa k hacknutiu spoločnosti stihla vyjadriť i spoločnosť MBDA. Tá prostredníctvom tlačovej správy uviedla, že hackeri z Adrastea zavádzajú a nehovoria pravdu. Podľa slov výrobcu rakiet servery spoločnosti neboli hacknuté. MBDA tvrdí, že ide o akt vydierania, ktorý už postúpili polícii, aby konala.

„Táto záležitosť je predmetom vyšetrovania talianskych vnútroštátnych orgánov, ktoré MBDA plne podporuje.“

Materiály, ktoré hackeri zverejnili, majú pochádzať z externého pevného disku a nie zo siete spoločnosti. Spoločnosť dopĺňa, že interné vyšetrovanie incidentu ďalej odhalilo, že sprístupnené materiály nie sú utajované a ani citlivé.

„Pôvod údajov už bol zistený, pretože boli získané z externého pevného disku. Potvrdilo sa, že nedošlo k žiadnemu hacknutiu zabezpečených sietí spoločnosti. Interné overovacie procesy spoločnosti zatiaľ naznačujú, že údaje sprístupnené online nie sú utajované a ani citlivé.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre