Ako sa vyvíjali odolné baktérie E. coli? Odpoveď priniesol 400-ročný žlčník

Vedci z univerzity McMaster študovali múmiu zo 16. storočia, ktorá prezrádza vývoj tejto potenciálne smrteľnej baktérie.

400-ročná múmia odhalila evolúciu baktérie E. coli
Pečeň a žlčník Giovani d'Avalosa. Zdroj: George S. Long et. al.

Výskumníkom z univerzity McMaster sa po prvýkrát podarilo identifikovať a rekonštruovať prastarý genóm E. coli. Použili na to časti žlčníkového kameňa múmie zo 16. storočia, píše portál univerzity.

E. coli je druh baktérie považujúci sa v modernej dobe za výrazné riziko pre zdravie a môže viesť až k smrti. Napriek tomu nie je baktériou, ktorá by spôsobovala pandémie. E. coli sa nachádza v nás a ak nastane príležitosť, môže konať ako oportunistický patogén infikujúci človeka počas obdobia dlhodobého stresu, alebo ak trpí nejakou ďalšou chorobou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Záhadou však ostáva jej evolučná história vrátane obdobia, kedy E. coli získala nové gény a odolnosť voči antibiotikám. Historicky sú zaznamenané obrovské pandémie, medzi ktoré sa ráta napríklad Čierna smrť. Táto pandémia pretrvávala stovky rokov a o život pripravila až 200-miliónov ľudí. Úmrtia spôsobené baktériou E. coli a inými podobnými baktériami nie sú zaznamenané. Napriek tomu sa vedci domnievajú, že dopad na zdravie populácie mohol byť obrovský.

Baktériu E. coli môžeme nájsť v črevách nielen ľudí, ale aj zvierat. Považuje sa za komenzálnu baktériu, teda takú ktorá z nášho organizmu ťaží, no vo väčšine prípadov nás nijak nepoškodzuje. Väčšina baktérií E. coli sú totiž neškodné, no niektoré môžu viesť k smrteľnej otrave alebo infekcii krvi. Tieto druhy sú zároveň odolné proti mnohým formám liečby.

Ako sa vyvíjala baktéria E. coli?

Objavenie baktérie E. coli v ostatkoch 400-ročného predka vedcom umožňuje nahliadnuť do jej evolučnej histórie a popísať, ako sa baktéria postupom času menila a adaptovala. Ostatky patrili talianskej šľachte a nachádzali sa v kláštore San Domenico Maggiore. Vedci bližšie preskúmali ostatky jedného z neapolských šľachticov, menom Giovani d’Avalos. D’Avalos umrel v roku 1586 vo veku 48 rokov. Predpokladá sa, že umrel na zápal žlčníka vyvolaného žlčníkovými kameňmi.

„Počas výskumu neexistovali žiadne dôkazy poukazujúce na E. coli. Na rozdiel od iných ochorení, pri tomto neexistujú žiadne fyziologické indikátory,“ vysvetľuje vedúci štúdie, George Long.

Štúdia je v istom smere prelomom. Vedci museli izolovať časti baktérie poškodenej rôznymi environmentálnymi faktormi. Zo získaného materiálu následne rekonštruovali genóm baktérie. Genóm starej baktérie E. coli bol na jednu stranu jedinečný, no na tú druhú spadal svojou charakteristikou k iným komenzálnym baktériám, žijúcich v ľudskom tele.

„Fylogenetický rodokmeň baktérie bol charakteristický s baktériami, ktoré aj dnes vedú k vytvoreniu žlčníkových kameňov,“ vyjadril sa Erick Denamur, vedúci pracovník francúzskeho tímu zapojeného do štúdie.

Vedci o svojej štúdii dokázali identifikovať oportunistický patogén a zistiť, ako funguje jeho genóm. Táto práca poslúži iným výskumným tímom, ktoré môžu pátrať po iných ukrytých patogénoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre